Kısırlığa Karşı Sağlıklı Beslenmenin Önemi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlığa Karşı Sağlıklı Beslenmenin Önemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlığa Karşı Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Kısırlığa Karşı Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Aşırı şişmanlık ya da aşırı zayıflık, kısırlığa sebep olabilir. Özellikle fazla kilolu ya da obez olmak doğurganlığı azaltan etkenlerdir.

Yanlış beslenme hamile kalmayı nasıl etkiler?

Beslenmeyle ilgili problemler, kadınların yumurtalıkları ile erkeklerin spermleri üzerinde olumsuz etki yapabilir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, anne adaylarının yumurtalıklarını etkiler. Yanlış beslenme, sağlıklı yumurtalar üretilmesine karşı olumsuz etkilere yol açar. Aynı zamanda, yine doğru olmayan beslenme alışkanlıkları erkekte, sperm sayı ve kalitesini azaltır. Bu sebeple de hamileliğin gerçekleşmesini zorlaştırır. Doğal yollarla hamilelik sağlamayı zorlaştırırken, düşük riskini de arttır. Yanlış beslenme, kısırlık tedavileri için başarı elde etme şansını da düşürür.

Şişmanlık tek başına kısırlık sebebi midir?

Obezite, yani aşırı şişmanlık durumu, hamile kalmayı zorlaştırabilir. Sebebi bilinemeyen infertilite, yani kısırlık ismi verilen sorunlarda, eğer ki adayların kilo problemi mevcut ise, doğrudan bu sorunu tedavi etmeye yönelinmelidir. Kısırlık sebebiyle doktora başvuran ve beslenme programına alınan adaylar, kilo verdiği zaman başka hiçbir tedavi ya da yardımcı yöntemlere ihtiyaç duymadan kendiliğinden hamile kalabilir. Fazla kilonun kadınlarda doğurganlık yetisini azalttığı, bilim insanları tarafından ortaya konmuştur.

Aşırı zayıflık kısırlığa yol açar mı?

Aşırı zayıflık adet düzensizliğine yol açar. Adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu gibi problemler aşırı zayıflıktan dolayı meydana gelebilir. Bu sorunlar da kısırlığa neden olabilir. Vücutta yağ oranı, kadınlarda normalde yüzde 20-30 arasında olmaktadır. Doğru beslenme alışkanlığına sahip olunmadığı için aşırı zayıf olan kadınlarda, adet düzensizliği oldukça yaygın bir şekilde görülür. Düzensiz kanamalar, yumurtlama bozukluğu ile beraber görülür. Benzer durum; atletler, yüzücüler gibi ağır spor yapan kişilerde de görülmektedir.  Sağlıklı beslenme neticesinde vücut yağ oranları ve kiloları düzeldiği taktirde, hastaların hamilelik sağlama şansı artar.

Aşırı kilolu olmanın doğurganlığa olan etkileri:

 • Adet düzensizliği,
 • Kısırlık riskinin artışı,
 • Kısırlıkla ilgili cerrahi girişim riskinin artışı,
 • Düşük riskinin artışı,
 • Üremeye yardımcı tedaviyle hamilelik şansının azalması.

Hamilelik öncesi özel beslenme gerektiren ve kısırlık nedeni olan hastalıklar nelerdir?

Polikistik Over, “çok sayıda kist içeren yumurtalık” şeklinde tanımlanabilir. Polikistik Over Sendromu da üreme çağında olan on kadından birinde, her ay düzenli olarak yaşanması gereken yumurtlama fonksiyonun aksaması anlamına gelir.

Kısırlık, tüylenme, kilo artışı, saç dökülmesi gibi sorunları da beraberinde getiren polistik over sendromundan şüphelenilmesini gerektirecek en önemli belirtiyi ise adet düzensizliği verir. Bunun neticesinde meydana gelen kısırlık ise, polistik over sendromunun bir başka belirtisini ortaya koyar. Sendromun bir diğer mühim belirtisi de, tüylenmede meydana gelen artış olmaktadır. Hastaların yumurtalıklarından fazla miktarda testosteron, yani erkeklik hormonu üretilir. Bu sebeple de artan tüylenme oranı; yüz bölgelerinde, göğüsler arasında, göğüs uçlarında ve göbekte ortaya çıkabilir. Ciltte yağlanma, sivilce oluşumu ve kilo artışı da, bu sendromdan mustarip olan kadınlarda oldukça yaygın şekilde görülmektedir.

Polikistik over sendromu uzun dönemde;

 • şeker hastalığı,
 • yüksek tansiyon,
 • kalp hastalıkları

gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Polistik over sendromu olan hastaların vücutları kan şeker seviyesi düzenleyen insülin hormonuna karşı bir direnç geliştirir.

İnsülin, pankreastan salgılanan bir hormon ve hücrelerin glukozu kullanmalarını sağlar.  Polistik over sendromunda hücrelerde insüline karşı bir direnç gelişir. Bu sebeple de pankreas daha fazla insülin salgılamak durumunda kalır. Bu yüksek dozda insülin de yumurtalıkları etkiler ve yumurtlamanın oluşmasını engeller. Bütün bu sebepler yüzünden, polistik over sendromu olan kişilerde şeker hastalığına yakalanma riski fazlalaşmaktadır. Polikistik over sendromu olan bir kişide uygulanabilecek tedavi ise doğru beslenme alışkanlıklarıyla kilo kaybının sağlanması ve insülin etkinliğini arttıran ilaçların uygulanmasıdır. Yumurtlama tedavisi ve tüp bebek de uygulanan tedaviler arasındadır. Kısırlık haricindeki tüylenme gibi sorunlar ise, erkeklik hormonlarını azaltan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Kiloluyken gebe kalınırsa ne sorunlar yaşanır?

Aşırı kilolu olmaya rağmen hamilelik sağlanır ise, hipertansiyon ve gebelik diyabeti riskleri anne adayının peşini bırakmaz. Bunun dışında, normal kiloda gebe kalmış kişilere göre; bulantı, kusma, kasık ve bel ağrısı, kramp gibi problemlerinin yaşanma yoğunluğu da artar. Fazla kilolar gebelik döneminin dışında, hem normal doğumu, hem de sezaryen doğumu güçleştirir.

Uygulanacak beslenme düzeni, hastanın kendine özgü sağlık şartları; şeker hastalığı, çölyak, yüksek tansiyon, boy, ağırlık, fiziksel aktivite, kullandığı ilaçlar da göz önünde tutularak oluşturulmalıdır.

Netice olarak sağlıklı ve ideal kiloda olmak ve ideal kiloyu korumak hastalıkların önlenmesi açısından ve hamileliğin sağlıklı sürdürülebilmesi ve rahat bir doğumun yapılabilmesi için oldukça önem teşkil eder.

Çok fazla zayıflık sorunu ve aşırı kilolu olma durumu da başarılı bir gebelik şansını riske sokar. Sağlıklı kilonun ne olduğu hakkında kesin bir sayı vermek mümkün değildir. İdeal kilo, Her kişi için farklıdır. Hamilelik gerçekleşmeden önce ideal kilonun sizin için ne olduğu hakkında doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Kilo vermek ya da kilo almak bir anda olmamalı, adım adım gerçekleşerek uygun bir süreye yayılmalıdır.

Beslenme önerileri;

 • Yeterli oranlarda meyve, sebze ve tahıl tüketmeye özen gösteriniz.
 • Kolesterolü düşük besinler tüketmeye özen gösterin. Hayvansal besinlerin çok fazla tüketilmesi kan kolesterol seviyelerini arttıracaktır.
 • Şeker oranlarına dikkat edilmelidir.
 • Tuz oranlarına dikkat edilmelidir.
 • Lifli yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
 • Alkolden uzak durun.
 • Çay ve kafein tüketimi olabildiğince sınırlandırılmalıdır.

İLETİŞİM FORMU