Çikolata Kisti Tekrarlar mı? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Tekrarlar mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Tekrarlar mı?

Çikolata Kisti Tekrarlar mı?

Çikolata kistine yol açan sebepler net olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu sebeple çikolata kistine, ‘’teoriler hastalığı’’ da denilmektedir. Oluşum sebepleri net olarak bilinmediği için etkili bir medikal tedavi de geliştirilememiştir.

Çikolata kistlerinin (endometriozis) tedavisinde en etkili olan yöntem ise, cerrahi girişimlerdir.

Çikolata kistinin cerrahi tedavisinde, laparoskopik yöntemler daha çok tercih edilir. Laparoskopik yöntem, kapalı ameliyattır. Bu yöntemde, ameliyat tamamlandıktan sonra hastanın günlük yaşantısına dönme süresi daha kısadır, ameliyat izi ve estetik kaygılar daha azdır, hasta daha az ağrı duyar. Bu sebeple de laparoskopik yöntem, çikolata kistinin tedavisi için yaygın olarak tercih edilir. Hasta açısından, çok daha konforludur.

Ancak laparoskopik cerrahinin çeşitli sebeplerle uygulanamaması durumunda açık ameliyat yöntemine de başvurulabilir.

Çikolata kistinin tekrarlama riski var mıdır?

Çikolata kistlerinin cerrahi tedavisi esnasında, kistin yerleştiği alanda tamamen bir temizlik yapılması amaçlanır. Ancak cerrah ne kadar deneyimli olursa olsun, ameliyat ne kadar başarılı geçerse geçsin,ilgili bölgede oldukça mikroskobik boyutlarda kistler kalabilir. Bu küçük kistler ise zaman içinde büyüyebilir. Bu sebeple de hasta cerrahi bir operasyon geçirse de yeniden çikolata kisti belirtilerine maruz kalabilir. Kimi zaman uygulanan tek bir cerrahi operasyon, hastanın iyileşmesini sağlarken bazen birden fazla defa cerrahi operasyon geçirmek gerekebilir.

Cerrahın deneyimi çikolata kistinin tekrarlama riskini nasıl etkiler?

Cerrahi girişimi uygulayacak olan ekibin ve doktorun tecrübe ve deneyimi elbette ki, çikolata kistinin tekrarlama riskini azaltır. Bunun dışında, operasyonun yöntemi de çikolata kistinin tekrarlama riskini etkileyen bir faktördür.

Çikolata kisti cidarının yakılması: kistin yalnızca aspire edilmesi yani içinin boşaltılması ve cidarın yerinde kalması durumunda, kiste ait bir parça kalabilir. Bu sebeple de cidarın hepsinin temizlenmesi söz konusu olmaz. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda 12 ay içerisinde çikolata kistinin belirtileri tekrar gözlemelenebilir.

Endometriozis yapıları üreme döneminde salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarına karşı çok duyarlıdır. Çikolata kistleri bu hormonlarının salgılanmasının arttığı dönemlerde daha fazla büyürler. Cerrahi tedaviler ardından, tam olarak temizlenememiş oldukça küçük yapılar bile yeniden çikolata kistinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bu sebeple de ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmış dahi olsa, cerrah çok tecrübeli bile olsa mikroskobik yapılar kalabilir. Bundan dolayı ameliyat sonrası tedbir almak amaçlı olarak koruyucu ilaç tedavisine başlanır. Yapılacak olan bu kombine tedavi ile amaçlanan, çikolata kistinin nüks etme riskinin azaltılmasıdır. Medikal tedavilerde kullanılan ilaçlar ise: GnRH analogları, danazol ve doğum kontrol haplarıdır.

Çikolata kisti tedavisinde geçici menopoz

Hipofiz bezi sebebiyle yumurtalıklarının baskılanmasıa yardım eden GnRH analogları, östrojen ve progesteron hormonlarının üretimini durdururlar. Bu sebeple de geçici bir menopoz dönemine girilir. Vücudun geçici menopoz döneminde olduğu bu süreçte, cerrahi bir girişimlerde, ameliyatta bırakılma ihtimali olan mikro boyutlardaki yapıların büyümesi engellenir. Çikolata kistinin cerrahi tedavisi ardından en etkili ilaç tedavisi GnRH analoglarıdır. Ancak bu etkinliğinin süresi ise en fazla 6 aydır.

Uzun vadede bu analogların kullanılması kemik erimesi gibi problemlere yol açabilir.

Danazol de GnRH analogları ile benzer şekilde etki gösterir. Medikal olarak çikolata kistinin tedavisinde kullanılabilir. GnRH analogları ile kıyaslandığında daha ekonomik bir tedavi yöntemidir. Ancak çeşitli yan etkileri bulunur. Bunlardan biri de tüylenmedir. Bunun dışında bu ilaç, kronik böbrek ya da karaciğer hastalığı olanlara tavsiye edilen bir ilaç değildir.

Koruyucu ilaçların etkinliği nasıldır?

Ameliyat ardından uygulanan koruyucu ilaç tedavisi oldukça önemlidir. Bu sayede çikolata kistinin nüks etme riski azaltılmış olur. Hamilelik dönemi ve doğum endometrioma üzerinde yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple de tedavi ardından zaman kaybetmeden gebe kalmak; kistlerin oluşumunu geciktirecek ve kısırlık riskinin yeniden artmasını engelleyecektir. Çikolata kistinin çok fazla tekrarlaması durumunda, artık çocuk istemi olmayan, ailesini tamamlamış kadınların yumurtalıklarının ya da rahminin alınması söz konusu olabilir.

İLETİŞİM FORMU