Çikolata Kisti Boyutları, Tanısı ve Evreleri Nasıldır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Boyutları, Tanısı ve Evreleri Nasıldır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Boyutları, Tanısı ve Evreleri Nasıldır?

Çikolata Kisti Boyutları, Tanısı ve Evreleri Nasıldır?

Çikolata kisti kısırlık gibi sorunlarla doktora giden ve uygulanan muayene ve çeşitli testlerle tespit edilebilen bir sorundur. Çikolata kistinin belirtileri hafif, orta ya da şiddetli derecelerde yaşanabilir.

Kronik bel ve pelvik ağrıları duyan, cinsel ilişkide ağrı duyan ve adet dönemlerinde ağrı kesicilerle geçmeyen şiddetli ağrılar duyan kadınlarda ilk olarak akla gelen sorun çikolata kistidir. Bu belirtilere sahip olan kadınlara yapılan testler muayeneler sonucunda çikolata kistlerine rastlamak oldukça mümkündür.

Çikolata kistinin neden oluştuğu hakkında net bir bilgi henüz bulunmamıştır. Ancak oluşum sebepleri hakkında çeşitli teoriler geliştirilmiştir. Çikolata kistleri; rahim iç tabakasının rahim iç yüzeyi haricinde, yumurtalıklarda, rahmin çeşitli sahalarında, bağırsaklarda, mesane üzerinde yerleşme gösterebilir. Bu alanlara endometrium adı verilen doku yerleşir. Bu dokular, normalde rahimde bulunurlar ve adet döneminin yaşanmasını sağlarlar. Ancak vücudun farklı bölgelerine taşınan bu yapılar, adet dönemi alışkanlıklarını sürdürerek bulundukları alanda kanama ve dökülme yaparlar. Bu sebeple de çikolata kistleri oluşur.

Çikolata kisti evreleri ve boyutları, uygulanan ultrason değerlendirmeleri ile kolaylıkla belirlenebilir.

Çikolata kisti evreleri nelerdir?

Niteliği belirlenememiş bozukluklar araştırıldığında; çikolata kistinin boyutu, yerleştiği alanın, yerleştiği alandaki özelliklerin, yumurtalığa ve belirli sahalardaki yapışık durumdaki kistlerin sayıları göz önünde tutularak:

  • Evre 1,
  • Evre 2,
  • Evre 3,
  • Evre 4 şeklinde sınıflandırılırlar.

Evre 1:

Bu evrede çikolata kistleri, minimal endometriosis şeklinde tabir edilir. Bu evrede hastalık daha başlangıç sürecindedir. Kistler daha küçüktür. Teşhisi koymak diğer evrelerde olduğu kadar kolay değildir.

Evre 2:

Çikolata kistinin 2. evresi hafif endometriosis şeklinde tabir edilir. Evre 1’e göre çikolata kistinin biraz daha ilerlediği gözlemlenir. Ancak 1. Ve 2. Evrede cerrahi girişimlere başvurulmaz. Şayet adet dönemleri sancılı geçiyorsa, cinsel ilişkide ağrı duyuluyor ise, bu sorunlar laparoskopiyle ile düzeltilebilir.

Evre 3:

Çikolata kistinin 3. Evresi orta endometriosis şeklinde tabir edilir. Çikolata kistinin 3. Evresi, 2. Evreye göre ilerlemiş bir evredir. Çikolata kistleri, ultrasonda oldukça kolay bir şekilde gözlemlenebilir. Bu evrede bile çikolata kistlerinin boyutları 3-4 cm’e kadar ulaşabilir.

Evre 4:

Çikolata kistinin 4. Evresi artık çikolata kistinin şiddetli şekilde yaşandığı evredir. Çikolata kistleri ultrasonda oldukça kolay bir şekilde görülebilir. Yapışıklıkların en fazla olduğu ve belirtilerin en şiddetli yaşandığı evre bu evredir. Çikolata kistinin 4. Evresinde; kistler 3 cm ile 4 cm arasındadır.

Çikolata kistinde en riskli evresi hangidir?

Çikolata kistleri oluşumuna göre 4 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar; Evre 1, Evre 2, Evre 3, ve Evre 4 olarak adlandırılmaktadır. Bu evrelerden ilk iki evreye cerrahi girişim uygulanmaz. Riskli olmayan iki evre budur. Belirtiler yoğun şekilde yaşanmaz. Hatta bazı kadınlarda herhangi bir belirti dahi görülmez.

Ancak çikolata kistinin 3. Ve 4. Evresinde risk en fazladır. Bu evrelerde ultrasonda çikolata kistleri oldukça rahatlıkla ayırt edilebilir. 3. Evre çikolata kistinde adet dönemlerinde yaşanan sancı ve cinsel ilişkideki ağrı oldukça fazla oranda yaşanmaktadır.

Çikolata kistinin 4. Evresinde ise kistler 3-4 cm e ulaşmaktadır. Belirtiler en şiddetli bu evrede yaşanır. Cerrahi müdahale ile tedavinin sağlanması gerekir.

Çikolata kisti tanısı nasıl konulur ve boyutları nasıldır?

Çikolata kitsileri için genellikle bir uzmana: ağrı kesiciler ile geçmeyen adet dönemi sancıları, cinsel ilişkide ağrı, pelvik bölgede ağrı ve bel ağrısı ile başvurulur. Bu belirtiler sebebiyle de uzman, çikolata kistinden şüphelenerek muayenelerine başlar. Adet döneminde duyulan ağrılar ve adet dönemi öncesi sendromları daha şiddetli ve yoğun yaşanır. Cinsel ilişkide bulunurken duyulan ağrı ise derinlerde hissedilen bir ağrıdır. Kadının cinsel ilişkiden soğumasına yol açabilir. Çikolata kistleri adet düzensizliğine yol açabilir. Kimi zaman ise çocuk sahibi olamama gibi sorunlara dahi sebep olabilir.

Çikolata kisti belirtilerine sahip olan hastalar, doktor kontrolünde muayene olur, ultrason muayenesine girer, kan testilere tabii tutulur. Ancak kesin teşhis ise kist örneğinin patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.

Çikolata kistinin boyutları ise ultrason ile tespit edilmektedir. Çikolata kistinin boyutları evrelerine göre değişebilmektedir.

Çikolata kistinin 4. evresi

Çikolata kistlerinin oluşum evreleri 4’e ayrılır. 4. Evrede çikolata kisti en yoğun belirtilere yol açar. Bu evrede kadın dayanılmaz adet sancıları yaşayabilir. Cinsel ilişkide duyulan ağrı da artmıştır. Çikolata kistleri çoğunlukla 35 yaş ve üzerindeki hala doğurgan olan kadınlarda ortaya çıkan bir sorundur.Kesin teşhisi patolojik tanı ile koyulur.

Çikolata kistinin evresi 4 olan kadınlarda kist boyutları 3-4 cm’i bulabilir. Çikolata kistlerini renklerine göre ayırmak da mümkündür. Beyaz, kırmızı ya da siyah renklerde görüntülenebilir.

Çikolata kistinin dördüncü evresinde belirtiler çok şiddetli yaşanır. Karın sahasındaki yapışıklık yani lezyonlar en ileri derecesindedir.

Çikolata kisti hangi evresinde belirti vermektedir?

Çikolata kisti, dört evrede incelenmektedir.

Bu evreler:

  • 1. Evre
  • 2. Evre
  • 3. Evre
  • 4. Evre’dir.

Çikolata kisti kendini daha çok adet dönemindeki sancılardan belli etmektedir. Bunun dışında cinsel ilişki sırasında ağrı ve pelvik bölgedeki kronik ağrıyla belirti verir. Çikolata kistleri kimi zaman gebe kalamamaya bile yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık sorunu için doktora başvuran kadınlarda tespit edilebilir.

Çikolata kisti, bazı hastalarda herhangi bir belirtiye sebep olmazken, bazı hastalarda şiddetli belirtilere yol açabilir. Çikolata kistleri her evrede belirti verebilmektedir. Belirtilerin en şiddetli yaşandığı evre ise evre 4’tür.

İLETİŞİM FORMU