Çikolata Kisti Ultrasonda Görülür mü? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Çikolata Kisti Ultrasonda Görülür mü?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Çikolata Kisti Ultrasonda Görülür mü?

Çikolata Kisti Ultrasonda Görülür mü?

Çikolata kistleri; adet dönemlerinde yaşanan şiddetli sancılarla, cinsel ilişkide bulunurken duyulan ağrı ile, pelvik alandaki kronik ağrı ile ya da belin herhangi zaman ağrıması ile belirti verebilen bir sorundur.

Adet dönemlerinde yaşanan sancılar, ağrı kesiciler ile giderilemez. Bu sebeple de çikolata kistine sahip olan kadınların yaşam kaliteli büyük bir oranda düşmektedir.

Çikolata kistleri; adet düzensizliklerine ve hatta gebe kalamama gibi ciddi sorunlara dahi yol açabilir. Kimi zaman herhangi bir belirti ile kendini göstermeyebilen çikolata kistleri, jinekolojik muayene sırasında tesadüfi olarak tespit edilebilir.

Çikolata kisti belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti, genel olarak:

  • kronik pelvik ağrılara,
  • cinsel ilişki sırasında ağrı duyulmasına,
  • adet sancılarının yoğunlaşmasına sebebiyet verir.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçı kadında mevcut ise, çikolata kistinin söz konusu olabileceği konusunda hekim şüphe duyar. Bu sebeple de jinekolojik muayene ve vajinal ultrason uygulanır. Bu işlemlere ilave olarak tanının kesinleşmesi adına Ca 19–9 ve Ca 125 değerlerine bakılır. Şayet bu değerler kanda yüksek çıkarsa, çikolata kistinin mevcut olma ihtimali oldukça yüksektir. Kistin patolojik olarak incelemeye götürülmesi sayesinde kesin teşhis koyulabilir.

Jinekolojik ultrason ise; çikolata kistinin teşhis edilebilmesi adına oldukça önem teşkil eden bir rol alır.

Vajinal ultrason aracılığı ile:

  • Yumurtalıklar,
  • Rahim, yani uterus,
  • Pelvik alan araştırılır.

Yumurtalıkların araştırılması ile, yumurtalıkların yapısı ve yumurtalıklarda olabilecek tümör ya da kistler tespit edilebilir. Rahmin incelenmesi ile, rahmin boyutları ve miyom ya da kistik yapıların mevcudiyeti araştırılabilir. Bu sayede çikolata kisti için gerek duyulan bilgiler edilebilir.

Çikolata kistlerinin ultrasonda görüntülenmesi oldukça kolaydır. Çikolata kistlerinin kendine özgü bir görüntüleri vardır. Bu sayede de ultrason ile çikolata kistlerini tespit etmek oldukça kolaydır.

Şayet ultrasonda çikolata kistleri görüntüleniyor ise, kesin teşhis sağlamak adına kistörnekleri patolojiye gönderilir. Jinekolojik muayene ve biyopsi neticeleri ile çikolata kisti için kesin teşhis koyulabilir.

Çikolata kisti, ultrasonda tespit edilirse tedavi için plan yapılır. Bu tedavi planı yapılırken dikkat alınan faktörler ise:

  • Kadının yaşı,
  • Kistlerin özellikleri,
  • Kadının çocuk isteyip istememesi,
  • Kadının genel sağlık durumu ve belirtilerinin şiddeti dikkate alınmaktadır.

Bu faktörler neticesinde en uygun tedavine yöntemine karar verilir. Ancak çikolata kistinin günümüzde bilinen en kesin çözümü; cerrahi girişimlerdir. Bu girişim sırasında kistler alınır. Ancak operasyon tecrübe gerektiren bir işlemdir. Cerrahi girişim ardından uygun ilaçlar kullanılarak tedbir mahiyetinde bir tedaviye başlanır. Bu sayede şayet gözle görülemeyen mikroskobik boyutlarda çikolata kistleri kalmış ise büyümeleri engellenmeye çalışılır.

Çikolata kistine nasıl teşhis koyulur?

Çikolata kisti belirtileri sebebiyle bir uzmana başvuran hastalara, çeşitli muayeneler yapılır.

Bu muayeneler ardından, alınan kist örnekleri patolojik incelemeye gönderilir.Patolojik değerlendirmeler neticesinde ise çikolata kistinin kesin olarak teşhisi koyulmaktadır. Ancak teşhis koyulmadan önce, çikolata kisti için doğru muayenelerin yapılması oldukça önem teşkil eder. Şayet hastada kısırlık gibi bir sorun söz konusu ise ilk olarak laporoskopi yöntemine başvurulur. Bu sayede de çikolata kistinin kesin teşhisi koyulabilmektedir.

Çikolata kisti teşhisinde ultrasonun yeri nedir?

Çikolata kistinin tanısı konulmadan önce, hastalara çeşitli muayeneler yapılır. Özellikle de adet dönemleri çok sancılı geçen veya cinsel ilişkide bulunurken ağrı duyan kadınlar için ilk olarak ultrason yapılmaktadır. Çikolata kistinin belirtileri, çoğunlukla başka bir hastalıkla karıştırılmaz.

Ancak pelvik bölgede yani karnın alt bölgesine çok sancısı olan kadınlar için ultrason etkili bir yöntem olmayabilir. Bu gibi bir durum söz konusu ise kan testi ile çikolata kisti teşhisi koyulabilir.

Çikolata kisti nüks eder mi?

Çikolata kistinde uygun olan hastalara cerrahi girişim ile tedavi sağlanır. Çikolata kistinin cerrahi operasyonlarında çoğunlukla laporoskopi yönteme başvurulur. Ancak bazı hastalar da açık ameliyat yöntemine başvurmak da gerekebilir.

Çikolata kistinin yeniden ortaya çıkması da bu yöntemlerin uygulanma şekli ile yakından alakalıdır.

Uygulanan cerrahi girişimler sırasında uzmanın kistin içerisindeki sıvıyı boşaltması ardından bu kistin bir kısmını orada bırakabilmesi ya da yakması gibi durumlarda çikolata kisti yeniden ortaya çıkabilir.

Bu durumlar söz konusu olduğunda ise cerrahi girişimler ardından hastalık 6 ay- 1 sene içerisinde yeniden ortaya çıkabilir. Bu sebeple de çikolata kisti için operasyon yapacak olan doktor oldukça titiz bir şekilde seçilmelidir.

Çikolata kistinden korunmak mümkün mü?

Çikolata kistinin neden geliştiği halen tartışmalara açık bir konudur. Neden oluştuğu hakkında çeşitli teoriler mevcuttur ancak kesin bir açıklama halen getirilememiştir. Ancak çikolata kistinin ortaya çıkmaması adına hormonlar sebebiyle meydana gelebilen bir hastalık olan çikolata kisti için, adet düzeninin sağlanması gerekmektedir.

Adet düzenleyici ilaçlar ya da bitkisel tedaviler sayesinde hastaların adetleri düzenli bir duruma getirilebilir. Bundan dolayı da çikolata kistinin gelişme riski azalmış olur.

Bunun dışında çikolata kisti için cerrahi tedavi görmüş kadınların, yeniden çikolata kistinden mustarip olmaması adına ilaç tedavilerini aksatmaması oldukça önem teşkil eder.

İLETİŞİM FORMU