Başarısız Tüp Bebek ve Sonrası - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Başarısız Tüp Bebek ve Sonrası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Başarısız Tüp Bebek ve Sonrası

Başarısız Tüp Bebek ve Sonrası

Çocuk sahibi olmak, birçok çiftin hayalidir. Her evli çift, anne ve baba olmanın hazzını almak ister. Kimi zaman ise çeşitli sebeplerden dolayı bu arzu yerine getirilemez. Tüp bebek tedavisi de tam da bu noktada devreye girer. Tüp bebek tedavisi ile anne ve baba olmak isteyen adaylara yardım edilir ve kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında birleştirilir. Bu sayede döllenen embriyolar oluşturulur ve anne adayının rahmine transfer edilerek çiftlerin bebek sahibi olması amaçlanır.

Ancak bebek sahibi olmak isteyen adayların tüp bebek tedavisinde başarı elde edememesi kişiler için oldukça umutsuzluğa yol açan bir durumdur. Ancak bilinmesi gereken tüp bebek tedavisinin %100 bir başarı şansı vermediğidir. Tedaviden önce psikolojik bir hazırlık sürecine girilmesi gerekir. İlk tüp bebek denemesinde başarısız olmanız, ikinci ya da üçüncü denemede de başarısız olacağınız anlamına gelmez. Tüp bebek tedavisindeki başarı şansının %60 olduğunu unutmayınız.

Tüp bebek tedavisinde yaşın önemi

Tüp bebek tedavisinde en önemli faktör, anne adayının yaşıdır. Adayların yaşının ilerlemiş olması tüp bebeğin başarıya ulaşmasındaki en büyük engeldir.

İlerlemiş yaşın gebeliğe olumsuz etkisi de, yumurtaların yaşlanması, sayıca azalması ve kalitesinin düşmesinden kaynaklanır. Yaş ve yumurtalık kalitesi dışında kalan problemler ise gelişen teknoloji ile beraber çoğunlukla düzeltilebilir sorunlardır. Başarı elde edilemeyen tüp bebek denemelerin genellikle sebepleri, genetiği bozuk embriyolardır. İkinci olarak en sık karşılaşılan sebep ise rahim içi problemlerdir. Daha yapılmış olan kürtajlar, miyom-polip gibi sorunlar embriyonun rahimde tutunması engelleyebilir. Ancak esas faktör, kadının yaşıdır. Bunun dışında erkek spermlerinin normal seviyede olup olmaması da bir başarıyı etkiler.

3 tüp bebek denemesi ardından yapılan her denemede başarı şansı gittikçe düşer. Ancak başarısızlık nedeni tespit edilirse ve tedavisi mümkünse 3 deneme ardından da başarı şansı elbette ki mümkündür.

İlk başarısız tüp bebek denemesi ardından

  • Tüp bebek tedavisi yeniden denenmek isteniyorsa, özellikle yaşı ilerlemiş olan kadınlar yeni deneme için çok fazla beklememelidir. Yeni deneme için bir ay beklenmesi yeterli olacaktır. yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi düşecek, sayı olarak azalacaktır. Başarısız olan ilk tüp bebek tedavisi ardından şayet ikinci denemeye girilecekse en az 1 ay beklenmelidir.
  • Başarısız tüp bebek tedavisi ardından rutinin dışında kalan çeşitli testlerle başarısızlık sebepleri araştırılmalıdır. Çiftlerin bu süreçte psikolojik destek almaları oldukça önemlidir. Stres, başarısızlığı tetikleyen bir faktördür. Bundan dolayı da tüp bebek tedavisinde psikolojik destek oldukça önemlidir. Anne ve baba adaylarına başarı oranlarından, başarısız olma ihmallerinden, maddi ya da manevi olarak bundan ne kadar etkileneceğinden b

Kadınlarda başarısızlık sebepleri

  • İlk olarak kadındaki problemler incelenmeye tabii tutulmalıdır. Rahim içindeki yapışıklıklar araştırılmalıdır.
  • Rahim içinde bebeğin tutunmasının önündeki engeller, çeşitli anormallikler incellenmelidir. Bunları tespit etmek için ultrasonografi ile rahim içine sıvı verilir. Rahim de bu şekilde incelenebilir.
  • Rahim filmi de bu sorunların tespiti için kullanılabilir. Ancak biraz ağrı duyulan bir yöntem olduğu için pek yaygın değildir.
  • Histeroskopi ise rahmin içine küçük bir kameranın yerleştirilmesi prensibiyle çalışır. Bu kamera sayesinde detaylı olarak rahim incelenebilir.
  • Başka bir başarısızlık sebebi ise kadınların tüplerindeki tıkanıklıktır. Tüplerde sıvı birikmesi ile sıvılar rahme akar. Bu sebeple de bebeğin rahimde tutunmasını engellenmiş olur. Şayet erken gebeliklerde böyle bir sorun olursa gebelik düşük ile sonuçlanabilir.

Tekrarlayan başarısız tüp bebek

Tüp bebek tedavisine, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ifadesi koyabilmek adına; 3 deneme boyunca gebelik oluşmaması gerekir. Bunun yanında bu üç denemede de transfer edilen 10 iyi kalitede embriyoya rağmen gebeliğin oluşmaması gerekir.

Tüp bebekte başarılı olabilmek adına uygulanabilecek ve dikkat edilecek çeşitli hususlar mevcuttur.

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarına ilk olarak kromozom analizi ve immünolojik araştırmalar yapmak gerekir. Şayet adaylardan birinde bile sorun tespit edilirse, embriyoların transfer edilmeden önce çeşitli taramalardan geçirilmesi gerekir. Bunun dışında yumurta elde etmedeki en önemli faktörlerden biri embriyo kalitesini artırmak adına hangi yöntemin tercih edileceğidir. Elbette ki tercih edilen sperm hücreleri de sağlıklı yumurta kadar mühimdir. Sperm seçimi için günümüzde birçok yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın kullanılanı da IMSI yöntemidir. Bütün bu faktörler ikinci tedavi için başarı şansını arttırabilir.

Tüp bebek tedavisine girmeden uygulanacak olan testler ve tedaviler gebeliğin oluşması için büyük önem taşır. Embriyoların gelişmesi adına uygun şartlar hazırlanmadığı zaman embriyonun kaliteli olması gebeliğin gerçekleşmesi için yetmez.

Tüp bebek yönteminde başarı oranları nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını büyük oranda kadının yaşı belirler. Kadının yaşının 35 ve altı olması başarı şansının yüksek olduğunu gösterir. Ancak gene de başarı şansı %100 olamaz. Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı %60’tır. Yaşın ilerlemesiyle beraber bu oranlar azalır. 45 yaşına gelindiği taktirde bu oran yüzde 5’lere kadar düşer.

Başarısız olan tüp bebek denemeleri diğer denemeleri etkiler mi?

Her tüp bebek tedavisinin ardından yapılan denemelerde gebelik şansı yarıya düşer. Ancak ilk denemede yapılan hataların ve sorunların kontrol edilmesi ve düzeltilmesi şansıyla, gebelik oranları arttırılabilir. Bu sebeple her çiftin durumu farklıdır.

Çiftler en fazla kaç tüp bebek denemesi yapabilir?

Yapılan tüp bebek denemeleri, çiftin ekonomik ve psikolojik gücüne bağlıdır. Bunun için bir kısıtlama yoktur. İmkanlar el veriyorsa adaylar istedikleri kadar deneme yaptıravilir. Ancak 3 deneme sonrası başarı oranlarının düştüğünü unutmamalıdırlar. Uzmanlar bu konuyla ilgili net bir sayı vermezler anca k genel olarak 6 deneme yapılması yeterlidir. Bu sayının ardından gebelik şansı oldukça düşüktür. Çiftler bebek sahibi olmak için farklı çözüm arayışlarına girmelidir.

Başarısız olan tüp bebek denemelerinden sonra tedaviye devam edilmeli mi?

Tüp bebek başarısızlığına yol açan etken detaylıca araştırılmalıdır. Kadının yaşı da ön planda tutularak gerekli araştırmalar ve tetkitler yapılmalıdır. Kadının yaşı ilerledikçe yumurtalarda çeşitli sorunlar meydana gelir. Bu sebeple genetik tanı yöntemlerine başvurmak gerekebilir. İlk denemelerdeki başarısızlık sebepleri araştılıp değerlendirerek tekrar deneme yapılmalıdır.

Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir?

Yaşı genç olan kadınlar, deneme için daha fazla bekleyebilirler. Ancak genellikle bir deneme ardından bir ay beklemek öteki tedavi için yeterli olacaktır. Ancak kadının yaşı 40 ve üzeri ise bekleme süresi olabildiğince kısa tutulmalıdır.

İLETİŞİM FORMU