Doğum Kontrol Hapları Nedir, Ne İşe Yarar? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Doğum Kontrol Hapları Nedir, Ne İşe Yarar?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Doğum Kontrol Hapları Nedir, Ne İşe Yarar?

Doğum Kontrol Hapları Nedir, Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapları hormon içerikli olan ve istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engelleyen ilaçlardır. Bazı çiftler evlendiklerinde hemen çocuk sahibi olmak istemez kariyer planlarına daha öncelik tanır. Bu nedenle doğum kontrol yöntemlerine başvurur. Günümüzde pek çok doğum kontrol yöntemi mevcuttur. Doğum kontrol hapları da bu yöntemlerden birisidir.

Doğum kontrol haplarını kadınlar kullanılır. Şayet etkin kullanıldığı takdirde doğum kontrol haplarının istenmeyen gebeliklerinden koruma oranı oldukça yüksektir. Her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarının yan etkileri mevcuttur ve yine her ilaçta olduğu gibi kullanımı için uygunluk kriterleri bulunmaktadır.

İstenmeyen gebeliklerin engellenmesi yönünde etkin bir ilaç olan “doğum kontrol hapları nedir, ne işe yarar?”

Adından da anlaşılacağı gibi doğum kontrol hapları, doğum kontrolü yöntemi adına kullanılan ilaçlardır ve içeriğinde yer alan hormonların yardımı ile istenmeyen gebeliklerin gerçekleşmesini engelleme fonksiyonuna sahiptir.

Doğum kontrol hapları 21 ve 28 tabletlik olmak üzere 2 türe sahiptir. Her iki ilaçta kullanım haricinde herhangi bir fark yoktur. Her iki doğum kontrol hapının etkinliği aynıdır. Doğum kontrol haplarında ilacın etkinliği belirleyen en önemli faktör ilacın kullanımıdır. Doğum kontrol haplarında 2 en önemli husus vardır. Bunlarda ilki ilacın kullanım saatindeki titiz yaklaşım ve ilacın kullanımını unutmamaktır.

dogum-kontrol-haplari-nedir-ne-ise-yarar-2

İstenilen etkiyi sağlaması adına doğum kontrol haplarının kullanımı nasıl olmalıdır?

Doğum kontrol hapları kullanıma karar verildiğinde hapı kullanmadan önce kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Doğum kontrol hapı kullanımınız doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde doğum kontrol hapı adetin ilk günü kullanılmaya başlanır. Doğum kontrol hapı kullanımı için adet kanaması beklenir ve adet kanamasının ilk görüldüğü gün doğum kontrol hapı kullanan kadının uygun gördüğü saatte alınır. Doğum kontrol hapının kullanımında açlık ve tokluk durumu fark etmemektedir.

Adet kanamasının ilk görüldüğü gün kullanıma başlanan doğum kontrol hapı kutusu bitene kadar her gün aynı saatte alınır. Kutu bittiğinde diğer doğum kontrol hapı kutusuna başlamadan 7 gün ara verilir bu 7 günlük arada kadında istisnai durumlar harici adet kanaması görülür. Bu kullanım şekli 21 tabletlik doğum kontrol hapları için geçerlidir. 28 tabletlik doğum kontrol haplarında kullanım şeklinin 21 tabletlik doğum kontrol hapından tek farkı bu haplarda 7 gün ara verilmez bu 7 günlük süre diliminde hormon içerikli olmayan ilaçlar kullanılır.

Bazı kişiler günlük koşuşturmalar esnasında rutin olarak kullandıkları ilaçları almayı unutabilirler bu durumla karşılaşılmaktadır. Doğum kontrol haplarının unutulmaması yönünde kolaylık sağlamak adına doğum kontrol haplarının üzerinde gün sayısı yazmaktadır. Şayet doğum kontrol hapının üzerinde yazılı olan tarihe göre ilaç kullanıldığı takdirde içilmesi unutulan doğum kontrol hapları kolaylıkla fark edilebilir.

Yine de doğum kontrol hapı kullanımı unutulursa neler yapılmalıdır?

Doğum kontrol hapını alınmasının unutulması üzerinden 24 saat geçmemişse hap akla gelindiği zaman alınabilir ve ertesi gün yine daha önce hangi saatte alınıyorsa o saatte alınmaya devam edilir. Ancak doğum kontrol hapının alımı 2 gün unutulursa yine hap akla gelindiği zaman alınır ama bu defa 7 gün boyunca ilave doğum kontrol yöntemlerinden de destek almak gerekir çünkü bu sırada girilen cinsel ilişkide gebe kalabilme olasılığı mevcuttur.

Doğum  kontrol hapına ara verildiğinde de dikkatli olunması gereken bazı durumlar vardır. 21 tabletlik doğum kontrol hapı kutusu bittiğinde 7 günlük ara verilen sürede kadında adet kanaması gerçekleşir. Bu adet kanamasının gerçekleşmeme ihtimali de mevcuttur veya hangi gün gerçekleşeceği ve biteceği bilinmemektedir. Bu nedenle 7 gün verilen arada kanama gerçekleşmediği takdirde her ihtimale karşı doktora başvurmakta fayda vardır ilaçtan dolayı değil ancak farklı bir nedenden ötürü adet düzensizleşmiş olabilir ve incelenmesinde fayda vardır. Yanı sıra adet kanamasının gerçekleştiği durumda da ara verilen 7. günden sonra adet kanaması devam etse de doğum kontrol hapı 8. gün her ne olursa olsun doğum kontrol hapının kullanımına devam edilir. 28 tabletlik doğum kontrol hapında bu 7 günlük ara esnasında doğum kontrol yöntemi etkili hormon içerikli değil daha ziyade demir içerikli haplar kullanım için kutuda yer alır. Bu nedenle bu kutu tamamlandığında diğer kutuya başlanır.

Doğum kontrol haplarının kullanımında önem arz eden kullanım saati ve hapların alımının unutulmaması gibi konulara dikkat edildiği takdirde istenmeyen gebeliklerin gerçekleşmesini engelleme yönünde yüksek etki sağlamaktadır.

İLETİŞİM FORMU