Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

1 ) Bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur?

Hamilelik dönemi içerisinde bebeğin cinsiyetinin öğrenebilmek için, anne adayına ultrason muayenesi yapılır. Ancak rahim içerisinde gelişimine başlayan bebek, daha hamilelik ilk oluştuğu günden itibaren cinsiyet kimliğine sahiptir. Belli olan bu cinsiyetin, dışarıdan fark edilmesi veya ultrason muayenesi sayesinde incelenerek tespit edilmesi için, bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşmış olması gerekir.

2 ) Ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti ne zaman tespit edilebilir?

Anne adayına yapılan ultrason muayenesi sayesinde, bebeğin cinsiyeti hamilelik döneminin en erken 4. Ayından itibaren, yani hamileliğin13 haftalarında tespit edilebilse de, bu her zaman için mümkün olmayabilir. Bebeğin cinsiyeti, genellikle hamilelik döneminin 14. ve15. haftaları arasında net bir şekilde görülebilir. Anne rahminde gelişim gösteren bebek 20. haftaya ulaştığında, cinsiyet kesin bir şekilde değerlendirilir.

3 ) Hangi durumlarda bebeğin cinsiyeti tespit edilemez?

Anne karnında hızla gelişim göstermeye devam eden bebeğin cinsiyeti, hamilelik döneminin16. Haftasından sonra, ultrason muayenesi ile beraber, bebeğin pozisyonu ve duruşu uygun ise, sorunsuz bir şekilde rahatlıkla tespit edilebilir. Ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyeti tespit edileceği sırada, bebeğin bacak arasına bakılır ve bebeğin erkek veya kız genital organ olması cinsiyetin belirlenmesine yardımcı olur. Kordon bağının, bebeğim bacak arasında olması halinde, bebeğin arkası dönük olması veya bacak arasının rahatlıkla görüntülenemeyeceği bir pozisyonda olması halinde, bebeğin cinsiyeti tespit edilemez ve cinsiyet tespiti daha sonra ki haftalara sarkar.

4 ) Ultrason dışında hangi metodlar ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir?

Ultrason dışında, hamilelik döneminde anne karnından amnion suyu alınması yolu ile (amniosentez) veya, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi metotlar ile yapılmış olan kromozomal incelemelerde de, bebeğin cinsiyetinin ne olduğu kesin olarak tespit edilebilir. Yapılmış olan bu incelemeler sonucunda, dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısı izlenir.

Bunların dışında evde cinsiyet belirleme testleri de eczanelerde satılmaktadır. Bu testlerin ise güvenilirlik oranı neredeyse %80 civarındadır. Ancak bazı sakıncalardan dolayı bu testlerin kullanılması tavsiye edilmemektedir ve birçok ülkede de kullanımı ve satışı yasaklanmıştır. Ancak Türkiye’ de böyle bir yasak yoktur.

5 ) Belirlenen cinsiyette yanılma olasılığı var mıdır?

Elbette ki cinsiyetin belirlenmesi esnasında, az da olsa bir yanılma payı vardır. cinsiyet belirlendikten bir müddet sonra tekrarlanan ultrason muayenesi sırasında, bebeğin başka bir cinsiyette olduğu ortaya çıkabilir. Bu durum, daha çok erkek bebeğin penisinin muayene sırasında tespit edilmemesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak görülmüş ve ifade edilmiş ise, yanılma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü penis muayene sırasında görülmüştür.

Bebeğin cinsiyeti kız olarak tespit edilmişse, o zaman yanılma payı, erkeklere göre daha fazladır. Ultrason muayenesinin yapıldığı sırada, bebeğin penisinin fark edilememesi veya bebeğin pozisyonunun o an için uygun olmaması, yanılmaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

İLETİŞİM FORMU