Baba Adayları Tüp Bebek Sürecinde Nasıl Davranmalıdır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Baba Adayları Tüp Bebek Sürecinde Nasıl Davranmalıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Baba Adayları Tüp Bebek Sürecinde Nasıl Davranmalıdır?

Baba Adayları Tüp Bebek Sürecinde Nasıl Davranmalıdır?

Tüp bebek tedavisi özellikle anne adayı açısından oldukça stresli ve zor bir süreçtir. Dolayısıyla bu dönemde anne adayının kendisini mutsuz yada kötü hissetmemesi gerekir. Bu dönemde baba adayının davranışları oldukça önem kazanır. Umursamaz ve kaygısız tavırları olan bir baba, anne adayının psikolojik durumununuda etkileyecektir. Bu nedenle bu dönemde baba adayının daha tahammüllü olması ve eşine karşı özenli davranması beklenir. Bu şekilde davranmayan bir baba adayının bütün sorumluluğu anne adayına yüklediği ve bencil bir tavır sergilediği söylenebilir.

Bu tedavi öncesinde baba adaylarıda kendilerini bu stresli sürece mutlaka hazırlamalıdır. Bilinçli bir baba bu dönemde huzurlu, sakin ve hatta eğlenceli bir ortam oluşmasını sağlayarak anne adayının stresini hafifletebilir. Baba adayı bu dönemde anne adayında ortaya çıkan değişimlerin hormonlardan kaynaklandığını bilmeli ve bu duruma göre hareket etmelidir. Çift bu süreci hayatlarındaki normal bir süreç olarak algılamamalı ve bu dönemin stresli olabileceğinin bilincinde olmalıdır.
Ayrıca bu tedavinin mali açıdanda sorumlulukları vardır. Baba adayı öncelikle kendisini bu duruma hazırlamış olmalıdır. Çünkü tüp bebek tedavisi üreme teknikleri arasında en masraflı olan tekniktir. Baba bu dönemde bu masrafların altında ezilerek anne adayınında psikolojik durumunu olumsuz etkileyebilir ve tedaviyi başarısızlığa sürükleyebilir.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan baba adayları nasıl bir hazırlık döneminden geçer?

Bu tedaviden önce, tedavinin başarısı için hem anne adayı, hem de baba adayı detaylı olarak muayeneden geçirilir. Tedavideki yükün çoğunluğu anne adayının üzerinde olmasına rağmen, bu aşamada baba adayları içinde bazı hazırlıklar yapılmaktadır.

Baba adayları tedaviden önce neler yapar: Baba adaylarınında tıpkı anne adayları gibi tedaviye başlamadan önce yapmaları gereken bazı şeyler ve almaları gereken bazı tedbirler vardır.

Bunlar;

 • Baba tedavi öncesi 2 aylık dönemde ateşli bir hastalık geçirdi ise bunu doktora mutlaka bildirmelidir. Zira bu durum sperm sayısı ve kalitesini olumsuz etkilemiş olabilir.
 • Babanın cinsel bölgesinde oluşmuş bir iltihap yada enfeksiyon varsa doktora bildirilmelidir.
 • Baba adayının tedaviye başlamadan 3 ay önce ağır egzersizlerden kaçınması gerekmektedir.
 • Sıkı iç çamaşırından kaçınmaları gerekir.
 • Alkol ve sigara alışkanlıkları tedaviye başlamadan 3 ay önce bırakılmalıdır.
 • Düzenli kullandıkları ilaçlar varsa bunlar doktora mutlaka bildirilmelidir.
 • Tedaviden önceki 3 gün içinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ayrıca uygulamadan sonraki 10 gün boyuncada ilişkiden uzak kalınmalı.
 • Tedaviden önceki 3 ayda hamam, sauna yada termal gibi sıcak ortamlara girilmemiş olmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde oluşan stresle baş etmek açısından baba adayının rolü nedir?

Tedavi boyunca çiftteki her iki bireyde stres altındadır. Burada asıl stres altında olan anne adayı olduğundan bu süreçte hem çiftin birbirine destek vermesi hem de özellikle babanın anne adayına hassas davranması çok önemlidir. Çünkü embriyo transferi akabinde gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşıldığı 12 günlük sürede annenin rahat ve huzurlu olması tedavinin başarısını direkt etkileyeceğinden bu süreçte babanın rolü hala devam etmektedir. Bu süre zarfında anne adayının rahatlamasını sağlamak için;

 • Çiftler birbirine karşı anlayışlı yaklaşmalı ve alacakları tüm kararlarda uyumlu olmalıdır.
 • Anne adaylarının rahatlamasına yardımcı olacak yoga ve meditasyon çalışmalarının yapılması gerekir.
 • Stresli ortamdan sıyrılmak için gerekiyorsa, çiftler bir psikologdan destek almalıdır.
 • Anne adayının bu süreçte kafeinli içeceklerden uzak durması ve kendine uygun olacak hafif egzersizler yapması gerekir. Bu açıdan kendisine eşinden yani baba adayından daha yakın birisi olmadığından, erkeğin eşine gereken desteği esirgememesi daha verimli bir sürecin geçmesini sağlayacaktır.
  Uzmanların tavsiyesiyle, gerekiyorsa baba adayı ve eşi akupunktur yöntemine başvurmalı ve stresi yenebilmek için profesyonel destek almalıdır.

İLETİŞİM FORMU