Çikolata Kisti Gebeliğe Engel midir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Gebeliğe Engel midir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Gebeliğe Engel midir?

Çikolata Kisti Gebeliğe Engel midir?

Kadın vücudunda salgılanan kadınlık hormonları her ay düzenli olarak rahim içi dokusunu kalınlaştırmakta ve gebeliğe hazırlamaktadır. O ay içinde gebelik oluşursa embriyo rahim içi dokusuna tutunur ve gebelik devam eder. Ancak gebelik oluşmamışsa, bu doku pul pul dökülür ve adet kanamasıyla birlikte vücuttan dışarı atılır. İşte normal şartlarda rahimde oluşması gereken bu doku rahim dışında, yumurtalıklarda, tüplerde oluşursa o alanlarda kistleşme meydana gelir. Kistleşmenin sebebi adet kanının normal dışı bir şekilde geriye doğru akarak, karın boşluğundaki alanlara doğru ilerleyip, her hangi bir bölgeye yerleşmesi ve o alanda tıpkı rahim içindeki gibi fonksiyon göstermesidir. Bu kistlerin içinde biriken bu sıvıların rengi zamanla kahverengine, çikolata rengine dönüştüğünden, çikolata kisti diye adlandırılır. Çikolata kistlerinin oluşumu da gebelik ve üreme fonksiyonlarını bozar, tüpleri tıkar, yumurtanın rahim içine yerleşebilmesini engeller ve doğal yolla gebe kalmaya da engel olur. Zira kadının normal adet kanaması döngüsünün olduğu dönemde tıpkı rahim içi dokusu gibi bu kistlerde de kanama olur. Ancak bu kanamalar dışarı atılamadığından oluştuğu yerlerde yapışıklıklara sebebiyet verir. Çikolata kisti belirtileri fark edilemez ya da önemsenip doktora başvurulmazsa doğal yolla gebe kalınamayacağı gibi ciddi sağlık sorunları da yaşanabilmektedir.

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Çikolata kistinin yol açtığı en belirgin şikayetler; karının alt kısmında, kasıkta ağrı, cinsel ilişki ve adet dönemlerinde dayanılmaz sancılardır. Bu ağrıları normal adet dönemi ağrılarıyla karıştırmamak gerekir. Zira çikolata kisti çok şiddetli ağrılara sebep olmakta ve bu ağrılar normal ağrı kesicilerle geçmemektedir. Çikolata kistinin oluştuğu alanlarda iltihaplar, yapışıklıklar meydana geldiğinden rutin ağrı kesiciler fayda vermez. Bununla birlikte kadınlarda sık sık adet düzensizliğinin görülmesi, doğal yolla gebe kalınamaması da çikolata kistinin bir sonucu olabilmektedir. Zira çikolata kisti sebebiyle tüpler tıkandığında yumurtalığın gönderdiği yumurta hücresi tüplerden geçemez ve bu sebeple de gebelik meydana gelemez.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Çikolata kisti sorununda uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşına, bebek sahibi olma isteğine ve kistin büyüklüğüne, yayılma alanına göre belirlenmektedir. Zira bazı durumlarda çikolata kistleri her hangi bir belirti göstermez ya da şikayete sebep olmaz. Başka bir rahatsızlığın muayenesi sırasında tespit edilen bu kistler için tedavi gerekmemekte, sadece düzenli aralıklarla izlenmesi yeterli olmaktadır. Çok şiddetli ağrıya sebep olan çikolata kistlerinde, cerrahi müdahale ile kistin alınması gerekmektedir. Açık ameliyat ya da kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemleri kullanılarak çikolata kisti alınır, yapışıklıklar açılır. Çikolata kisti sebebiyle gebe kalamayan kadınlarda; öncelikle yumurtalık kapasitesi değerlendirilir ve gebelik için yeterli olduğu görülürse, tüplerden de sadece birisi tıkalıysa kapalı ameliyat yapılır ve yaklaşık bir yıl boyunca kadının doğal yolla gebe kalması beklenir. Ancak kadının yaşı 40 veya üzerindeyse, tüplerden her ikisi de tıkalıysa ve yumurtalık rezervi de düşükse kadının gebe kalması için tek seçenek tüp bebek yöntemidir. Birkaç kez üst üste tüp bebek tedavisi uygulandığı halde gebelik sağlanamayan çikolata kisti hastalarında ise öncelikle kistin temizlenmesi önerilmektedir. Çikolata kisti cerrahi operasyonla alındığı kadınların yaklaşık olarak % 50’sinde gebelik gerçekleşebilmektedir.

İLETİŞİM FORMU