6 Maddede Gebelikte Kabakulak - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 6 Maddede Gebelikte Kabakulak
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

6 Maddede Gebelikte Kabakulak

6 Maddede Gebelikte Kabakulak

Kabakulak nedir?

Kabakulak, paramiksovirüs olarak bilinen bir virüsün neden olduğu başlıca tükürük bezlerini etkileyen enfeksiyon hastalığıdır. Nadir olarak yumurtaları, testisleri, pankreas ve beyin gibi hayati organları etkileyebilmektedir. Genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda ortaya çıkan ve vücudun virüse bağışıklık kazanmasından sonra ilerleyen dönemlerde bir daha aynı hastalıkla karşılaşılma durumu yaratmamaktadır.

Kabakulak hastalığına neden olan virüsün kişinin bulunduğu ortamda bulunması halinde solunum yolu ile bulaşmaktadır. Hastalığın ilk belirtisi vücuda nüfuz ettikten 1-3 hafta sonra yüzün ön kulak bölgesi ve çene altında şişme ile belirir. Ateş, karın ağrısı, bulantı ve baş ağrısı gibi diğer şikayetlerde devam eder. Tüm bunların yanı sıra yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısıyla menenjit eşlik edebilir.

Kabakulağın teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Kabakulak virüsünün neden olduğu belirtiler ilk olarak parotis tükürük bezlerinde ortaya çıkar. Şişme ve ateş gibi belirtilerin yanı sıra kişinin yakın zamanda kabakulak hastalığı olan biri ile yakın temas halinde bulunması durumunda kolayca teşhis edilmektedir. Bu virüs karşısında harekete geçen antikorlarda yükselme meydana gelir. Yapılan kan tahlilleri sonuncunda bu tabloya rastlanılmış ise net bir şekilde kabakulak enfeksiyonu tanısı yapılmaktadır.

Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi tedavisi, belirtilerinin giderilmesine yönelik yapılır. Bu enfeksiyona yakalanmış hastaların, bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilere de bulaştırmasını önlemek amacı ile yakın takibe alınması gerekir. Bu virüs genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkar ve bu yaşlarda bir kere kabakulak hastalığına yakalanan kişiler bu virüse karşı bağışıklık kazandığı için ilerleyen yıllarda tekrar karşılaşsa bile kabakulak hastalığına yakalanmamaktadır. Bu nedenle daha önce kabakulak hastalığına yakalanmayan anne adaylarının gebelik sürecinde bu virüsle karşılaşması halinde kabakulak hastalığı görülmektedir.

Kabakulak hastalığından korunmak için MMR kombinasyonu olarak ifade edilen canlı virüs aşısı uygulanmaktadır. Bu aşı kabakulak, kızamık ve kızamıkçık gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Canlı virüs aşısı olması nedeniyle hamile kadınlara uygulanması önerilmemektedir. Ancak planlı bir gebelik söz konusu ise, anne adayı gebelikten önceki dönemlerde bu aşıdan yararlanabilir.

Hamilelikte kabakulağın görülme olasılığı nedir?

Kabakulak hastalığına karşı yapılan ilk araştırmalar 1967 yılında geliştirilen aşı ile gündeme gelmiştir. Bu aşının ilk çıktığı yıllarda uygulanmasının ardından hastalığa neden olan virüsün görülme olasılığının büyük oranda düştüğü bildirilmiştir. Bu nedenle kabakulak hastalığına karşı koruma sağlayacak aşının vurulması halinde hastalığa yakalanma riski azaltmaktadır. Ayrıca çocukluk döneminde kabakulak geçirmeyen kişilerin, gebelik dâhil hayatının bir döneminde muhakkak yakalanma riski bulunmaktadır.

Kabakulak hastalığı hamilelik sürecini etkiler mi?

Kabakulağın gebelik süresine ve bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Fakat gebeliğin oluştuğu ilk aylarda düşük riski yaratmaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayında düşük riski bulunurken, gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğe ait herhangi bir anomali durumu yoktur. Kısacası gebeliğin ilk 3 ayında tehlike arz ederken, ilerleyen aylarda bebek ve gebelik süreci için tehlikeli bir durum bulunmamaktadır.

Gebelikte kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak enfeksiyonu ilk olarak tükürük bezlerinde etkisini gösterir. Burada çoğaldıktan sonra kan yolu ile vücudun tüm sistemine ulaşabilmektedir. Bu virüs çoğunlukla salgı bezlerini ve merkezi sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. Gebelik döneminde anne adayının %15 ile %20’sinde herhangi bir belirti vermeden, sessizce çoğalarak vücudu etkisi altına alır. Daha sonra ateş, iştahsızlık, baş ağrısı, tükürük bezlerinde hassasiyet ve tahriş, çene bölgesinde ve kulak atında ağrı ve şişlik gibi şikâyetlere yol açmaktadır.

Hamilelik ve kabakulak

Gebelik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı, diğer dönemlerden daha farklı etki yaratmamaktadır. Yani anne adayları kabakulak enfeksiyonun yol açtığı belirtilere yönelik uygun tedavi planı yapılır.
Anne adaylarının gebelik döneminde kabakulak enfeksiyonuna yakalanma ihtimali, 10.000’de 0,8-10 arasındadır.
Anne adaylarının gebeliğin ilk 12 haftasında bu hastalığa yakalanması sonucunda gebeliğin düşükle sonuçlanma ihtimali artmaktadır. Bu virüsün bulaşma ve çoğalma evresi 2 hafta içerisinde kendini gösterir. Eğer bu süre zarfında gebeliğe karşı olumsuz bir durum yaşanmamış ise, bebeğin gelişimini etkileyecek herhangi bir anomali durumu bulunmamaktadır. Bu nedenle bebeğin hayati tehlikesi atlatıldıktan sonra gebeliğin sonlandırılmasına gerek yoktur.

İLETİŞİM FORMU