Çikolata Kisti Tedavi Edilebilir mi? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Tedavi Edilebilir mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Tedavi Edilebilir mi?

Çikolata Kisti Tedavi Edilebilir mi?

Kadınların her adet döneminde rahim iç dokusu hormonların etkisiyle kalınlaşmakta ve gebelik olursa, embriyo oluşan bu duvara tutunabilmektedir. O ay içinde gebelik oluşmamışsa, rahim duvarı dökülmekte ve adet kanaması ile birlikte vücut dışına atılmaktadır. Ancak normal adet kanamasının her hangi bir sebeple geri gitmesi, vücut dışına atılmak yerine geriye doğru akması durumunda, kanın bir bölümü karın boşluğuna doğru ilerler. İlerlediği bu yol boyunca bazı alanlarda bazı alanlarda birikir ve adet dönemleri içinde kanama yapar. İşte bu birikinti kitlesi kahverengi olduğundan çikolata kisti olarak adlandırılır ve yerleştiği alanda iltihaplara ve yapışıklıklara sebep olur. Çikolata kistleri cinsel ilişki sırasında, adet döneminde ağrılara sebep olabilmekte ve ilerleyen dönemlerde kısırlığa bile yol açabilmektedir. Pek çok şikayet ve rahatsızlığa sebep olabilen çikolata kistleri, günümüz tıp teknolojisiyle tedavi edilebilmekte, ancak çoğu zaman kesin bir sonuç alınamamaktadır.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Kadınların yaklaşık % 10’unda görülebilen çikolata kistleri her hangi bir şikayete sebep olmuyorsa, fark edilmeyebilir. Bu durumda başka bir rahatsızlıkla ilgili tetkiklerde ya da rutin jinekolojik kontrollerde tespit edilen çikolata kistleri için her hangi bir tedavi uygulanmaz. Şikayet, rahatsızlık yaratmayan çikolata kistlerinin sadece düzenli olarak kontrol edilmesi yeterlidir. Ancak kadında ağrıya yol açan kistlerin alınması gerekir. Adet dönemlerinde ve cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı ve acı hissettiren çikolata kistleri açık ameliyat ve ya kapalı ameliyat (laparoskopi) ile alınır. Bazı durumlarda ilaçla tedavi de tercih edilebilmektedir. Fakat ilaç tedavisi sonrasında kistin tekrarlama olasılığı çok yüksel olduğundan, bu tedavi yöntemi çok fazla önerilmemektedir. Bu bağlamda çikolata kisti bulunan hastaya hangi tedavinin uygulanacağı; kistin büyüklüğü, yayıldığı alan, yarattığı şikayet, kadının yaşı ve gebelik isteyip istememesine göre değişebilmektedir. Öncelikli amacın bebek sahibi olmak mı, yoksa ağrıdan kurtulmak mı olduğu önem taşımaktadır.

Çikolata kistinin yarattığı ağrıdan kurtulmak isteniyorsa: Hastanın öncelikli amacı ağrılardan kurtulmak ise; uygulanabilecek en etkili ve doğru yöntem cerrahi operasyondur. Bu bağlamda kapalı ameliyat ve açık ameliyatın tedavideki etki derecesi aynıdır. Ancak kapalı ameliyat kadının karnında kesikler oluşmasını engellediğinden hasta açısından daha konforludur. Göbek deliğinden girilerek yapılan kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemi ile kist alınır ve etrafında oluşmuş olan yapışıklıklar açılır, enfeksiyonlar temizlenir. Bu işlemde amaç oluşan anomalileri ortadan kaldırırken, kadının yumurtalık rezervine de zarar vermemektir.

Her hangi bir şikayete yol açmayan kistler tedavi yok edilecekse: Kadına rahatsızlık vermeyen çikolata kistleri tespit edildiğinde, açık ya da kapalı ameliyata gerek duyulmaz. Ancak kistlerin büyüme, yayılma ihtimalleri göz önünde bulundurulduğundan düzenli olarak kontrol edilmesi yeterlidir. Ancak yapılan kan tahlillerinde tümör olabilme ihtimali gözlenirse ya da kistlerin çapı 5 santimetreyi aşarsa ameliyat yapılması gündeme gelir.

Çikolata kisti sebebiyle gebe kalınamıyorsa: Kısırlık sorunuyla doktora başvuran kadınların tetkiklerinde çikolata kisti gözlendiyse öncelikli olarak kadının yumurta rezervi kontrol edilir. Yumurta rezervi gebelik için yeterli ise ve çikolata kisti sadece bir yumurtalığa yerleşmişse, laparoskopi yapılır. Ayrıca kadının yaşı 35’ten küçükse yaklaşık 6-8 ay kadının doğal yollarla gebe kalması beklenir. Ancak kadının yumurta rezervi uygun değilse ve kadın 40 yaşın üzerindeyse gebelik için tüp bebek tedavisini tercih etmek uygun olacaktır.

İLETİŞİM FORMU