6 Maddede Hamilelikte Yoga - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 6 Maddede Hamilelikte Yoga
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

6 Maddede Hamilelikte Yoga

6 Maddede Hamilelikte Yoga

1 ) Hamile yogası nedir?

Gebe olan anne adaylarının yoga yapması; anne adayının hem bedeninin dirençli kalmasına hem de zihnen doğuma hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Yoga, gebelik döneminde yüzmeyle beraber en çok tavsiye edilen egzersizlerden biridir. Yoga duruşları ve pozisyonları, anne adayının omurgasının sağlam durmasına ve büyüyen karnına rağmen denge yetilerinin artmasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber hamile yogası, hamilelik belirtilerin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Yoga, yalnızca duruş ya da vücudun fiziksel olarak aktif hale gelmesini sağlamaz. Bununla beraber öğrenilen nefes egzersizleri, doğum sırasında doğumun daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Doğumdan sonra da alınan kilolar daha hızlı verilecek ve vücutta deformasyon daha az meydana gelecektir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, yoga yaparken ilk olarak bir uzmandan yardım almaktır. 

2 ) Hamileliğin hangi aylarında yoga yapılmalı?

Hamileliğin her ayında yoga yapılabilir. Ancak yapılan yoga türü gebeliğin aylarına göre değişmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında daha çok bacakların ve sırtın çalıştırıldığı yoga hareketleri tercih edilmelidir. Bu sayede gebelik ilerledikçe anne adayının daha dirençli olması sağlanacaktır. İlk üç ay yapılan yoga; gebeliğin ilerleyen aylarına göre daha kolay yapılabilmektedir. Bu aşamada kan dolaşımı hızlanacak, bacak krampları hafifleyecek ve anne adayının enerjisinin yükselmesini sağlayacaktır. İkinci ve üçüncü aylarda ise anne adayları hareketlerini bir yoga uzmanı ile yapmalıdır. Bu noktada bir diğer önemli faktör: anne adayının riskli bir gebeliği olmamasıdır. Riskli gebeliklerde egzersiz önerilmemektedir.

6-maddede-hamilelikte-yoga-4

Hamilelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde yapılan yoga programı ile;

 • Anne adayının fiziksel kondisyonu korunur.
 • Duruş bozuklukları en aza indirilir.
 • Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir.
 • Bulantılar giderilir.
 • Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması ve kolay doğum sağlanır.

3 ) Yogada dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik döneminde yoga yapılmasının beş önemli aşaması vardır. Bu aşamalar sayesinde gebelik dönemi daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha kolay geçecektir. Bununla beraber annenin vücut direnci artacak, esneklik kazanıldığı için çatlak oluşumu minimuma indirilecek ve sırt, bacak, bel ağrıları giderilecektir.

Vücudun sağlıklı olması, anne adayının psikolojik olarak da doğuma hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Yoganın 5 altın anahtarı ise:

 • Yoga; gebelik döneminde annenin daha huzurlu olmasını sağlar. Vücudun doğuma hazırlanması ise özellikle normal doğumun daha rahat ve kolay gerçekleşmesini sağlar. Bebeğe giden kan akışı da yoga sayesinde artacağında, bebeğin yeterli beslenmesinde ve oksijen almasında destek sağlayacaktır.
 • Hamilelik yogasında öğrenilen nefes teknikleri sayesinde bebeğe giden oksijenin artması sağlanacaktır. Bununla beraber rahme giden kan akışı da artacağından gebelik döneminde daha sağlıklı bir cinsel hayat söz konusu olacaktır. Nefes teknikleri, annenin sakin kalmasına yardım ettiğinden stres faktörü önemli ölçüce azalacaktır.
 • Mudra’lar ve Banda’ların üreme organları üzerinde güçlü etkileri vardır.
 • Meditasyon sırasında anne adayı gebelik dönemi ile ilgili endişe ve korkularını hafifletebilecektir. Kendine güveni yerine gelen anne, gebeliğine bilinçli ya da bilinçsiz zarar verme korkusunu da ekarte edecektir. Bununla beraber meditasyon insanın kendini tanımasına yardımcı olan bir keşiftir. Bu sayede anne adayı yeni başlayacağı döneme kendini bilerek girebilir.
 • Derin Gevşeme, hamilelik dönemi esnasında ve doğum için, fiziksel ve ruhsal gevşeme için muhteşem bir yoldur.

6-maddede-hamilelikte-yoga-2

4 )  Hamileliğin duruş bozukluğuna yol açmasını engeller

Gebelik dönemi, her anne adayı için farklı bir yolculuktur. Bu yolculukta her annenin yaşadığı psikolojik ve fiziksel durum farklıdır. Bebeğin ana rahminde gelişmeye başladığı ilk andan itibaren vücut ağırlığı değişmektedir. Omurgaya yapılan bu baskı da annenin bel ve sırt bölgesini etkilemektedir. Bu gibi durumlar sonucunda da duruş bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Yoga omuriliğin ve omurganın en çok desteklendiği spordur. Hamilelik yogası sayesinde annenin duruş bozukluklarının önüne geçilmesi sağlanır. Hamilelik yogasında temel duruş teknikleri, kadını anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Uygulanan nefes egzersizleri ile beraber, anne adayları doğru bir şekilde nefes almayı öğrenir.

5 ) Yoga ile doğumu kolaylaştırın

Gebelik dönemi boyunca uygulanan düzenli yoga programı ile el ve ayaklarda ödem oluşumu azaltılır. Vücut kramplarının önüne geçilir. Yoga sayesinde karın kasları güçlenir. Bu sayede sık sık tuvalete çıkma ya da kabızlık gibi problemlerinin önüne geçilir. Nefes egzersizleri ile solunum sistemine destek olunur ve bulantılar azalır. Doğum kanalında meydana gelen gerginlik rahatlatılarak, doğumun çok daha kolay ve çabuk bir şekilde olmansa olanak sağlar.

Özellikle normal doğumlarda anne adaylarının daha rahat ve kolay bir şekilde doğumu gerçekleştirmesine yardımcı olur.

6-maddede-hamilelikte-yoga-4

6 ) Hamile yogası hangi durumlarda zararlı olabilir?

Riskli gebeliklerde, ikiz ya da çoğul gebeliklerde yoga yapılması önerilmez. Bu gibi gebeliklerde anne adayının fiziksel aktivitelerini kısıtlaması gerekmektedir. Uzmanlar şayet anne adayına;

 • Uzun süre ayakta durmayı yasaklamış ise,
 • Eğilme ya da bir yere uzanma hareketleri kısıtlanmış ise,
 • Anne adayının sürekli yatması gerektiği önerilmiş ise yoga ve diğer egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Bunun dışında hamilelik yogasını engelleyen durumlar:

 • Gebeliğin son haftalarında bebek hala doğum kanalına inmediyse yoga yapılması bırakılmalıdır.
 • Gebeliğin son 3 aylık döneminde anne adayı daha hafif yoga hareketleri tercih etmelidir.
 • Hamilelik döneminde kanama oluyorsa yoga bırakılmalıdır.
 • Eklem ağrısı, kramplar, bel ve boyun problemleri söz konusu ise yogayı bir uzmanla yapmaya başlamalı ya da yoga yapmayı bırakmalıdır.
 • Bebek ve anne için güvenli bir şekilde yapılmış olan yoga dersleri, birçok zaman doğuma gerçekleşinceye dek devam edilebilir.

İLETİŞİM FORMU