Adet Kanaması Nedir, Kanama Nereden Gelir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Adet Kanaması Nedir, Kanama Nereden Gelir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Kanaması Nedir, Kanama Nereden Gelir?

Adet Kanaması Nedir, Kanama Nereden Gelir?

Adet, diğer ismi ile regl kanı; kadınlarda ergenlik dönemine girilmesiyle beraber her ay; kadının yumurtalıklarından salınan yumurtanın sperm ile buluşması durumuna karşı, rahmin olası bir gebelik için bebeğin gelişeceği ve büyüyeceği rahim iç tabakasını oluşturması ve gebelik oluşmayınca bu iç tabakanın adet kanı ile beraber dökülmesidir.

Rahim iç tabakası, her ay östrojen hormonunun etkisiyle kalınlaşır. Bu durum; proliferasyon fazı olarak ifade edilir. Adet döneminin ortasında meydana gelen yumurtlama ile döngü başlar.

Adet döneminin ikinci aşamasında ise; progesteron hormonu yardımı ile sekretuar faz başlar. Daha sonra progesteron hormonu azalır ve rahim iç tabakası kanama ile vücuttan atılır. Bu durum, gebelik gerçekleşmediği dönemlerde meydana gelir. Adet döneminde gelen kan, yalnızca rahmin içerisinden gelmektedir. Bu kanın yumurtalıklardan ya da karnın içerisinden gelmesi mümkün değildir.

Rahim iç tabakasının her ay kendini gebeliğe hazırlaması ve gebelik gerçekleşmediği zaman dökülmesi menopoz dönemine kadar devam etmektedir.

Adet kanaması nelerden oluşur?

Adet kanaması; rahim iç tabakasının vücuttan kan ile beraber atılmasından oluşur. Bu kanın içerisinde kirli kan ya da zehirli kan bulunmaz. Rahim iç tabakasının kalınlaşması 2-6 gün yani adet süresi boyunca vücuttan atılır. Adetin ilk iki günü kanamanın en yoğun olduğu günlerdir. Daha sonra kanamalar git gide azalır.

 

adet kanı nereden gelir

 

Adet kanı kirli midir?

Adet kanı, gebeliğin yerleşeceği ve büyüyeceği rahim iç tabakasının kanla beraber vücuttan atılmasıdır. İçerisinde bebeğin büyüyeceği bir ortamın pis ya da zehirli olması mümkün değildir. Adet kanı pis değildir. Ancak aynı pedin uzun süre kullanılması, pedin sık sık değiştirilmemesi, dış genital organın adet döneminde temizlenmemesi, kanın bulunduğu alanlarda mikroorganizmaların çoğalmasına yol açar. Bu sebeple de kötü bir koku oluşabilir.

Ancak adet döneminde kişisel hijyene dikkat ediliyorsa ve hijyen kuralları ihmal edilmiyorsa, bu durumda herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir.

Rahim steril bir ortamdır!

Her ay yaşanan adet kanaması; rahimden gelmektedir. Vücudun dışına atılan endometrium yani rahim iç tabakası, içerisinde kan da bulundurur. Bu kan kirli kan değildir.

Söz konusu olan şey, kadın genital bölgesi ve kan olduğu zaman, toplum içerisinde adet kanının pis olduğu tarzında yanlış bir düşünce hatta toplum içerisinde kadınların adet dönemleri için kirlenmek diye bir de yanlış ifade bulunmaktadır.Bu düşüncelerin doğruluk payı yoktur. Rahim içerisinde bir bebeğin gelişebileceği ve büyüyebileceği kadar hijyenik bir ortamdır.

Adet kanamaları ne zaman başlar?

Adet kanamaları 9-14 yaşları Arasında başlamaktadır. 9 yaşından önce ya da 14 yaşından sonra adet görülmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Ülkemizde adet görme yaşı genellikle 12 olarak bildirilmiştir. Kanamalar ise genellikle 45-55 yaşına yani menopoz yaşına kadar devam eder. Kadınlar hayatları boyunca ortalama olarak 500 defa adet görmektedir.

Yumurtlama dönemi hissedilir mi?

Yumurtlama döneminde vücutta çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Yumurtlama, adet döneminin 14. Gününde gerçekleşir. Bu dönemde kadınlar karnın alt bölgesinde hafif bir ağrı duyabilir. Bu ağrı, genellikle yumurtlamanın işaretidir. Bunun dışında bu dönemde lekelenme tarzı hafif kanamalar ya da koyu akıntılar meydana gelebilir. Ancak bu belirtiler farklı hastalıkların da belirtisi olabileceği için yumurtlama dönemi dışında yaşanan bu belirtiler için bir uzmana başvurulması sağlıklı olacaktır.

Yumurtlamanın gerçekleştiği dönemde; vajinal salgılar daha farklı olur. Bu dönemde; vajinal akıntı yumurta akı kıvamında, şeffaf bir yapıdadır. Bununla beraber vücut sıcaklığı da artar. Vücut sıcaklığının  artması, kadın tarafından fark edilemez. Ancak yumurtlama testi gibi ürünler, hamile kalmak isteyen kadınlar için bu dönemi tespit edilebilir. Bununla beraber, yumurtlama dönemi gebe kalma riskinin en yüksek olduğu dönemdir.

 

adet kanaması

 

Adet döngüsünü tetikleyen faktörler nelerdir?

Adet döngüsü, birçok mekanizmanın uyumlu ve sorunsuz çalışmasıyla gerçekleşmektedir. İlk olarak hormonların düzenli ve dengeli salgılanması gerekmektedir. Hormonal düzensizlik, adet düzensizliklerine yol açabilir. Bu durumda uzmanlar hastanın hormon seviyelerini kontrol eder ve buna uygun bir tedavi yöntemine başlanır.

Kadının kilosu da adet dönemlerini etkilemektedir. Vücuttaki yağ oranının artması ya da  aşırı azalması hormonal dengenin bozulmasına yol açacaktır. Bu sebeple de adetler düzensizleşecektir. Aşırı zayıflıkta adetler tamamen durabilir. Yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple de kısırlık meydana gelebilir.

Adet düzenini etkileyen diğer faktör ise strestir. Beyinde bulunan üreme hormonları, stres hormonları ile yakın konumdadır. Bu sebeple de yoğun stres altındayken üreme hormonları olumsuz etkilenmekte ve bu sebeple aşırı stres sebebiyle adetler gecikebilmektedir.

Yapılan ağır egzersizler, adet düzenini olumsuz etkileyebilmektedir.

Ağrılı adet dönemi

Adet döneminde yaşanan belirtiler ve bu belirtilerin yoğunlu, kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kadınlar adet dönemini oldukça rahat bir şekilde atlatırken, bazı kadınlar bu dönemde ağrı kesici iğneler ya da serumlar olabilir.

 • Karın ağrısı,
 • Vajinada ağrı,
 • İshal,
 • Kabızlık,
 • Terleme,
 • Yorgunluk,
 • Sinirlilik gibi belirtiler görülebilir.

 

Adet döneminde belirtileri azaltmak için neler yapılabilir?

 • Kafeinli içecekler sancıyı ve siniri arttırabilir. Bu sebeple kafeinden uzak durulmalıdır.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Yoga gibi rahatlatıcı egzersizler yapılmalıdır.
 • Gerekli durumlarda doktorunuzdan ağrı kesici önerisi alabilirsiniz. 

İLETİŞİM FORMU