Çikolata Kisti Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Rahim iç dokusunu oluşturan ve hamilelik için her ay düzenli şekilde hazırlıklarına başlayan endometrium yapısı, hazırlıklarını gerçekleştirmek için hormonların desteğini alarak her ay kalınlaşmaya başlar. Şayet yumurta ve sperm hücresinin döllenmesi sağlanamaz ve hamilelik meydana gelmez ise, yumurtalıklardan salgılanan hormonlar salgılanmaz. Bu sebeple de endometrium yapısı döngüyü tamamlar ve adet kanaması şeklinde vücuttan atılır. Bu özelliği sağlayan hücreler yalnızca rahimdeki endometrium dokusunda mevcut olmaktadır. Vücuttaki herhangi bir normal olmayan durumda yani dengenin sağlanamamasında, endometrium yapılarının rahimden dışarıya taşınması çıkması durumunda, kadınlarda endometriozis sorunu meydana gelir. Hastalıklı olan yapılarda zaman içinde toplanan kan artıkları yer aldıkları alanda kırmızı renkten kahverengiye ve siyaha doğru farklılık gösterir. Çikolata kisti yumurtalıktaki kanın toplanması ile meydana gelir.Kistin yapısı çikolata kıvamında olduğu için bu ismi almıştır.

Endometriozis sorunlarında hücrelerin en fazla bulunduğu alan yumurtalıklar olmaktadır. Hücreler vücutta farklı bölgelere de yer yapabilir. Yumurtalıkta daha fazla etkili olan bu yapılar,zaman geçtikçe kistik bir yapı haline gelir. Bu sebeple de çikolata kistini oluşturur. Rahmin iç dokusunun her ay sergilediği alışkanlıkları, diğer bölgelere ve yumurtalıklara yerleşen yapılar da sergiler. Yani her ay rahimdeki gibi kalınlaşmaktadır ve kanamayla vücuttan atılmaya çalışılır. Fakat bu yapılar, rahim gibi dışarıya açılmaz. Bu sebeple de kanam burada kalır ve birikir. Bu sebeple de kistik yapılar meydana gelir. Bu endometrium yapısının yerleştiği her alanda ortaya çıkabilir. Zaman içinde bu kanamaların etkisiyle komşu organlarda yapışıklıklar ve kötü etkiler meydana gelir.

Çikolata kisti için kimler risk grubundadır?

 • Kadınlarda doğurganlık döneminde meydana gelen endometriozis, hiç belirti vermeyebilir.
 • Kadınların %5’inde etkili olan bu sorun, kısırlık sorunundan mustarip olan kadınların %40’ında mevcuttur.
 • Özellikle ailesinde kan bağı olan kişilerde çikolata kisti olan kişilerde, bu sorunun görülme riski 7 kat fazladır.
 • Bu sorun nadir olarak menopoz dönemindeki kadınlarda ve genç kızlarda da görülebilir.
 • Nadir şekilde erkekler de meydana gelebildiği de bildirilmiştir.

Endometriozis ( çikolata kisti ) hastalığı nasıl meydana gelir?

Bu sorunun kadınları niçin etkilediği, hangi faktörler sebebiyle meydana geldiği kesin olarak açıklanmamıştır. Fakat neden oluştuğu hakkında çeşitli düşünceler mevcuttur. Bu düşünceler arasında görüş birliğinin en fazla olduğu, genetiktir. Bunun dışında karın içinde çeşitli yüzeylerin ya da yapıların hücrelerinde meydana gelen yapısal değişiklik sebebiyle bunların rahim içi dokusunun alışkanlıklarını sürdürmesidir. Farklı bir düşünce de rahmin iç dokusunun fallop tüpleriyle vücudun farklı alanlarına aktarılmasıdır. Bu düşünceye Retrograd adet teorisi denilmektedir. Görüş birliği en fazla bu düşüncedir.

Endometriozis ( çikolata kisti ) nasıl belirti vermektedir?

Bu soruna sahip olan kişilerde görülen en yaygın belirtisi:

Adetlerin ağrılı yaşanmasıdır. Adet ağrıları, hafif seviyede başlar, adet kanaması başladığı zaman da en yüksek derecesinde hissedilir. Hastalık yapılarının salgılanmasını sağladığı prostaglandin etkisiyle rahimde meydana gelen kasılmalar şiddetli ağrıların yaşanmasına yol açar. Ağrıların şiddeti çikolata kistinin evresi ile ilgili olmamaktadır. Kist hafif evrede yaşandığında, ağrılar şiddetli yaşanabilir. Ağır evrede ise, ağrılar hafif derecede hissedilebilir.

Ağrıların hastalıkla ilgili en önemli belirtisi erken dönemde başlaması ve uzun sürmesidir. Bu şekilde hissedilen ağrılarda, hastalığın ileri evrede olduğu söz konusu olabilir. Ağrılar kadında adet kanamasının olmasından birkaç gün önce hissedilmeye başlar ve kanama bitene kadar sürer. Bunun dışında ağrıların ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmesi çoğunlukla mümkün değildir. Ağrılar yalnızca adet meydana gelen rahim kasılmalarıyla anlaşılmaz. Hastaların bazılarında bel ağrısı, kasık ağrısı ve bacak ağrısı da duyulabilir. Cinsel ilişkide bulunulması durumunda meydana gelen ağrının sebebi de çikolata kistidir.

Çikolata kisti sorunu olan kadınlarda meydana gelen en önemli belirtilerden biri bebek sahibi olmakta yaşanan güçlüktür. Kadın kaynaklı kısırlıklarda % 10-20 oranında çikolata kisti sebepli olduğu görülmektedir. Hastalığın hafif ve orta seviyesinde kısırlık etkisine sebep olması çoğunlukla olmaz.

Fakat şiddetli durumlarda ise, kısırlık yaygın olarak görülmektedir. Çikolata kisti yumurta ve folikül gelişimini kötü bir şekilde etkiler. Kistin yol açtığı yapışıklıklar da, üreme sisteminin işlevlerinin bozulmasına yol açar.

Endometriozis hastalığındaki sorunlar

Kadınlarda ortaya çıkan şikayetler arasında:

 • kronik pelvik ağrısı,
 • sancılı adet süreçleri,
 • kısırlık,
 • dış gebelik,
 • pelvik bölgede ağrı,
 • cinsel ilişkide ağrı sayılabilir.

Bunların dışında:

 • Kabızlık,
 • makatta ağrı,
 • dışkıda kan,
 • İdrarda kan,
 • İdrarda yanma görülebilir.

İLETİŞİM FORMU