Adet Gecikmesi Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Adet Gecikmesi Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet gecikmesi kaç gün olur?

Normal şartlarda adet gecikmesi, yedi gün geç ya da yedi gün erken yaşandığında normal olarak kabul edilmektedir. Bu gecikme stres, hastalık ya da hava değişiminden meydana gelebilir. 

Adet gecikmesinin en yaygın sebebi, gebeliktir. Hamilelik durumunun dışında meydana gelen adet gecikmesi ise; stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, obezite, menopoz döneminden önce görülen hormonal değişiklikler ile alakalı olarak da meydana gelebilir.

Adet döneminin 7 günden daha uzun süre gecikmesi ve bu durumun sık sık yaşanması sonucunda adet düzensizliği teşhisi koyulabilir. Adet gecikmesi teşhisi için, uzun vadede adet düzeninin değişmiş olması gerekmektedir. Şayet adet gecikmesi ile sürekli karşılaşılıyor ise, mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve gecikmelerin sebebi teşhis edilmelidir. Adet düzensizliği, altta yatan sebep tedavi edilmediği sürece, ciddi sorunlara yol açabilir.

Adet düzensizliğinin meydana gelmesine sebep olan etkenler nelerdir?

Kadınlarda adet düzensizliğine sebep olan ve sık rastlanan faktörler ise;

1. Stres

Stres, psikolojiyi etkilemenin yanı sıra, fizyolojik olarak da çeşitli olumsuzluklara yol açabilir. Yaşanan yoğun stres, vücutta bulunan GnRH hormonunun (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon) değerinde azalmaya sebep olur. Bu hormonun azalması ise, yumurtlama ile ilgili sorunlara ve adetin gecikmesine sebep olabilir.

2. Hamilelik

Adet gecikmelerinin en yaygın sebebi, gebeliktir. Şayet adet gecikmesi söz konusu ise ve olası bir gebelikten şüpheleniyor ise, mutlaka kanda ya da idrarda gebelik testi yapılması gerekmektedir.

3. Hastalık

Geçirilen ani, kısa veya uzun süreli bir hastalık, adetin gecikmesine yol açabilir. Hastalığın tedavisinin sağlanmasından sonra, adet düzeni sağlanacaktır.

4. Kullanılan ilaçlar

Bazı ilaçların uzun vadede kullanılması ya da yeni bir ilaç kullanımına başlamak, adet gecikmesine yol açabilmektedir. Kullanılan ilaçlar şayet adet düzensizliğine yol açıyor ise, bu durum mutlaka doktora bildirilmeli ve gerekli görüldüğü taktirde ilaçların değiştirilmesi gerekmektedir.

5. Aşırı kilolu olmak

Normalden daha fazla kiloya sahip olmak, yani obezite sorunu yumurtalıklarda çeşitli sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Obezite, hormonal değişimlere yol açarak adet düzensizliğine sebep olabilir.

6. Aşırı zayıf olmak

Aşırı zayıf olmak da, aşırı kilolu olmak gibi yumurtalık fonksiyonlarının bozulmasına yol açan, önemli bir faktördür.  

7. Yanlış hesaplama

Adet döngüsü, kişiye özgüdür. Adet döngüsü genellikle 28 günde bir yaşanmaktadır. Bu süreç, daha uzun ya da kısa olabilir. Şayet bu döngü yanlış hesaplanmış ise, adet gecikmesi yaşandığı sanılabilir.

8. Perimenopoz (menopoza geçiş dönemi)

Perimenopoz, üreme döneminden, menopoza geçiş yapılan sürece verilen isimdir. Bu dönem içerisinde, adet dönemi, daha az veya daha yoğun görülebilir. Hatta bazı zamanlarda, daha sık ya da daha seyrek adet olmak söz konusu olabilir. Bu süreçte mutlaka bir uzmana danışmak ve gerekli önlemleri almak gerekmektedir.

9. Menopoz

Menopoz, artık yumurtlamanın sona erdiği süreçtir. Bu süreçten itibaren, adet dönemleri kesilir.  

10. Günlük alışkanlıklardaki değişimler

Rutin ve düzenli alışkanlıklarda çeşitli değişimlerin meydana gelmesi, biyolojik saatin de etkilenmesine yol açar. Adet gecikmesinin sebebi, yaşanılan yerin değiştirilmesi, yeni bir iş ya da beslenme düzeninin değişmesi olabilir.

Adet gecikmesinin tedavisi var mıdır?

Adet gecikmesinin çok sık yaşanması durumunda, sorunun tespiti için muayene ve çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir. Sorunun tespiti ile beraber, adet gecikmesi sorunu düzeltilebilmektedir. Şayet herhangi bir sorun tespit edilmemiş ise, bu durumda tanı ”sebebi bilinmeyen adet gecikmesi” olarak koyulur. Bu durumda, kişinin hayat tarzı değişiklikleri yapması önerilebilir. 

Hangi durumlarda doktora görünmek gerekir?

Adet dönemi ile alakalı olarak doktora görünmenizi gerektirecek durumlar aşağıdaki gibidir; 

• 16 yaşına kadar adetin başlamamış olması

• Adetin bir anda durması

• Uzun süren adet kanamaları

• Ağırlaşan adet kanamaları

• Ağrıların şiddetlendiği adet kanamaları

• Tampon kullandıktan sonra hasta hissetme

• Doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 hafta sonra adet döngülerinin düzene girmemesi durumunda bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

İLETİŞİM FORMU