Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?

Adet Döneminde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?

Adet dönemi, üreme dönemindeki kadınların her ay yaşaması gereken, doğal ve fizyolojik bir durumdur. Rahim, her ay gebelik için uygun şartları oluşturmaktadır. Gebeliğin yerleşmesi ve büyümesi için hazırlanan bu doku, şayet sperm ve yumurta hücresi birleşmemiş ise her ay dökülmektedir.  Her ay adet döneminde, gebelik gerçekleşmez ise bu doku vücuttan atılır. Bu sayede bir daha ki ay, rahim yumurtlamaya yeniden hazırlanır.

Adet kanaması zehirli veya pis kan mıdır?

Adet kanı, pis ya da zehirli bir kan değildir. Bu sebeple de adet döneminde cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat çiftlerde cinsel hastalık şüphesi varsa, bu dönemde hastalık kapmaya daha yatkın olunacağı bilinmelidir. Bu durumda erkek ve kadın da risk altında olmaktadır. Bu sebeple prezervatifle korunarak cinsel ilişkide bulunulması önemlidir.

adet-doneminde-cinsel-iliski-sakincalimidir
Adet döneminde cinsel ilişkide bulunmanın zararları nelerdir?

Adet dönemi, kadının kanındaki östrojen seviyesinin daha düşük olduğu bir dönemdir. Genital bölgede bulunan faydalı bakteriler bu dönemde laktik asit üretimini azaltmaktadır. Adet kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrale yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asit dengesini bozabilir.

Bu durumda da koruyucu asitler azaldığı için döl yolu enfeksiyonlara karşı açık hala gelir. Kanın, birçok zararlı mikroorganizma için uygun bir  kültür  ortamı  oluşturması,  enfeksiyon  riskini  daha  da  arttırır. Bunun dışında adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu sebeple de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.

Bu sebeple de kadının enfeksiyonlara açık olduğu bir süreçtir. Cinsel ilişkide prezervatifle korunmak bu sebeple oldukça önem teşkil etmektedir. Şayet rahimde yara varsa, kadının enfeksiyon riski daha da artar. Aynı şekilde erkek için de adet döneminde ilişkiye girmesi durumunda mikrop kapma riskinin artacağı bilinmelidir. Özellikle adetin ilk ve ikinci günleri cinsel ilişkiden uzak durmak gerekebilir. Erkek cinsel organındaki gözle görülmeyen mikroplar, kuluçka devrinin ardından kadında hastalığa yol açabilir.

Kişilerin kişisel inanç ve dini görüşleri doğrultusunda bu duruma karar vermesi oldukça doğaldır. Fakat tıbbi açıdan adet döneminde cinsel ilişkide bulunmanın gerekli önlemlerinin alınması halinde, herhangi bir sakıncası yoktur.

adet-doneminde-cinsel-iliski-sakincalimidir-2

Adet döneminde hamilelik riski var mıdır?

Üreme dönemindeki bir kadının, adet sürecinde de gebe kalma riski her zaman için mevcuttur. Bu risk, yumurtlama dönemine göre daha az da olsa risk mevcuttur.

Kadınların gebe kalma şansı adet döneminde daha düşük olduğu için, cinsel açıdan daha rahat hissederler. Fakat bu sürede dikkat edilmesi gereken mikrop ya da enfeksiyonlara en açık olunan dönemin adet dönemi olduğudur.

İLETİŞİM FORMU