Azospermi Nedenleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Azospermi Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Azospermi Nedenleri Nelerdir?

Azospermi Nedenleri Nelerdir?

Meni örneğinde hiç sperme rastlanmaması durumu azospermi olarak adlandırılmaktadır. Azospermi vakası iki gruba ayrılmaktadır. Azospermi durumu tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan olarak iki grupta değerlendirilir.

 1. Tıkanıklığa bağlı azospermi durumu erkekte doğuştan itibaren sperm kanallarının bir bölümündeki eksiklik, genital enfeksiyonlar ve cerrahi işlemler sonrasında meydana gelir. Bu grup azospermi tedavisinde sperm kanalların açılması için cerrahi işlemler denenebilir. Tıkanıklığa bağlı olan hastalarında yapılması gerekenler testis muayenesi, hormon tetkikleri, ultrasonografi ve tüp bebek uygulaması öncesi bazı genetik testlerdir.
 2. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi ise kalıtsal bozukluklar, testislerin doğumdan itibaren yukarı kanallarda kalması ve testisin kendi etrafında dönmesi gibi sebeplerden ötürü gelişebilir. Bu grup azospermi tedavisinde de tek yöntem cerrahi yolla sperm elde edilmesi ve mikroenjeksiyon uygulanmasıdır.

Azospermi vakası ile erkek nüfusunun yaklaşık olarak % 2’ lik bir bölümde karşılaşılır. Erkek kısırlığı vakasında en şiddetli durum olan azospermi, obstrüktif ve non-obstrüktif azospermi olarak iki şekilde gelişebilir.

 • Obstrüktif azospermi

Sperm üretiminin olmasına rağmen üreme merkezinden dışarı atılamaması durumudur. Obstrüktif azospermi hastalarının % 40’ lık bir bölümünde rastlanmaktadır.

 • Non-obstrüktif azospermi

Sperm üretiminde problem olması durumudur. Non-obstrüktif azospermi hastalarının % 60’ lık bir bölümünde rastlanmaktadır.

Azospermi nedenleri:

 • Pretestiküler nedenler

Hormonal sebepler yüzünden sperm üretiminin bozulması sıklıkla karşılan bir nedendir. Pretestiküler nedenler; erkeğin testislerinde sperm üretimi konusunda vazifeli olan FSH, LH, testesteron gibi hormonların; yapım, salınım, taşınım ve etkili olduğu hususlardaki kusurları hormonal nedenlerin meydana gelmesini sağlamaktadır.

 • Azosperminin testiküler nedenler

Erkeğin testisinde sperm üretiminde etkili olan nedenlerden dolayı oluşur. Erkeğin testisinde doğuştan var olan hastalıklar, testisteki enfeksiyonlar, cerrahi girişimler, tümörler gibi bir hayli faktörün etkisi söz konusudur. Erkeğin testisine;  radyoterapi, kemoterapi ve türlü gonotoksik ilaçlar sperm üretimini olumsuz yönde etkilediği için menide spermin bulunmaması sebebini gündeme getirir.

 • Azospermide postestiküler nedenler

Bu durum sperm taşınma kanalları ile ilişkilidir ve azospermi vakasının sebebinin %40’lık bölümü bu duruma aittir. Kanalların tıkanıklığı veya fonksiyonunda olan bozukluklar; erkeğin testisinden üretilen spermin dış ortama ulaşmasına engellediği nedeni ile semende spermin yer almaması vakasına yani azospermiye sebebiyet vermektedir.

Sperm üretim sorunları

Sperm üretimi için erkeğin testislerinde uygun olan hücrelerin yer alması ve sperm üretimini tetikleme fonksiyonuna sahip hormonların da salınması gereklidir. Fakat bazı etkenler vardır ki spermlerin başarısız üretilmesi konusunda etki bırakmaktadır.

Başarısız sperm üretiminin genellikle sebepleri;

 • Hormonal dengesizlikler ya da Cushing Sendromu
 • Kriptorşidizm veya inmemiş testis, literatürde skrotum olarak bilinen torbalara testislerin inmemesi vakası
 • Testise ya da damarlara gelen darbelerin etkisi ile meydana gelen vasküler travma
 • Varikosel olarak adlandırılan testisteki damarların genişlemesi durumu
 • Kemoterapi ve radyoterapi
 • Kromozom hastalıkları
 • Toksik maddeler, madde bağımlılığı ve alkol tüketimi

Tıkanıklığa bağlı azosperminin nedenleri

 • Vazektomi: Spermin taşındığı vas deferens olarak bilinen kanalların bağlanması ile gerçekleşen durumdur.
 • Bazı erkeklerde doğuştan itibaren vas deferens bulunmamaktadır. Söz konusu durumda genetik testlerden destek alınmaktadır.
 • Seksüel ilişki ile geçen klamidya, bel soğukluğu gibi bazı enfeksiyon hastalıkları kanallarda tıkanmanın gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Azospermi hangi sıklıkta görülür?

Azospermi vakası erkek nüfusunun % 2’ lik bir kısmında karşımıza çıkmaktadır. Azospermi vakası erkekte şiddetli kısırlık vakası olarak da bilinmektedir.

Kısırlık sorunu olan erkeklerin % 20’ sinde azospermi vakası gözlemlenir. Bu demek oluyor ki her kısırlık sorunu olan erkekte azospermi vakası gözlemlenmez. Azospermi vakalarında uygulanan mikro cerrahiler sayesinde tüp bebek tedavisi ile gebelik gerçekleştirilmektedir.

Azospermi belirtileri nelerdir?

Azospermi belirtilerinin gözlemlenebileceği bir kısırlık sorunu değildir. Meni normal olarak değerlendirilir. Ancak azospermi tanısı sperm analizi yapılarak konulmaktadır.

Azospermi belirtileri olmadığı için tanısının koyulabilmesi için sperm analizine başvurulmaktadır.

Üretim bozukluğu ile ilgili azospermik erkeklerde testiste sperm yapımını gösteren bir test mevcut mudur?

Üretim bozukluğu ile alakalı azospermik erkeklerde testiste sperm üretimini değerlendirmek için genetik bazı testlere başvurulmaktadır.

Azospermi tedavisi nedir?

Hormon eksikliği sebebiyle ortaya çıkan azospermi vakası görülen erkeklerde hormon takviyesi ile azospermi vakası tedavi edilmektedir.

Tıkanıklık sebebine bağlı olarak gelişen azospermi vakası söz konusu olduğunda cerrahi girişimlerden destek alınmaktadır.

Azospermi sorunu yaşayan erkeklerde tüp bebek tedavileri ile büyük oranda başarı elde edilmektedir.  Azospermi vakalarında sıkça kullanılan yardımcı üreme yöntemi de mikro TESE yöntemidir.

İLETİŞİM FORMU