Çikolata Kisti Sonrası Gebe Kalma Şansı Ne Kadardır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Sonrası Gebe Kalma Şansı Ne Kadardır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Sonrası Gebe Kalma Şansı Ne Kadardır?

Çikolata Kisti Sonrası Gebe Kalma Şansı Ne Kadardır?

Çikolata kistlerinin neden oluştuğu tam olarak açıklanamamıştır. Rahim içi endometrium tabakasının farklı alanda yerleşim göstermesi ve bu alanda rahim içindeki gibi kalınlaşma ve kanamayla beraber vücuttan atılmaya çalışılması durumunda endometriozis şeklinde tabir edilen bir sorun meydana gelmektedir. Bu şekilde gelişen adezyonların yumurtalıklara yerleşir ise ve bu alanda biriken yapılar sebebiyle kistleşmesi dolayısı ile çikolata kisti yani endometriyoma meydana gelir . Bu kistler çoğunlukla tek yumurtalığı tutmaktadır. Ender olarak iki yumurtada da görülebilir.

Yumurtalığın fonksiyonlarında bozulmaya, içindeki sağlam dokuda eksikliğe ya da yumurtalık rezervlerinde azalmaya yol açabilir. Çikolata kistleri gebe kalma şansını da olumsuz etkiler.

Rahim içindeki dokunun taşındığı bölgelerde sergilediği davranış sebebiyle meydana gelen kalıntılar komşu dokularda yapışıklığa yol açar. Bu yapışıklıklarla beraber bu alanın anatomik yapısında bozulmalar gözlemlenir. Organların fonksiyonların yerine getirmesi bu sebeple zorlaşır.

Fallop tüplerinde bu sebeple kalıntılarla meydana gelen tıkanıklıkta ya da tüplerdeki yapışıklıkta, bu alandan yumurta ya da sperm hücresinin geçmesine engel teşkil edecek bir sorun meydana gelebilir. Bu olumsuzluğun meydana gelmesi durumunda çikolata kisti gebe kalmaya engel teşkil edebilir. Adezyonlarla fallop tüplerinin ucunda yer alan saçaklar fonksiyonunu kaybeder. Bu yumurtalıklardan salınmış yumurtanın fallop tüpüne geçmesini önler. Bu sebeple kısırlık sorunu meydana gelebilir.

Adezyonların yani yapışıklıkların organlarda meydana gelmesi, kısırlık sorununa yol açan bir diğer etkendir. Kısırlığa sebep olan diğer yağışıklıklar ise:

 • Rahim,
 • Yumurtalık,
 • Fallop tüpleri,
 • Bağırsaklar arasında olan adezyonlar yani yapışıklıklardır.

Kısırlık nedeniyle uzmana başvuran kadınların ortalama % 20-40’lık bir oranında çikolata kisti olduğu saptanmıştır. Çikolata kistinin henüz ilk iki evresinde dahi kısırlık sorunu söz konusu olabilir.

Kistin tedavisinin yapılmaması durumunda, endometriosis odakları yayılma yapabilir. Boyutu 3 cm üzerinde olan çikolata kistlerinin laparoskopi ile tedavisi söz konusu olabilir. Bu şekilde uygulanan tedavi hastalığın düzeltilmesini sağlar.

Endometrium hastalarında gebe kalma şansı mevcuttur. Bu hastalarda gebelik sağlandığı zaman endometriozis yapılarında ve kistlerde gerileme meydana gelebilir. Çikolata kistleri üreme çağına giren kadınlarda görülen bir sorundur. Çikolata kistleri menopoz dönemine girildiğinde gerilemektedir.

Fakat şayet bu sorun zamanında tedavi edilmez ise ilerleme özelliğine sahiptir. Kistlerin büyüme eğilimi ile doğru orantılı olarak hastada dış gebelik riski, kısırlık ve yumurtalıkların alınmasına riski de artar.

Çikolata kisti gebe kalmayı neden engeller?

 • Adet sancılarının şiddetli olması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • Karın ve kasıkta ağrı,
 • Kanlı dışkı,
 • İdrar yaparken zorluk çekme,
 • Kanamalar,
 • Adet kanaması döneminde burunda kanama gibi belirtiler çikolata kistine işaret edebilir.

Çikolata kistleri, her ay düzenli olarak hamileliğin gelişeceği şekilde hazırlanan ancak gebelik gerçekleşmediği zaman hormon takviyesi yeterli olmayan ve adet kanaması gibi dökülen hücre tabakası, vücutta rahmin dışında farklı bir bölgede ortaya çıkması ile çikolata kistleri meydana gelmektedir. Bu yapıların yumurtalıkları ve tüpleri etkilemesi durumunda, gebe kalmak zorlaşır.

Çikolata kistinin oluşmasının önlendiği doğal durumlar

Çikolata kistinin oluşmasını engelleyen bazı durumlar vardır. Bu durumlar:

 • Gebelik dönemi
 • Menopoz dönemi

Kistlerin hafif evrelerinde olan kadınlar için hormon tedavisi söz konusu olur. İlerleyen evrelerde ise, cerrahi tedaviye başvurulur. Tedavisi tamamlanmış hastaların kaç yaşında olduğuna göre tedaviden sonra 6 ay ve 1 sene arasında gebe kalmaları beklenir.

Gebelik gerçekleşmez ise tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerine başvurulur.

Çikolata kistleri hamile kalmayı kesinlikle engeller mi?

Çikolata kistleri ve daha küçük yapıları, yani birinci ve ikinci evrede olan kistler kadınların gebe kalmasına engel teşkil edebilir. Kistler ileri evrelere geçtikçe kısırlık için risk de artar. Çikolata kistler ne kadar büyür ise, komşu dokular da ne kadar yapışıklık mevcut ise gebeliğin engellenmesi o kadar mümkün olur.

Büyüklüğü 4 cm ve bunun altında olan kistlerin ameliyat edilmesi tercih edilmez. Bu boyutların üzerinde olan çikolata kistleri için ameliyat söz konusu olabilir. Ameliyatın yapılması ardından geçen 2. Senede gebe kalma şansı en yüksektir.

Çikolata kistinin hamilelik üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

 • Fallop tüplerinde tıkanmaya yol açılabilir,
 • Çikolata kistinin içinden salgılanan çeşitli hormonlar ile yapılar tüplerin işlev bozukluklarına yol açabilir,
 • Döllenmiş olan yumurtanın rahmin içine transferine engel teşkil edebilir.

Kadınlarda çikolata kisti mevcut iken gebe kalır ise, mevcut olan çikolata kistleri hamilelik süresi boyunca büyüme eğiliminde olabilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında olumsuz etkilere yol açmayan çikolata kistleri, hamileliğin ilk aylarında ise düşüğe yol açabilir.

Tüm bunların neticesinde endometriozis gebeliğe engel teşkil eden bir sorundur. Ancak hamilelik bakımından bu hastalığı bulunmayan kadınların gebe kalma şansı ne kadar ise, çikolata kisti olan kadınların gebe kalma şansı da bu oranın yarısıdır. Bundan dolayı çikolata kisti olan kadınların kesinlikle çocuğu olmaz, gibi bir durum söz konusu değildir.

Yalnızı problemi olmayan kadınlara göre, gebe kalma olasılığı her ay yarı yarıya az olmaktadır. Endometriozis sorunu, çikolata kistine dönüştüğü zaman kistler büyüdüğü zaman, ameliyat söz konusu olabilir. Fakat kadının anne olma arzusu mevcut ise ve yaşı 35 in üzerinde ise yani yumurta kapasitesi git gide azalmaya başladığı zaman, bir uzman ile görüşmek ve ameliyat dışındaki opsiyonlar değerlendirilmelidir.

Uygulanacak olan cerrahi operasyon yumurtalık rezervlerinin azalmasına yol açar. Bu sebeple de yumurtalıklara en az zarar verecek olan laparoskopi de uygulansa yumurtalık kapasitesinde azalma meydana gelecektir. Bundan dolayı ameliyattan önce tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir.

Özellikle de anne isteyenler için durum çok ciddi değil ise ameliyat en sonplana atılmalıdır. Yaşı henüz genç olan kadınlarda şiddetli ağrıların yaşanması, ya da farklı sorunların olması durumunda ameliyat düşünülebilir. Yumurta rezervlerine az oranda zarar verilse de hasta genç olduğu için tölare edilebilir bir hasardır.

İLETİŞİM FORMU