9 Madde de Koryonik Villus Biyopsisi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 9 Madde de Koryonik Villus Biyopsisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

9 Madde de Koryonik Villus Biyopsisi

9 Madde de Koryonik Villus Biyopsisi

Koryonik villus biyopsisi nedir?

Anne karnında olan bebekle aynı genetik özelliklere sahip olan plasentadan değerlendirilmek üzere bir miktar doku örneğinin alınması işlemine denir. İşlem yapılmadan önce ultrason aracılığı ile bebeğin ve plasentanın konumu hakkında detaylı inceleme yapılır. İncelemenin ardından ince bir iğne ile anne adayının karın bölgesinden girilerek, rahim duvarından plasentaya ulaşılır ve değerlendirmenin yapılacağı bölgeden bir miktar doku örneği alınır. Bu işlem yapılırken ultrasonla iğnenin ulaşacağı bölgenin takibi yapılırken, herhangi bir komplikasyona mahal vermeden direkt plasentaya ulaşılmaktadır. Alınan doku örneği gerekli testlerin yapılması için laboratuvara gönderilir.

Koryonik villus ( CVS ) kimlere yapılır?

 • Yakın aile bireylerinde genetik hastalığı olanlara
 • Ailesinde kromozom hastalığı olan anne adaylarına
 • Daha önce 3’ten fazla düşükle sonuçlanan gebeliklerde
 • İleri yaş hamileliklerde
 • Cinsiyet tayini içinde uygulanabilmektedir. Ancak ülkemizde bu amaçla uygulanması tercih edilmemektedir.

CVS gebeliğin kaçıncı haftasında uygulanır?

Koryon villus biyopsisinin, gebeliğin 11. ve 14. haftalarında yapılması tercih edilir. Fakat doktorun gerekli gördüğü durumlarda, daha erken ya da daha geç haftalarda yapılabilir.

Kromozom tayini nasıl yapılır?

CVS ile 10-15 mikrogram arası plasentadan doku örneği alınır. Alınan bu dokuda bebek ile aynı kromozom yapısına ait hücrelerde genetik hastalıklar saptanmaktadır. Yapılan bu uygulamada kromozom analizleri bebeğin kromozom yapısı ile %99, 5 oranında güvenilir sonuçlar vermektedir. Testin sonuçları yaklaşık 2 ile 3 hafta arasında belirlenir ancak testin daha hızlı bir şekilde sonuçlanması gereken durumlarda istenilen bilgiye ulaşılabilecek kromozomlara yönelik araştırma yöntemlerinden yararlanılır. FISH veya QF- PCR tekniği ile gerekli hücreler alınıp, 1 veya 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde testin sonuçlarına ulaşılabilmektedir.

CVS işlemi zor mudur?

CVS işlemi ameliyathane koşullarını gerektirmeyen, yaklaşık 10 ile 15 dakika içerisinde yapılan oldukça basit ve güvenilir bir işlemdir. Ancak işlemi gerektiren durumlar halinde birkaç defa test uygulanabilir. Alınan küçük bir miktar örnek ile hücrelerde değişik kromozom serisinin bulunması gibi özel durumlarda karyotip tayini için ikinci teste ihtiyaç duyulabilmektedir.

CVS öncesi anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Koryon villus biyopsisi öncesinde anne adayının kan grubu ile Hepatit B virüsünün taşıyıcılık durumunun kesin olarak öğrenmesi gerekir. Ayrıca kan uyuşmazlığı bulunan çiftlerin uygulamadan sonraki 3 veya 4 gün içerisinde anne adayına Anti- D immunglobulin yani kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması önerilmektedir.

Koryon villus biyopsisi anne adayı ve bebek için enfeksiyon riski oluşturur mu?

CVS gerekli hijyen şartları altında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle sterilize bir ortamda enfeksiyon oluşumu riski en aza indirilir. Fakat her tıbbi müdahale de olduğu gibi enfeksiyonun meydana gelmesi olası bir durumdur. Bu nedenle CVS’de düşük bir oranda risk taşımaktadır. Bu uygulamadaki olası riskler yapılan işlemin hijyen koşulları altında yapılması ile istenmeyen riskler önlenebilir.

Koryon villus ikiz gebelikler için de uygulanabilir mi?

CVS ikiz gebelik, üçüz gebelik gibi çoğul hamilelikler de tecrübeli doktorlar tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

CVS’nin meydana getirebileceği riskler nelerdir?

 • Yapılan 100 işlemden yalnızca birinde gebelik kaybı
 • Kasılma ve kramplar meydana gelebilir
 • Nadir de olsa bebeğin fiziksel açıdan zarar görme riski vardır.
 • Kan grubu uyuşmazlığı
 • Olası enfeksiyon riski vardır.
 • %2 civarında hafif kanama görülebilir. Bu risk gebeliğin riskli dönemlerinde işlemden 1 ay sonra görülebilir.

İLETİŞİM FORMU