Çikolata Kisti Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Rahim içerisinde bulunan; her ay hamileliğe uygun ortamı hazırlamak için koşul sağlayan, hamilelik gerçekleşmediği zaman, yeteri hormonların salgınlanmaması sebebiyle adet kanaması durumunda dökülen özel hücre tabakası “endometrium” şeklinde tabir edilir.

Bu hücre tabakası vücutta yalnızca rahim bulunmaktadır.

Bu hücrelerin vücutta olması gereken yer olan rahim dışında başka bir bölgede bulunması ise “endometriozis” hastalığı olarak geçmektedir.

Bu durumda endometriumlar en yaygın olarak;

 • yumurtalıklarda,
 • rahim arkası boşlukta (Douglas boşluğu),
 • vajen ile barsağın son alanı olan, barsakların yüzeyinde,
 • tüplerin üzerinde ya da etrafında rahmi tutan bağların ve mesanenin üzerinde,
 • karın zarı yüzeylerinde ortaya çıkmaktadır.

Endometriosis yapıları, hormonların bir adet dönemi süresince alışkanlıklarını sürdürür. Değişimlerine her ay devam eder. Adet sürecinde söz konusu hücrelerde kanama meydana gelir ve bu kanama dökülür. Karın iç boşluğunda kanamayı kısıtlamak adına iltihabi savunma hücreleri, endometriozis odaklarının etrafını sarar. Bu alanda iltihabi yanıtın sebep olduğu bir etkileşime girilir. İyileşme döneminde komşu dokulara yapışıklıklar meydana gelir ve her adet sürecinde bu durum yineler ve sürmeye devam eder.

Endometriyozis:

 • tüplerde yumurtanın taşınmasına,
 • yumurtlama işlevinin bozulmasına,
 • döllenmiş olan embriyonun rahim içine bulunmasına kadar çeşitli problemlere yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık yaşanabilir.

Kadınlarda kısırlık sorunu dışında;

 • cinsel ilişkinin ağrılı olmasına,
 • sancılı adet dönemlerine,
 • kronik kasık ağrılarına yol açabilir.

Bunun dışında endometriotik yapılar yumurtalık (over) içinde bulunur ise , aylık olarak hormonların etkisi ile rahim iç zarına benzer şekilde kanamaya yol açtıkları için, “endometrioma” şeklinde tabir edilen yumurtalık kistlerine yol açarlar.
Endometriozis her kadında farklı yoğunlukta hastalıkların yaşanmasına yol açar. Çeşitli durumlarda kanserden ayrılamayacak yoğunluklarda; cinsel organlara, alt karın boşluğuna ve çevre organlara (barsak, idrar kesesi gibi) hasar verebilir. Kimi zaman yalnızca hafif bir kistik hastalık ya da küçük odaklar şeklinde gözlemlenebilir.Her hastada yaşanma yoğunlu ve sebep olduğu durumlar farklılık gösterebilir.

Çikolata kistleri, çok şiddetli olabilir. Hasta bu ağrılara dayanamayabilir. Ancak hafif olarak da atlatılabilir.
Endometriozis, yani çikolata kistleri oldukça yaygın şekilde görülen bir sorundur.

Bütün kadınların %3-5’inde görülür.

Bebek sahibi olmak isteyen ancak bu konuda sorun yaşayan çiftlerin %40’lık bir oranında çikolata kisti mevcuttur.
Endometriozis yani çikolata kistlerinin sebebi net olarak açıklanamamıştır. Ancak genetik olarak yatkınlık en çok üzerinde durulan konudur.

Endometriosis oluşma sebepleri nelerdir?

Endometriosis sorunlarına kesin olarak neyin sebep olduğu açıklanamamıştır. Çikolata kistlerinin neden oluştuğuna dair çeşitli görüşler ortaya atılmıştır.

En yaygın olarak kabul gören görüş: genetik olarak meyilli olan kadınlarda, karın içerisinde bulunan belirli alanlarda ya da dokularda hücrelerin yapısal değişikliğe uğraması, endometrium yapısının adet döngüsü aşamasında tüpler aracılığı karın boşluğuna geçmesinin bu değişimi kolaylaştırması ile yeni endometriozis yapılarının oluşmasıdır.

Bunun dışında immünolojik sebepli olarak hastanın bağışıklık sisteminin güçsüz olması da endometriosise yol açabilir, görüşü yaygındır.

Çikolata kisti teşhisi nasıl koyulur?

Kadında endometriozis olduğuna dair şüphelere sebep olan en önemli sorunlar:

 • Sancılı adet görme,
 • Ağrılı cinsel birleşme,
 • Kronik pelvik ağrıları,
 • Kısırlık sorunlarıdır.

Özellikle adet döneminin başladığı yaşlardan daha sonra meydana gelen ve şiddeti zaman içinde artan adet sancıları endometriozis konusunda belirti verir.

Muayene yapıldıktan sonra endometriozisin tanımlanması oldukça güç olmaktadır. Vajen ile rektum arasındaki alanda bulunan yapıların tespit edilmesi şiddetli çikolata kistini düşündürür.

Uygulanan ultrason araştırmaları ile endometriosis tanısı kesin olarak konulamaz. Ultrason ile yalnızca endometrios kaynaklı olarak gelişmiş yumurtalık kisti olan endometrioma (çikolata kistleri) gözlemlenebilir.

Çikolata kistleri için kesin tanı yalnızca laparoskopi ile doğrudan olarak görülerek koyulur.

Çikolata kistleri

Çikolata kistleri, rahmin içini kapsayan “endometrium” şeklinde tabir edilen zar tabakasının yumurtalıklarda yer alması ve her adet döneminde kanaması sonucunda kistleşmesi neticesinde meydana gelir.

Her adet döngüsünde kanayan kist içinde uzun süre kalan kan, zaman geçtikçe pıhtılaşır. Daha sonra eriyerek çikolata kıvamını ve rengini alır. Bundan dolayı bu yapılara çikolata kisti denilir.

Çikolata kistleri “endometriosis” şeklinde tabir edilen bir rahatsızlık ile birlikte görülen, çoğunlukla çevresinde yapışıklıklar meydana getirir. Çikolata kistlerinin mevcut olması endometriozisin şiddetli olduğuna işaret eder.

Ultrasonografide yumurtalık içerisinde bulunan yoğun granüllü kistik kitlelerin tespit edilmesi ile teşhisini koymak mümkündür.

Çoğunlukla bu hastalar doktora kısırlık, sancılı adet süreçleri, ilişki sırasında ağrı ve fazla miktarda adet görme sorunları ile başvururlar.

Endometriomaların ayırıcı teşhisinde yumurtalıklardan gelişen müsinöz kanserler yer almaktadır.

Tedavisi nasıldır?

Endometrioma’ların tedavisi cerrahi müdahaleler ile kistlerin alınmasıdır. Bu cerrahi girişimler için çoğunlukla laparoskopi yöntemlerine başvurulur.

İLETİŞİM FORMU