8 Maddede Hamilelikte İshal ve Dizanteri - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 8 Maddede Hamilelikte İshal ve Dizanteri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

8 Maddede Hamilelikte İshal ve Dizanteri

8 Maddede Hamilelikte İshal ve Dizanteri

Gebelik sürecinde ishal ve dizanteri

İshal kişinin günde üç defadan fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyduğu, dışkının sıvı halidir. Genellikle bakteri odaklı enfeksiyon sorunları olarak yaşanmaktadır. Ayrıca çeşitli ilaçlara bağlı olarak, bağırsak hastalıkları ve besin zehirlenmesi sonucunda görülmektedir. 15 günün altında süren ishal durumuna, akut ishal adı verilir. Akut ishallerin %90’nı enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bulantı, kusma, ateş ve karın ağrısı gibi şikayetler nadir olarak görülür. Dizanteri ise insanlarda kanlı ishal durumudur. Genellikle şiddetli karın ağrısı, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı ve ilerleyen boyutlarda bağırsak yaralanmaları gibi belirtilerle ortaya çıkar. Genellikle bu virüsler uygun bir şekilde yıkanmayan ellerden, hijyen kurallarına uymayan besinlerin tüketilmesinde ve sağlıksız ortamlardan kolaylıkla bulaşabilmektedir.

İshal belirtileri nelerdir?

  • Bağırsak hareketlenmesi ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
  • Sulu dışkı
  • Karın ağrısı
  • Bu belirtiler ishalin şiddetli boyutlarında görülmektedir.
  • Bulantı
  • Kusma
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Ateş
  • Kanlı dışkılama

Hamilelikte ishal tedavisi nasıl yapılır?

Su insan vücudunun büyük bir kısmı oluşturan oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Sıvının vücudun ihtiyacının altında seyretmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle ishal durumundaki kişilerin vücudunda sıvı kaybı yaşandığı için tedavinin amacı ilk olarak kaybedilen miktarın geri kazandırılması adına yapılmaktadır. Vücudun kaybetmiş olduğu sıvı ve elektrolitler ağız yolu ya da serum aracılığıyla damar yolu ile sıvı takviyesi yapılır.

Gebelik döneminde anne adayının daha fazla sıvı tüketmesi gerekir. İshal durumunda ise bu ihtiyaç artmaktadır. Eğer anne adayında ishal durumu söz konusu ise, öncelikle sıvı takviyesi yapılarak, ishalin neden olduğu etkenlerin araştırılması amacı ile gaita ( dışkı ) ve kan tahlilleri yapılmaktadır.

Yapılan testler sonucunda enfeksiyonel bir bulguya rastlanılmış ise, gebelik süreci ve bebeği etkilemeyen antibiyotik ilaçlarla tedavisi gerçekleştirilir. Eğer ishalin nedeni amip ise, anne adayına bu bakteri oluşumuna karşı bir ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca ishal hastalarına özel beslenme programı uygulanır.

Hamilelik dönemindeki en önemli ishal etkeni ‘’ Listeria’’

Pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynirlerin tüketilmesi ile Listeria bakterisi bulaşmaktadır. Hamilelik döneminde bulaşması halinde hiçbir belirti göstermeyen ve bebekte ciddi problemlere yol açan oldukça tehlikeli bir bakteridir. Bazı durumlarda gribal enfeksiyon şeklinde görülürken, uzun süreli ishal sorunun yaşanmasına da neden olur. Bu bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon ortamlarında yaşar. Bulunduğu bölgelerde yer alan evcil, vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına bulaşır. Bu hayvanların dışkılaması sonucunda sebze ve meyvelerde, pastörize edilmemiş sütte, kırmızı ette, tavuk etinde, deniz ürünlerinde ve gerekli işlemlerden geçmemiş süt ürünlerinde bulunarak tüketilmesi halinde insanlara bulaşabilmektedir.

Yetişkin bireylerin yaklaşık %1 ile %5’nin dışkısında Listeria bakterisinin bulunduğu düşünülmektedir. Bu bakteriden korunmanın en iyi yolu, güvenli ve sağlıklı besin maddelerin tercih edilmesidir. Süt ve süt ürünlerinden özellikle pastörize olmamış sütlerden elde edilen peynirden uzak durulması gerekir.

Hamilelikte ortaya çıkan ishal durumunda neler yapılması gerekir?

Bakteri kaynaklı besin zehirlenmeleri sonucu meydana gelen ishal tedavisinde, anne adayının sıvı kaybının giderilmesi gerekir. Serum ve sindirim sistemini destekleyen besinler ile ishalin geçmesi beklenir. Birçok ishal vakası bu tedavi sayesinde ciddi problemler yaşanmadan giderilebilmektedir. Ayrıca bebek ishal sorunundan ve ishal tedavisinde, herhangi bir şekilde etkilenmemektedir.

Genellikle bir günden fazla süren vakalarda, daha ciddi komplikasyonlara neden olabilecek bakteri veya parazit varlığı düşünülmektedir. Bu nedenle araştırılması için gaita tahlili yapılarak gerekli durumlarda uzun süreli tedavi yöntemi uygulanır.

Bazı durumlarda ishal tıbbi problemler nedeniyle de yaşanabilmektedir. Bu tanı doğrultusunda dahiliye uzmanı tarafından yapılan tahliller sonucunda ishal nedenleri tespit edilerek yine aynı şekilde uygun tedavi adımları uygulanacaktır.

Dizanteri belirtileri nelerdir?

Kanlı ishal olarak bilinen amipli dizanteri yada shigella olarak adlandırılan bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Kanlı dışkılama, yüksek ateş, kusma ve şiddetli karın ağrısı gibi belirtileri vardır. Ancak her kanlı ishal dizanteri kaynaklı olmaya bilir. Bu nedenle dışkıda kan olması halinde mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Dizanteri nasıl bulaşır?

Dizanteri genellikle yaz aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Hijyen kurallarının uygun olmaması halinde kolaylıkla bulaşabilir. Sebze ve meyveleri tüketmeden önce dikkatli bir şekilde yıkanması gerekir. Çok fazla insanla yakın temasta bulunulması ya da bu tarz yaklaşımlarda bulaşmamaktadır. Yalnızca bu virüsü taşıyan besinlerin tüketilmesinde yani ağız yolu ile bulaşır.

Hamilelikte dizanteri tedavisi nasıl yapılmaktadır?

İshal tedavilerinde olduğu gibi dizanteri tedavisinde de, gebelik sürecini ve bebeği etkilemeyen antibiyotik ilaçlar kullanılır. Ayrıca vücudun sıvı kaybını telafi etmek amacı ile bol miktarda sıvı takviyesi yapılmaktadır.

İLETİŞİM FORMU