5 Soruda Yalancı Hamilelik - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 5 Soruda Yalancı Hamilelik
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

5 Soruda Yalancı Hamilelik

5 Soruda Yalancı Hamilelik

1 ) Yalancı hamilelik nedir?

Yalancı hamilelik, kişinin kendini hamile olarak hissetmesi durumuna verilen isimdir. Bu hastalığa yakalanan kişide, hamileliğin bütün belirtileri görülür. Yalancı hamilelik, ruh sağlığının kişi bedenini etkileyebildiği en şaşırtıcı örneklerden bir olarak kabul edilir ve yalancı hamileliğin saptanması ise sadece kanda hamilelik testinin pozitif çıkmaması ile yapılır.

2 ) Yalancı hamileliğin belirtileri nelerdir?

Yalancı hamileliğin belirtileri, aynı gerçek hamilelik belirtilerine benzer. Hasta doğal olarak  yalancı hamile olduğunu bilmediği için doktora gider. Bu durumda doktor dahi kadının hamile olduğunu zannedebilir. Kadın 9. Sonra aynı 9 aylık hamile bir anne adayı görüntüsüne sahip olur. Halbuki, anne karnında bebekten eser yoktur.

Yalancı hamilelik durumuna, genellikle çok fazla bebek sahibi olmak isteyen, içerisinde çocuk hasreti olan kadınlarda rastlanır.

Yalancı hamileliğin, normal hamilelik ile ayırt edilemeyeceği belirtileri ise;

  • Adet görmeme 
  • Büyüyen memeler, hatta meme uçları, aynı süt üretecekmiş gibi değişir 
  • Şişen karın 
  • Bulantı ve kusma 
  • Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi durumu 
  • Kilo alma 

Yalancı hamilelik durumlar, genel olarak 1 veya 2 ay civarında sürer. Kanda hamilelik testi ve ultrason muayenesi yapılmaması halinde ise 9 ay da sürebilir. Hatta bu durumun yıllarca sürüldüğüne dahi rastlanmıştır. Bu durumların geneli, doğum sancısı ile beraber doktora gidildiği zaman ortaya çıkmaktadır. 

3 ) Herhangi bir tedavi yöntemi var mıdır?

Yalancı hamilelik durumunun tedavisinde, bir psikiyatrist ile bir Jinekolog doktor eş zamanlı ve beraber tedavi uygular. Yalancı hamilelik sorunu ile karşılaşmış olan bir kadının tedavisinde ki lazım olan bütün çalışmaların yapılması gerekir. Yalancı hamileliğin meydana gelme sebepleri ile doktora başvuran bir kadın için uygulanan hamilelik testinde, hamilelik sonucunun pozitif çıkmaması durumunda, yalancı hamilelik sorunu ile karşılaşan kadına, uygun bir uslub ile anlatılması gerekir.

Yalancı hamilelik tedavisinde uygulanması gereken bir diğer uygulama da, yaşanan bu durumun psikolojik boyutu ile ilgilidir. Yalancı hamileliğin psikolojik sebeplerinin araştırılması ve psikoterapiler ile beraber yalancı hamileliğin sebeplerini ortadan kaldırılmak için çalışılması gerekir.

Yalancı hamilelik testler ile kesinleştiği ve tespit edildiği zaman, yalancı hamilelik tedavisi bir türlü gerçekleştirilemiyorsa, o zaman hastanın psikolojik kontrolü ile gerçekleştirilmesi gerekir.Bununla beraber, eğer doktorlar uygun görüyor ise, antipsikotik ilaç kullanımı uygulanabilir. Bu şekilde, yalancı hamilelik tedavisinin önlenebileceği de ifade edilmektedir

4 ) Yalancı hamileliğin tespit edilebileceği yöntemler nelerdir?

Yalancı hamilelik durumunu en kolay ve hızlı bir şekilde belirleyen yöntem, elbette ki de ultrason muayenesidir. Doktor, hamile anne adayını düzenli olarak ultrasona muayenesi için çağırır. Ancak muayene sonucunda ortada bebek ve kalp atışı olmaması halinde, yalancı hamilelik durumu tespit edilir. Bunun dışında kandan yapılan hamilelik testi ile de yalancı hamilelik olup olmaması ortaya çıkar

5 ) Yalancı hamileliğin meydana gelme sebebi nelerdir? En çok kimlerde rastlanır?

Yalancı hamilelik durumunun meydana gelme nedeni, bugün için tam anlamı ile bilinmemektedir. Ancak doktorlar bu durumun daha çok psikolojik nedenlerin beyine oyun oynaması sebebi ile beraber, hamilelik hislerinin meydana geldiğini vurgulamaktadır.

Yalancı hamilelik durumu daha çok hamile olmayı çok aşırı bir şekilde isteyen, kısırlık sorunlarının olması ile ilişkili olarak bir türlü hamile olamayan ve menopoza giren kadınlarda rastlanmaktadır. Evlenmek isteyip evlenemeyen bayanlarda dahi, yalancı hamilelik durumuna görülebilir. Yalancı hamilelik durumunu özetleyecek olursak, bebek sahibi olmak isteyen bayanların beyni, hamile olduğuna inanır. Bu inanışın gerçekleşmesi ile kadının vücudunda bazı hormonlarda değişiklikler meydana gelir. Buda hamilelik ile alakalı bütün belirtin kadında yaşanmasına ve görülmesine sebep olur.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda eğitimsizlik, fakirlik, çocuk yaşta yaşanan tecavüz gibi sebeplerin olması sonucunda da, yalancı hamilelik meydana gelebilir.

Yalancı hamilelik, yaklaşık olarak 22.000 kadının 1 ile 6 sında karşılaşılan ve  çok az görülen bir olaydır. Yalancı hamilelik vakaları sadece kadınlarda görülmez. Kulağa şaşırtıcı ve komik gelse de, erkeklerde de yalancı hamilelik durumuna rastlanmaktadır. Buna erkek loğusalığı denir. Eşi hamile olan baba adayı, kendisini eşi ile ciddi anlamda özleştirmektedir. Öyle bir hal oluyor ki, hamilelik belirtilerini eşi ile beraber yaşamaya başlıyorlar. Onunda aynı eşinde olduğu gibi midesi bulanıyor, aşeriyor, sırtı ağrıyor ve hatta aynı eşi gibi kendisi de kilo alıyor. 

İLETİŞİM FORMU