Açıklanamayan İnfertilite - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Açıklanamayan İnfertilite
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Açıklanamayan İnfertilite

Açıklanamayan İnfertilite

12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamıyor ise, akla kısırlık sorunu gelmektedir. Bir yıl boyunca gebelik sağlayamayan çiftlerin bu konuda uzman birinin görüşünü alması ve zaman kaybetmeden teşhis ve tedavinin yapılması gerekmektedir. Şayet kadının yaşı 35 yaşından fazla ise doğal yollardan gebelik için yalnızca 6 ay beklenmeli ardından bir uzmana başvurulmalıdır.

Gebelik oldukça komplike bir olgudur. Gebeliğin gerçekleşmesi için birçok faktörün mevcut olması gerekmektedir. Spermlerden yalnızca bir tanesi döllemeyi sağlayabildiği için, sperm hücresinin kaliteli olması oldukça önemlidir.

Kısırlık sorunlarının %45’i erkek kaynaklı, %45’i kadın kaynaklı yaşanmaktadır. Geriye kalan %10’luk kısımda ise günümüz teknolojileri ile hiçbir sorun tespit edilememektedir.

Nedeni açıklanamayan infertilite nasıl tespit edilir?

Düzenli birliktelik söz konusu ise, sağlık durumlarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen gebelik gerçekleşmiyor ise çiftler mutlaka sağlık kurumlarına başvurmalıdır. Bu durumda çiftlerden baba adayında sperm testi yapılır. Kaliteli, fonksiyonel spermlere ulaşıldığı vakit babaya ait problem olma ihtimali ekarte edilebilir. Bu test belirli aralıklarla yinelenip, garanti sonuç için birkaç kez istenebilir. Erkeğe ait kısırlık belirtileri yoksa sıra anne adayına gelir.

Anne adayı için ise yumurtlama düzeninin tespiti adına testler talep edilir. Ardından da adetin belirli günlerinde hormon değerleri ölçülür. Ultrason takipleri ile olumsuz durumların mevcut olup olmadığı kontrol edilir. Geçmişte yaşanan enfeksiyonlar, cinsel hastalıklar ve tüplerde sorun olup olmadığı sorgulanır. Tüplerde de problem yoksa rahim ağzı problemleri araştırılabilir. Bazı vakalarda kadın rahim ağzı sıvısı spermlerin canlılığını bozup, hareketliliğini engelleyebilmektedir. Bu anlamda da tüm ayrıntılar değerlendirildikten sonra infertilitenin (kısırlık) kaynağı hakkında veri bulmak için işlemler devam ettirilir.

Sebebi açıklanamayan kısırlık sorununda; çikolata kisti, polip ya da miyom gibi yapılar da değerlendirilmektedir. Şayet yapılan bu tetkikler sonucunda herhangi bir soruna ulaşılamamış ise, açıklanamayan kısırlık sorunu akla gelebilir.

Sebebi bilinmeyen edilemeyen infertilite nasıl tedavi edilir?

Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında anne adayının yaşı gençse ve yumurtalık rezervleri iyi durumda ise çifte bir sene boyunca kendiliğinden gebe kalma süresi tanınmaktadır. Ancak çift zaman kaybetmek istemiyorsa laparoskopi yapılabilmektedir.

Aşılama tedavisi de açıklanamayan kısırlık sorunlarında denenebilmektedir. Şayet anne adaylarının yaşı büyük ise tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

İLETİŞİM FORMU