Erkek Kısırlığının 10 Nedeni - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Erkek Kısırlığının 10 Nedeni
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Erkek Kısırlığının 10 Nedeni

Erkek Kısırlığının 10 Nedeni

Erkek kısırlığının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler dış faktör kaynaklı olabileceği gibi doğumsal sebeplerle de olabilmektedir. Erkek kısırlığı, kadın kısırlığına göre daha kolay tespit edilebildiğinden, tedavi şansı da nispeten daha yüksektir. En yaygın erkek kısırlık nedenleri ise:

  • Hormon kaynaklı faktörler:

Sperm üretimi, beyinde mevcut olan hipofiz bezinden salınan FSH ve LH olarak ifade edilen hormonların denetimindedir. Bu sebeple de hormonların düzensiz bir şekilde salgılanması kısırlığa yol açabilir.

  • İnmemiş testis kaynaklı kısırlık:

Testisler, çoğunlukla erkek bebek dünyaya geldikten 1 sene sonra yumurtalık torbalarına iner. Sağlıklı sperm üretimi de vücut sıcaklığından daha az derecede sperm üretiminin oluşmasına yol açar. İnmemiş testis sorununda kısırlık meydana gelebilir.

  • Testis tümörleri:

Tümör tedavisi aşamasında, hasta tarafından kullanılan ilaçlar sebebiyle sperm üretimi olumsuz etkilenebilir. Bu duruma radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler de dahildir.

  • Testis travmaları:

Yaralanmalar ve meydana gelen travmalar sebepli olarak kısırlık yani infertilite meydana gelebilir.

  • Varikosel:

Testis çevresinde yer alan damarlar, normal dışı genişlerse bu durumda varikosel sorunu meydana gelebilir. Her varikosel vakası, kısırlık sorunu yaşamamaktadır. Ancak bu sorun, kısırlığı tetikleyebilir.

  • Genetik faktörler:

Klinefelter sendromu ile birlikte görülebilen fibrosiz gibi genetik sorunlar kısırlığa yol açan önemli sebepler arasındadır.

  • Çevresel etkenler ve yaşam alışkanlıkları:

Meslek, çalışılan ortam, sigara ve alkol alışkanlığı gibi olumsuz etkenler çeşitli hastalıkların tetiklenmesine ya da doğrudan kısırlığa yol açabilmektedir.

  • Enfeksiyon:

Geçirilen enfeksiyonlar ya da cinsel hastalıklar kısırlığa sebep olan en önemli faktörler arasındadır. Örnek olarak tüberküloz, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, bel soğukluğu gibi hastalıklar kısırlığa yol açabilmektedir.

  • Sperm hücrelerinde sayı, hareket ve yapı bozuklukları:

Sperm hücrelerinin çeşitli faktörlerden dolayı sayı bakımından yetersizliği, hareketlilik azlığı ve morfolojik bozuklukları kısırlığa yol açabilmektedir.

  • Düzensiz beslenme ve sigara dumanına maruz kalma

Düzensiz beslenme, vücutta E vitamini eksikliğine yol açabilmektedir. Bunun yanında sigara tüketimi de mevcut olan erkeklerde C vitamini gibi üreme sisteminin doğru bir şekilde işlemesine yardımcı olan vitaminlerin azalmasına yol açar. Bunun dışında aşırı hareketsiz yaşam, dar iç çamaşırları giyilmesi, sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmemesi gibi durumlar kısırlığa yol açabilmektedir.

Bu aşamada erkek kısırlıklarında devrim sayılabilecek yöntemler geliştirilmiştir. Örnek olarak sperm sayısı yetersiz ise, Mikro TESE yöntemi ile erkeğin testislerinden sperm elde edilebilir. Bunun dışında sperm oranı 10 milyonun üzerinde ise tüp bebek tedavisine başvurulmadan aşılama yöntemi ne başvurulabilir.

İLETİŞİM FORMU