Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı?

Endometriozis, sorununda yaşanan problem, endometriozis yapılarının rahim dışında farklı bir yerde, adet döngüsü alışkanlıklarını devam ettirmeleridir. Bu sebeple yerleştikleri yerde, her adet döneminde kanama yapabilirler. Vücut, buna karşılık olarak kanamaları durdurmak adına karnın içerisinde iltihabı engellemek adına hücreler oluşturur. Bu hücreler endometriozis hücrelerini savmak için kuşatırlar. Vücut, bunu iyileşmek için yapsa da ilgili alanda iltihap sorunları meydana gelir. Bu sebeple yapışma problemleri söz konusu olabilir. Zaman içerisinde, her adet döngüsünde tekrarlanan bu olay üreme yetilerini olumsuz etkileyebilecek duruma gelebilir.

Endometriozis ve kısırlık sorunu birbiri ile yakından ilişki sorunlardır. Kısır olan kadınların %50’sinde çikolata kistlerine rastlanır. Hafif şiddetteki ya da orta düzeydeki çikolata kistlerinin kesin olarak kısırlığa yol açıp açmadığı ise hala tartışma konusu olarak karşımıza çıkar.

Ancak çikolata kistleri çoğunlukla:

  • Şiddetli ve geniş lezyonlu olan endometriozis,
  • Komşu organlarda bozulmalara yol açan endometriozis
  • Üreme organları arasındaki anatomik ilişkiyi kötü şekilde etkileyen endometriozis, tüplerde tıkanıklara yol açabilir.
  • Bu özellikleri sergileyen endometriozis yapıları da kadınlarda kısırlığa yol açabilir.

Çikolata kisti ve kısırlık arasındaki ilişki, hala araştırılmaktadır. Ancak, elde edilen veriler çikolata kisti ve kısırlık arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyar. Bu bağlantıya örnek olarak; kısırlık haricinde herhangi bir sebeple uygulanan laparoskopilerde, kadınlarda endometriozis yapılarına rastlanması %1,3-5 oranındadır. Ancak kısırlık sebebiyle uygulanan laparoskopilerde bu yapılara rastlama oranı % 21 – 48 oranında olacak kadar yüksektir.

Çikolata kistleri karşımıza iki sorun çıkarmaktadır. Bunlardan ilki, şiddetli ağrılardır. İkincisi ise kısırlık sorunudur.

Çikolata kisti, rahmin içinde bulunması gereken yapıların, rahim dışında ortaya çıkmasıyla gelişen bir sorundur. Endometriozisin çeşitli evrelerinde, cerrahi girişimlerle kısırlığa yol açması engellenebilir. Ancak cerrahi girişimler, her kadın için uygun değildir. Bu sebeple de çikolata kisti olan hastaların tüp bebek ile çocuk sahibi olması mümkün kılınabilir.

Endometriozis (Çikolata kisti) ne anlama gelir?

Endometriozis yani diğer bir adıyla çikolata kisti tedavisi kolay olmayan bir hastalıktır. Ancak günümüzde kadınlar arasında oldukça sık görülen bir sorundur. Hastalarda şiddetli ağrılara, kısırlığa ve kasık ağrılarına yol açmaktadır.

Endometriozis yapılarının rahim dışına yerleşmesi

Endometriozis yapıları farklı yerleşimler gösterebilir. Bunlardan bir tanesi de karın bölgesidir. Eğer endometriozis karın bölgesine yerleşmiş ise, oldukça şiddetli adet kanamaları yaşanabilir. Hasta ağrılara dayanamaz ve soluğu hastanede alabilir. Şayet, çikolata kisti yumurtalıklara yerleşmiş ise, çok ciddi sorunlar söz konusu olabilir. Çikolata kistleri, içi kanla dolu yapılardır. Yumurtalıklara yerleşen endometriozis, kanallarda ki tüplerde, bağırsaklarda ve idrar kanallarında tıkanmalara yol açabilir.

Çikolata kisti genetik midir?

Çikolata kistlerine hangi faktörlerin sebep olduğu hala net olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Ancak genetik sebeplerle ortaya çıktığı düşüncesi üzerinde düşünce birliği mevcuttur.

Çikolata kisti için risk faktörleri nelerdir?

Adet ağrılarının çok sancılı yaşandığı kadınlarda, çikolata kistinin görülme olasılığı fazladır. Kısırlık probleminden mustarip olan kadınlarda ise %40 oranında çikolata kisti mevcudiyeti söz konusudur.

Çikolata kisti cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Çikolata kistleri cinsel ilişkide ağrılara yol açabilir. Şayet çikolata kisti rahim tabakasının içine yerleşmiş ise ilgili alanda şişkinlikler meydana gelebilir. Bu şişlikler sebebiyle de cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanabilir. Şayet çikolata kistleri, rahmin arkasına yerleşmiş ise, cinsel ilişkide ağrı duyulabilir.

Çikolata kisti kısırlığa yol açar mı?

Endometriozis kısırlığa yol açabilen bir sorundur. Ancak tedavi yöntemleri ile bu sorunun önüne geçebilmek mümkündür. Endometriozis tedavileri için uygulanan yöntemlerden biri de laporoskopi yöntemidir. Bu tedavi yöntemiyle, sorunlu olan alanın temizlenmesi mümkün olabilir. Tedavinin ardından kadının gebe kalma şansı mevcuttur. Şayet, çikolata kisti ileri aşamalarda ise, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak mümkündür.

İlerlemiş çikolata kistine tüp bebek

Cerrahi tedavi için yeterli olmayacak ise, hastanın çocuk sahibi olabilmesi için tüp bebek yöntemine başvurulabilir. Cerrahinin yetersiz kaldığı durumlarda, tüpler tamamen tıkanmıştır ya da üreme organları hasar görmüştür. Bu durumda tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma şansı saklanmış olur. Ancak kadının yaşının ilerlemesi ve çocuk sahibi olma şansının azalmaması için geç kalmamak gerekir.

İLETİŞİM FORMU