3 Maddede Evde Kısırlık Testi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu 3 Maddede Evde Kısırlık Testi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

3 Maddede Evde Kısırlık Testi

3 Maddede Evde Kısırlık Testi

Kısırlık testleri artık evden yapılabilmektedir. Kısırlık için üretilen kitler, ülkemizde de bulunmaktadır. Bu testlerin büyük bir kısmı erkek kısırlığı için üretilmiştir. Meni içerisindeki sperm sayısı evde analiz edilebilmektedir. Bazı evde kısırlık testleri ise hem erkek hem de kadın için ortak olarak üretilmiştir.

  • Kadınlarda kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

Kadınlar için üretilen evde kısırlık testleri, idrardan bakılan FSH hormonu seviyelerine bakılarak uygulanmaktadır. FSH hormonu, doğurganlık potansiyelinin belirlenmesini sağlayan en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Evde yapılabilen kısırlık testleri, FSH hormon oranını net bir şekilde belirlemez. İdrarda bulunan FSH düzeyi hakkında tahmini bir sonuç verir. Bu sebeple çıkan sonuç ne olursa olsun, mutlaka bir uzman görüşü almak gerekmektedir.

  • Erkeklerde kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

Erkekler için üretilen evde kısırlık testleri ise, menideki sperm sayısına göre tahmini bir sonuç vermektedir. Şayet sperm hücre düzeyi belirli bir düzeyin altında ise kısırlık olabileceğine dair bir fikir edinilebilir.

  • Evde yapılan kısırlık testleri güvenli midir?

Evde yapılan kısırlık testleri yüzde yüz güvenli bir sonuç vermemektedir. Yapılan testler, kişinin fikir edinmesini sağlayabilir ve bu sayede bir uzmana görünmesini hızlandırabilir. Kısırlık, FSH değerleri ve hormon değerleri dışında birçok faktörle de meydana gelebilmektedir. Çeşitli durumlarda FSH oranları ve sperm sayısı normal olsa da kısırlık sorunu söz konusu olabilir. Rahimle ilgili patolojiler ya da tüplerin tıkanık olup olmadığı evde yapılan kısırlık testleri ile tespit edilememektedir.

Erkekler için yapılan evde kısırlık testleri de aynı mantıkta üretilmiştir. Erkekler için de sperm sayısından ziyade birçok kısırlık etkeni bulunmaktadır. Sperm sayısı normal olsa dahi, farklı sebeplerle kısırlık söz konusu olabilir.

Evde uygulanan kısırlık testleri, tüm faktörleri değerlendirmekte yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple kısırlık şüphesinde mutlaka bir uzman görüşü almak ve detaylı bir muayeneden geçmek gerekmektedir. Evde yapılabilen kısırlık testleri, yalnızca tahmini ve kısıtlı sonuçlar vermektedir. Özellikle de anne adayının yaşının ilerlediği durumlarda evde kısırlık testleri zaman kaybına yol açabilir. Anne adayının yaşı, kısırlık tedavilerinde kritik bir öneme sahiptir ve bu sebeple de zaman kaybetmeden tanının yapılması ve tedaviye başlanması gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU