10 Maddede Menopoz Belirtileri - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 10 Maddede Menopoz Belirtileri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

10 Maddede Menopoz Belirtileri

10 Maddede Menopoz Belirtileri

Menopoz dönemi, her kadının yaşayacağı oldukça doğal ve normal bir süreçtir. Menopozda görülen belirtiler ise her kadında farklı şekilde yaşanmaktadır. Her kadının fizyolojik ve genetik özellikleri farklıdır. Bu sebeple belirtiler ve belirtilerin şiddeti de farklıdır. Ancak en yaygın görülen belirtiler aşağıdaki gibidir.

 1. Ateş basması:

Menopoz sürecinde ateş basması, en yaygın belirtiler arasındadır. Ateş basması; yüz bölgesinde, üst gövdede daha yoğun hissedilir. Kadın, ani bir sıcaklık hisseder. Ardından kızarıklıklar da görülebilmektedir. Ateş basmalarının şiddeti, yoğunluğu ve derecesi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Ateş basması, menopoz döneminde azalan östrojen hormonu kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Ateş basması, menopoz dönemindeki kadınların %73’ünde mevcuttur. Bu sorun kimilerinde ilk bir senede geçerken, kimilerinde 10 yıldan uzun süre kalabilir.

 1. Gece terlemeleri:

Menopoz döneminde gece terlemeleri de yaygın olarak yaşanmaktadır. Çeşitli durumlarda kadınlar gece terlemeleri sebebiyle uykularının bölündüğünü belirtmektedir. Özellikle de ateş basması ile görülen gece terlemeleri, tıbbi olarak uyku hiperhidrozu olarak adlandırılmaktadır. Bu belirtinin derecesi de her kadında farklılık göstermektedir. Menopoz döneminde yaşanan bu belirti stres seviyesinin artmasına sebep olabilir.

 1. Düzensiz adet görme:

Menopoz dönemi bir anda yaşanmamaktadır. Menopoza giriş sürecinde düzensiz adet görmeler yaşanabilmektedir. Bu duruma da perimenopoz denilmektedir. Vücutta yaşanan hormonal düzensizlikler, adet düzenini de etkiler.Şayet adet düzensizliğine yol açabilecek farklı bir sorun söz konusu değilse, menopoz belirti olarak kabul edilmektedir.

 1. Vajinada kuruluk:

Menopoz dönemi, hormonal olarak değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte en önemli farklılık, östrojen hormonun azalmasıdır. Bundan dolayı da vajinada kuruluk meydana gelebilir. Bu durumda kadın cinsellikten soğuyabilir. Bu belirtiler cinsel hayatın bittiğine işaret değildir. Menopoz tedavisi ya da kullanılacak kayganlaştırıcı kremlerle düzelebilir.

 1. Cinsel arzuda azalma:

Menopoz döneminde, hormonal dengesizlikler sebebiyle cinsel istekte azalma meydana gelebilir. Bu duruma yol açan vajinada kuruluk ve bu sebeple ilişkiden sonra vajinada tahriş olma, psikolojik etkenler ve menopoz dönemine adapte olma sürecinden de kaynakalabilir.

 1. Yorgunluk:

Kadın menopoz döneminde vücutta meydana gelen değişimlere adaptasyon sürecinde yorgunluk hissedebilir. Hormon düzensizliğine alışmaya çalışan vücut ve yaşanan diğer belirtiler sebebiyle kadın sürekli yorgun hissedebilmektedir.

 1. Duygu durumu değişimleri:

Menopoz döneminde meydana gelen hormonal değişimler, duygu durumunda dalgalanmalara yol açabilir. Bu durum bazı kadınlarda oldukça şiddetli yaşanabilir ve psikolojik destek gerektirebilir. Ancak her menopoz dönemindeki kadın, bu belirtiyi göstermeyebilir. Şayet bu belirti söz konusu ise, kadın bunun hormonal düzensizliklerle alakalı olduğunu bilmeli ve durumu kontrol altına almalıdır.

 1. Kilo artışı:

Menopoz dönemi kadının kilo almaya meyilli olduğu bir süreçtir. Östrojen hormonundaki azalma kaynaklı olarak vücut yağ depolamaya başlayabilir. Bu durumu önlemek adına düzenli beslenmeye ve spor yapmaya daha çok önem verilmelidir.

 1. Saç dökülmesi:

Menopoz döneminde görülen diğer yaygın belirti ise saç dökülmesidir. Saç köklerinin uzaması ve güçlü kalması östrojen hormonuna bağlıdır. Bu süreçte östrojen hormonun azalması, saçlarda dökülmeye sebep olabilmektedir. Günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri karşılamak, bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmaya yardımcı olacaktır.

 1. Uyku problemleri:

Menopoz döneminde yaşanan ateş basması, gece terlemeleri gibi problemler uyku sorunlarına da yol açabilmektedir.

Saydığımız belirtiler dışında meydana gelebilecek diğer belirtiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Odaklanma problemleri,
 • Baş dönmesi,
 • İdrar kaçırma,
 • Şişkinlik-ödem,
 • Alerji,
 • Tırnaklarda güçsüzlük,
 • Çarpıntı,
 • Depresyon,
 • Göğüslerde ağrı,
 • Eklem ağrıları,
 • Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar,
 • Kaşıntı.

İLETİŞİM FORMU