Doğum Kontrol Haplarını İçmeyi Unutmak - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Doğum Kontrol Haplarını İçmeyi Unutmak
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Doğum Kontrol Haplarını İçmeyi Unutmak

Doğum Kontrol Haplarını İçmeyi Unutmak

Çiftler evlilikleri ardından kısa bir süre sonra çocuk sahibi olmak istemezler. Bu nedenle istenmeyen bir gebeliğin gerçekleşmemesi adına çiftler doğum kontrol yöntemlerine başvururlar. Doğum kontrol yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem doğum kontrol haplarıdır. Tıbbi literatürdeki ismi oral kontraseptif (Kısaca: OK veya OKS) yani doğum kontrol hapları ağızdan alınan gebelik önleyici ilaçlardır. Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonunu içeren haplardır.

Doğum kontrol hapları 21 ya da 28 tabletlik ilaçlardır. İstenmeyen gebeliklerden koruma oranı oldukça yüksektir. Ancak “doğum kontrol haplarını içmeyi unutmak” gibi bir durum söz konusu olduğunda ilaçlar etkisini kaybedeceği sebebi ile istenmeyen gebeliğin gerçekleşme riskini taşımaktadır.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

Doğum kontrol haplarını kullanmaya başlamak için adet kanamasının olması beklenir. Adet kanamasının olduğu gün doğum kontrol hapı alınır. Doğum kontrol hapı 21 tablette olsa 28 tablette olsa kullanımı aynıdır. Doğum kontrol haplarında tabletlerin üzerinde günler yazmaktadır. Doğum kontrol hapı tabletleri üzerinde yazılı olan günler doğum kontrol haplarının unutulmaması konusunda fayda sağlamaktadır. Bu günlere göre adet kanamasının ilk günü kullanılmaya başlanan doğum kontrol hapı sabah ya da akşam günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak burada önemli olan nokta, doğum kontrol haplarını her gün aynı saatte alma konusunda dikkatli olmaktır. Doğum kontrol hapları adetin ilk günü kullanılmaya başlandı ve her gün aynı saatte alınıyor sıra doğum kontrol hapı kutusunun sonlanmasında… 21 tabletlik doğum kontrol hapı bittiğinde 7 gün ara verilir bu arada doğum kontrol hapını kullanan kadında adet kanaması gerçekleşir. 8. gün adet kanaması gerçekleşmiş veya gerçekleşmemiş ya da bitmiş veya bitmemiş olsun doğum kontrol hapı tekrar aynı şekilde yani aynı saatte ve her gün kullanılmaya devam edilir. 28 tabletlik doğum kontrol hapında 21 tabletlik doğum kontrol hapından farklı olan durum şudur: 21 tabletlik doğum kontrol hapı kutusundaki 21 ilaç alındıktan sonra 7 gün ara verilir. 28 tabletlik doğum kontrol hapı kutusundaki 28 ilaç bitiminde bir ara verilmesi söz konusu değildir. Çünkü 28 tabletlik doğum kontrol hapı kutusundaki 21 ilaç doğum kontrol hapı ilacıdır, kalan 7 ilaç ise bazı haplarda demir içeriğine sahip ilaçlardır yani 21 ilaç ardından içilen 7 ilaç da hormon yoktur. Tıpkı 21 tabletlik doğum kontrol hapı kutusundaki gibi 28 tabletlik doğum kontrol hapı kutusundaki 21 ilaç bittikten sonra 7 gün içinde diğer ilaçlar içilirken adet görülür.

Peki, her gün aynı saatte almaya özen gösterilmesine rağmen “doğum kontrol haplarını içmeyi unutmak” gibi bir durumla karşılaşıldığında ne yapılmalıdır?

Doğum kontrol hapı içmeyi sadece bir gün unutursanız ne yapmalısınız?

Eğer doğum kontrol hapı sadece 1 gün unutulursa ve üzerinden 24 saatten fazla bir süre geçmemişse doğum kontrol hapı alınmadığı hatırlar hatırlamaz kullanılmalıdır. Doğum kontrol hapı unutulduğu hatırlanınca alınan ilaç her gün ki alınan saatte olmayacaktır ancak o gün haricindeki diğer günler her zaman alınan saatte doğum kontrol hapı içilmelidir. Şayet 24 saatten fazla doğum kontrol almak unutulmamışsa ilave doğum kontrol yöntemlerine başvurmak gerekmez.

Doğum kontrol hapı içmeyi iki gün arka arkaya unutursanız ne yapmalısınız?

Doğum kontrol hapı arka arkaya 2 gün belki daha fazla süreli unutulursa böyle bir durumda doğum kontrol hapının koruma etkisi geçmiş olabilir. Doğum kontrol hapı kullanılmaya devam edilir ancak 7 gün boyunca ek bir korunma yöntemi de (prezervatif gibi) başvurmakta fayda vardır.

Doğum kontrol hapları kullanımında genellikle gebelik gerçekleşmez. Gebeliğin gerçekleştiği doğum kontrol haplarının kullanıldığı durumlarda altta yatan sebep genellikle ilacın doğru kullanılmamasından kaynaklıdır. Doğum kontrol hapları her gün aynı saatte alındığı ve unutulmadığı takdirde istenilen etkiyi gösterir aksi takdirde istenmeyen gebelik durumu gerçekleşebilir. Doğum kontrol hapını 2 günden fazla unutulduğunda hapı tek başına kullanmaya devam etmek yeterli değildir. İlave korunma yöntemine başvurulmazsa da istenmeyen gebelikle karşılaşılabilir. Bu gibi durumların gerçekleşmemesi adına doğum kontrol haplarında tablet üzerine yazılı olan güne göre ilacı kullanmak fayda sağlar böylelikle hapın kullanımının unutulduğu kolaylıkla fark edilir. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı unutulduğu durumunda adet gecikmesi yaşandığı takdirde gebelik teşhisi için gebelik testi yaptırılmalıdır.

İLETİŞİM FORMU