Çikolata Kisti Ameliyatları Nasıl Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Ameliyatları Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Çikolata Kisti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kadınların aylık olarak düzenli olarak gördükleri adet kanamalarının geriye doğru karın boşluğuna akması, karşılaşılabilen yaygın bir sorundur. Adet kanamasının geriye doğru akması durumunda rahim içi tabakası yani, endometrium yapılarının geçtikleri bölgelere tutunması ve karın boşluğunun herhangi bir alanına misal olarak; yumurtalıklar, rahim üzeri, karın iç zarı vb. bölgelere yerleşim göstermesi rahim iç tabakasında meydana gelen adet kanamasını gibi olmaktadır. Bu davranış sergilenmesi saydığımız bölgelere yerleşebilen yapıların koyu kahverengi kan şeklinde dökülmesine açar. Dökülen kanın birikmesi sebebiyle sıvı, çikolata gibi bir hal alır. Görüntüsü ve yapısı itibariyle de bu kistler, çikolata kisti olarak adlandırılır. Çikolata kistleri boyutlarına ve bulundukları bölgedeki durumların göre:

  • Evre 1,
  • Evre 2,
  • Evre 3,
  • Evre 4 şeklinde sınıflandırılır.

Evre 1 ve Evre 2 kistleri söz konusu ise, kistler bu evrelerde daha ufak boyutludur. Belirtiler daha az hissedilir. Evre 3 ve Evre 4’te ise kistler 3 cm ile 4 cm’den daha büyük boyutta olabilir. Kadınların çikolata kistlerinin hangi evrede olduğuna bağlı olarak belirtiler ve şikayetler artış gösterir.

Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde uygulanır.

Bu cerrahi girişimlerden birincisi ve en yaygın olarak uygulananı; kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemi olmaktadır. İkinci yöntem ise açık ameliyat yöntemidir. Açık ameliyat yönteminde bu kesme uygulamaları daha fazladır. Bu sebeple de iyileşme süresi oldukça uzar.Kişi, günlük hayatına daha geç döner. Estetik olarak da çeşitli sorunlara yol açılabilir. Bu sebeple de çoğunlukla kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir. Çikolata kisti operasyonlarında kapalı ameliyat yöntemi tercih edilmesi nedenleri ise 1 cm’lik kesik açılmasının yeterli olmasıdır. Bu kesiden, kistin yerleştiği bölgeye erişilir. Bu sayede kistin içindeki sıvı boşaltılır. Bu şekilde kistin temizlenmesi amaçlanır. Bu yöntem sayesinde tedavisi olan hasta daha kısa sürede iyileşir. Günlük yaşantısına daha çabuk dönebilir. İyileşme süreci, açık ameliyata kıyasla çok daha rahattır.

Ameliyata başvurmadan önce kesin tanı nasıl yapılır?

Çikolata kisti, kimi zaman belirti vermeyebilir. Ancak genel olarak adet sancılarının oldukça ağrılı yaşanmasına, ağrı kesicilerle geçmeyen sancılara yol açar. Bunun dışında cinsel ilişkide bulunurken kadın ağrı duyabilir. Bazen ise gebe kalmakta güçlük çıkaran çikolata kistleri, gebe kalamama sorunun araştırıldığı durumlarda tesadüfen tespit edilir. Çikolata kistleri, ultrason ve jinekoloji muayene ile oldukça kolay bir şekilde teşhis edilir. Tespiti ile boyutu ve şekli belirlenen çikolata kistleri şayet 4 cm’den daha küçük ise cerrahi yöntemlere başvurulmaz. Çikolata kistleri gözlemlenir ve takip edilir. Büyümeye ettiği zaman ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

Çikolata kistinin tedavisi için tek çözüm ameliyat mıdır?

Çikolata kistinin kesin tanı alması ile birlikte, yapılan araştırmalarda ilk olarak kistlerin boyutlarının ne olduğu, kadının yaşı, kadının çocuk isteyip istemediği oldukça önem teşkil eder. Çeşitli yöntemler ile yapılan görüntülemelerde kistlerin boyutu 4 cm’nin altında ise ilaç tedavisi yöntemi ile gözlem altına alınmaktadır. 4 cm’den küçük boyutlu kistler,bu şekilde tedavi edilir. Ancak kadının belirtilerinin artması, yapılan takip neticesinde kistlerin boyutunun arttığının gözlemlenmesi durumlarında ameliyat yöntemleri tercih edilebilir. Ameliyat yöntemi çikolata kisti için en etkin tedavilerden biridir. Ancak kimi zaman sağlıklı yumurtalıklardan ayrılmaması halinde tekrarlanan ameliyatlara rağmen belirtiler devam edebilir. Bu gibi bir durumda, kadının çocuk istememesi halinde yumurtalıkların ve rahmin alınması söz konusu olabilir. Yumurtalıkların ve rahmin alınması ise kiste en kesin çözümdür.

Çikolata kisti ameliyatları kaç şekilde uygulanır?

Çikolata kisti operasyonları kadının gereksinimlerine göre değişkenlik göstermektedir. Çikolata kisti ameliyatları iki şekilde yapılabilir. Bu ameliyatlar kapalı ameliyat (laparoskopi) ve açık ameliyat (laparotomi) olarak tabir edilir.

Kapalı Ameliyat (laparoskopi);

Kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemi, açık ameliyata kıyasla, oldukça kolay, oldukça avantajlı bir yöntemdir. Laparoskopi yöntemi ile uygulanan cerrahi girişimlerde kistten arındırılan alanın hava ile teması söz konusu değildir. Uygulanacak ufak bir kesi ile (yaklaşık 1 cm) başlanan girişim, bu kesiden başlar ve bu kesiden biter. Bu sayede hastanın iyileşme süresi oldukça kısalır. Hasta günlük hayatına daha hızlı dönebilir. Ameliyat ile meydana gelen ağrıların azalması sağlanır. Kadın, daha hızlı bir şekilde ayaklanabilir.

Bu gibi avantajlar sebebiyle kist operasyonlarında ilk olarak laparoskopi yöntemi en yaygın olarak tercih edilen yöntemdir. Kist operasyonlarında önemli olan kistin içinin temizlenmesi ve kistin yer aldığı bölgeden tamamen temizlenmesidir.

Laparoskopi ameliyatında kistin yer aldığı bölgeden tamamen çıkarılması kolay olmayabilir. Bu girişimlerde çeşitli yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemler içerisinde başarı oranı en yüksek olan yöntem ise: kistektomi adı verilen yöntemdir. Bu yöntem dışında kalan yöntemlerin kullanılması halinde hastalığın 6 ay ile 12 ay arasında nüks etme riski mevcuttur. Bundan dolayı da uygulanan yöntem ve ardından uygulanan ilaç tedavisi oldukça önem teşkil eder. Bu gibi operasyonlarda önemli olan bir diğer konu ise ameliyatı uygulayan ekibin deneyim sahibi olması ve yumurtalıklara herhangi bir şekilde hasar vermeden operasyonlarını tamamlamasıdır. Operasyon aşamasında yumurtalıklara verilebilecek zararlar, doğurganlık yetisini düşürebilir.

Açık Ameliyat (laparotomi);

Açık ameliyata başvurarak çikolata kistlerinin alınması tedavisinde ise iyileşme süresioldukça uzundur. Hasta, günlük ve iş hayatına daha geç döner. Açık ameliyatın riskleri de kapalı ameliyata göre çok daha fazladır. Açık ameliyat yöntemi ile alınmış olan kistlerin yer aldığı bölgeye ulaşabilmek adına açılacak olan kesi bölgesi temiz tutulmalıdır. Aksi halde enfeksiyon riski söz konusu olabilir. Enfeksiyon riskine karşı da devamlı olarak pansuman yapılmasına ihtiyaç duyulur. Elbette ki açık yöntemle yapılan ameliyatlarda çeşitli karın içi yapışıklıklarının açılmasında ya da kistlerin rahim duvarı arkasına saklanması hallerinde, tedavi daha sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Sağlıklı yumurtalara herhangi bir hasar vermeden uygulanacak olan bir ameliyatta, hasta zamanla kendini daha iyi hissedecektir.

İLETİŞİM FORMU