Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?

Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?

Doğum kontrol iğneleri, günümüzde en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Aylık doğum kontrol iğneleri, östrojen ve progestin hormonları barındırmaktadır. Bu hormonlar, doğum kontrol haplarında olduğu gibi yumurtalıklarda yumurta hücresi üretimi ve salınımını engellemektedir. Bu sayede de gebeliği engellemektedir. Bunun yanında rahim ağzı salgısını da değiştirerek spermlerin geçişini engeller.

Doğum kontrol iğneleri, başarılı doğum kontrol yöntemleridir. Ciddi yan etkiler görülme oranı, uygun kişiler için oldukça azdır.

Doğum kontrol iğneleri kimler için uygun değildir?

  • Gebelik riski olan kadınlar,
  • Meme kanseri öyküsü olanlar
  • Daha önceden felç geçirenler için uygun değildir.

Doğum kontrol iğnelerinin etkisi yüksek midir?

Aylık enjeksiyon ile doğum kontrolü etkinliği son derece yüksek olan bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar, uygun kişilerde uygun şekilde kullanıldığı taktirde, gebe kalma şansının %1’den düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Doğum kontrol iğneleri nasıl kullanılmalıdır?

Aylık iğneleri ilk kez kullanacaklar, adetin başlangıcından itibaren ilk beş gün içerisinde tedaviye başlar. Düşük ya da kürtajdan sonra da ilk beş gün içerisinde enjeksiyon yapılmış olmalıdır.

Doğumdan sonra emziren annelerde ise enjeksiyon için 6 hafta beklenmelidir.Şayet anne emzirmiyorsa, doğumdan 4 hafta sonra enjeksiyon yapılabilir.

Doğum kontrol iğneleri; omuz, uyluk veya kalça bölgesindeki kas içine (intramusküler) yapılabilir.

Yan etkileri var mıdır?

En sık gözlemlenen yan etkisi ise adet düzensizliğidir. Aylık iğneleri kullanan kadınların yaklaşık %60’ında ilk 6 ay boyunca adet düzensizliği görülebilir. Kanama miktarı artabilir. Ancak bir yıllık kullanım sonunda adetler düzene girmektedir. Diğer yan etkileri ise kilo alma, memelerde hassasiyet, sivilce olarak sayılabilir.

Aylık iğnelerin etkisi ne kadardır?

Aylık doğum kontrol iğnesi hamilelikten ortalama 1 ay  sonra koruma etkisini gösterir. Diğer enjeksiyon için en uygun zaman ise 23 ya da 33 gün sonradır. Son derece güvenli ve yüksek etkili olmasının yanında yalnızca ayda bir defa iğnenin yapıldığı için hasta uyuncu son derece yüksektir.

Uygulamayı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalınabilir?

Enjeksiyon içindeki hormonlar 60-90 gün içinde vücuttan çıkar. Enjeksiyonlar bittikten sonra ise kadınların %82’si bir sene içerisinde gebe kalabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU