10 Maddede Menopozda Beslenme - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 10 Maddede Menopozda Beslenme
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

10 Maddede Menopozda Beslenme

10 Maddede Menopozda Beslenme

Menopoz, kadınların yaşadığı doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması sebebiyle vücutta bazı değişimler meydana gelebilir. Bu sebeple de kadının beslenme düzenini ve yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekmektedir. Türkiye’de menopoz yaşı 45 ve 55 arasındadır.

Menopoz belirtileri ise:

   • Düzensiz adet
   • Sıcak basması ve gece terlemesi
   • Uykusuzluk
   • Yorgunluk
   • Baş ağrısı
   • Vajinada kuruma
   • Deride kuruma
   • Sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri
   • Sık vajinal ya da üriner enfeksiyonlar

Menopoz belirtileri ile ilgili ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz.

10-maddede-menopozda-beslenme

 1. Menopoz döneminin sağlıklı bir süreç olabilmesi için beslenmeye dikkat edilmeli!

Menopoz döneminde beslenme alışkanlı, yeniden gözden geçirilmelidir. Menopoz döneminde metabolizma hızı yavaşlandığından, kadın kilo almaya daha müsait olur. Bu sebeple de yeni bir beslenme düzenine geçmek gerekebilir.

 1. Her kadına ayrı bir beslenme programı!

Menopoz döneminde olan her kadının fizyolojik ve genetik özellikleri farklıdır. Bu sebeple de her menopoz dönemindeki kadın için ayrı bir beslenme programına uyulması gerekmektedir. Menopoz dönemindeki kadının hastalıkları, fiziksel özellikleri, risk taşıdığı hastalıklar gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve buna uygun bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

 1. Menopoz döneminde ideal vücut ölçüsüne ulaşılmalıdır!

Menopozda, kilo almaya oldukça müsait olan vücudun metabolizma hızını sabit tutmak ve düşürmemek için gereksiz kalori alımından kaçınılmalıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme programına geçilmeli ve ideal kiloya ulaşmak için düzenli egzersizler yapılmalıdır.

 1. Menopoz döneminde mutlaka listeye koyulması gereken besin grupları:

Menopoz dönemindeki kadınlar için mineral ve vitaminler günlük olarak karşılanmalıdır. Her öğünde;  süt ve süt ürünleri, protein, yumurta, taze meyve ve sebzeler gibi besinler dengeli şekilde tüketilmelidir. Bu sayede vücut ihtiyacı besin ögelerini karşılayabilecektir.

Özellikle de soya besininde bulunan östrojen; menopoz dönemindeki kadınlar için kemik erimesine karşı koruyucu bir özellik taşımaktadır. Menopoz dönemi ardından kadınlarda aşırı yağ ve tuz tüketimi de azaltılmalıdır. 

10-maddede-menopozda-beslenme-4

 1. Besin değeri yüksek gıdalara önem verilmelidir!

Vücut ağırlığının artmaması ve menopoza bağlı hastalıklara karşı tedbir amaçlı olarak ideal kilo korunmalıdır. Bu sebeple de besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Fast food ya da aşırı yağlı gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır.

 1. Basit şekerleri hayatınızdan atın!

Basit şekerler, kilo aldıran en büyük faktörlerden biridir. Basit şekerlerden uzak durmak için beyaz ekmek, pastane ürünleri gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Şeker ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılamak için kuru baklagillerden, meyvelerden ya da sebzelerden yararlanılmalıdır.

Basit şekerlerin, serum trigliserit ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol düzeylerindeki artış ile yakından alakalı olduğu ortaya konmuştur.

 1. Posadan zengin besinler tüketilmeli!

Karbonhidrat çeşidi olan posa, koruyucu özellikte bir besin kaynağıdır. Kötü kolestrolün düşmesini sağlayan posadan zengin besinler mutlaka tüketilmelidir.

 10-maddede-menopozda-beslenme-2

 1. Sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin!

Sebze ve meyve tüketimi sayesinde; menopoz dönemindeki kadınlar günlük ihtiyaç duydukları vitamin, mineral ve diğer besin ögelerini karşılayacaktır. Yağ oranlarının düşük olması da gereksiz kalori alımını engelleyecek ve ideal kilonun korunmasına destek verecektir. Sebze tüketimi ya da bitkisel kaynaklı protein tüketimi, kemikte oldukça çok mineral yoğunluğu ile yakından alakalıdır.

 1. Yağ dengesi de ayarlanmalı!

Beslenme düzeninde trans yağlara mümkünse hiçbir şekilde yer verilmemelidir. Doymuş yağ oranı da en fazla %7 olmalıdır.

 1. Haftada en az 2 defa balık tüketin!

Balık tüketimi menopoz dönemindeki kadınlar için önem taşımaktadır. Omega-3, kemik ve eklem hastalıklarına karşı, bilişsel işlev ve kan lipitleri için önem teşkil eder.

İLETİŞİM FORMU