Embriyo Transferi Nasıl Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi, beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan, anne adayına genel ya da lokal anestezi uygulanmasına gerek olmayan bir tüp bebek tedavisi aşamasıdır. Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır ve tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı belirlenir.

Embriyo transferi için, anne adayı belirlenen günde tüp bebek merkezine gider. Daha sonra jinekolojik muayene masasına yatırılır. Bu aşamada kıyafetler konusunda tüp bebek ekibi yardımcı olacaktır. Daha sonra anne adayının rahim ağzı anti septik solüsyonlarla temizlenir. Temizleme işleminden sonra ise embriyolog tarafından getirilen embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer edilen embriyo sayısı yasal olarak sınırlandırılmıştır. Şayet anne adayı 35 yaşından küçükse ve ilk iki tüp bebek denemesi ise bu aşamada yalnızca bir embriyo transferine izin vardır. Diğer durumlarda ise yasal olarak yalnızca 2 embriyo transfer edilir. Embriyo transferinde, en kaliteli embriyolar kullanılmaktadır.

embriyo transferi nedir

Embriyo transferinden sonra

  • Embriyo transferinden sonra anne adayı birkaç saat merkezde dinlendirilir. Ardından evine gidebilir.
  • Embriyo transferinden gebelik testine kadar olan süreçte anne adayı serbesttir. Merkeze kontrole gelmesine gerek yoktur. Şayet aşırı kanama ya da kötü kokulu akıntı söz konusu ise bu durumda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.
  • Embriyo transferinden sonra hafif lekelenme tarzı kanama ya da hafif bir ağrı görülebilir. Bu durum bir gün içinde kendiliğinden geçecektir.
  • Embriyo transferinden sonraki günlerde anne adayının kendini yoracak fiziksel aktivitelerden uzak durması önerilmektedir.
  • Strese girmeyeceği ortamlarda bulunması gereken anne adayı bu süreyi dinlenerek geçirmelidir.
  • Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılmaktadır. Yapılan bu gebelik testi, her merkezde aynı şekilde yapılmaktadır. Şayet anne ve baba adayı merkeze uzak bir bölgede bulunuyorsa, bulundukları yerdeki sağlık kuruluşlarından da kanda gebelik testi yaptırmasını isteyebilir.
  • Gebelik sonucunu aldıktan sonra, şayet gebelik olduğu ortaya çıkmış ise anne adayı iki hafta sonra ultrason kontrollerine gitmelidir. Gebelik kesesi, iki hafta sonra gözlemlenebilir.
  • Çeşitli durumlarda 12 gün içinde anne adayı kanama yaşayabilir. Bu kanama implantasyon kanaması olabileceği gibi adet kanaması da olabilir. Bu sebeple mutlaka kanda gebelik testini yaptırmak gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU