Gebelikte Domuz Aşısı Tedavisi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Gebelikte Domuz Aşısı Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Domuz Aşısı Tedavisi

Gebelikte Domuz Aşısı Tedavisi

Domuz gribi

Domuz gribi, domuzlarda bulunan A tipi ( H1N1 ) bir virüsünün neden olduğu solunum yolu hastalığı olarak bilinmektedir. İnsanlar arasında solunum yolu ile genellikle öksürük ve hapşırıkla bulaşır. Virüsün bulunduğu yerlere el ile temasla ağız ya da buruna dokunulduğunda kolaylıkla bulaşabilir. İnsanların mevsimsel geçişlerde yakalandığı gribal enfeksiyonlara benzemektedir. Ancak insan vücudunun bu virüse karşı bir savunma mekanizması yoktur. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.

Gebelikte H1N1 virüsünün belirtileri nelerdir?

 • Burun akıntısı
 • Geniz akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Halsizlik
 • Öksürük
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Yüksek ve kontrolsüz ateş
 • Ayrıca hastaların yaklaşık %12’sinde kusma ve ishal gibi enfeksiyon bulguları eşlik etmektedir.

Gebelikte domuz gribi ve aşısı

Türkiye’ye 2009 Ekim ayı itibari ile H1N1 grip aşısı gelmiştir. Uygulanan bu aşı canlı virüs içermeyen ölü aşı olmaktadır. Domuz gribi teşhisi konulan hastalara tedavi amacı ile antiviral ilaçlar verilir. Mevsimsel gribal enfeksiyonlara karşı bir etkisi yoktur. Bu nedenle korunma amacı ile hem grip aşısı hem de H1N1 aşısının yapılması önerilir. Her iki aşıda aynı gün içerisinde yalnızca farklı kollardan enjekte edilmek üzere uygulanabilir.

Anne adayları domuz gribine karşı diğer insanlara göre daha fazla risk içerir. Bu nedenle H1N1 virüsü aşısını yaptırması gereken riskli grupların başında hamileler yer alır. Domuz gribi ile gebelik sürecinde karşılaşılması halinde oluşabilecek komplikasyon riski artmaktadır. Ayrıca doğumdan sonraki süreçte yer alan annelerde riskli grup içinde yer alır.

Ancak gebelik sürecinde anne adaylarının bu hastalığa karşı koruma sağlayacak aşının bir zararı olup olmadığı henüz belirtilmemiştir. Ayrıca aşının uygulanmasından sonra bazı yan etkilerin ortaya çıktığı izlenmiştir. Normal grip aşısının gebelik süreci içerisinde vurulmasının hiçbir sakıncası olmadığı gibi özellikle önlem amacı ile uygulanmaktadır.

Yeterli bir araştırma olmamasına rağmen gebelerinde, emziren annelerinde 2009 H1N1 aşısı karşısında herhangi bir olumsuz etkiye rastlanabileceği düşünülmemektedir. Bu doğrultuda domuz gribi aşısı canlı virüs aşısı olmaması nedeni ile gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Ancak hamilelik döneminde yalnızca bir doz H1N1 aşısı önerilmektedir.

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu nedenle diğer hastalıklara ve gribal enfeksiyonlara yakalanma ve daha şiddetli geçirme riski artar.

Gebelikte domuz gribi ne gibi sorunlara yol açar?

Hamilelik döneminde anne adayının H1N1 virüsüne yakalanması dehidratasyona yani su kaybına yol açtığı için erken doğum riski söz konusu olabilir. Ancak erken doğum riskinden başka bebeğin sağlığını tehlikeye atacak bir anomali veya sakatlığa neden olmamaktadır.

Domuz gribi olan anneler bebeklerini emzirebilir mi?

H1N1 virüsüne yakalanan annelerin süt yolu ile bebeklerine bu virüsü bulaştırma ihtimali bilinmemektedir. Ancak bu virüsün bebeğe geçme ihtimalini azaltmak için annelerin ellerini sık sık yıkaması ve maske takması gibi bir takım önlemleri alması önerilir. H1N1 aşısı olan ve bebeklerini emziren annelerin bu virüsü süt yolu ile bebeklerine geçirme risklerinin olup olmadığı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Domuz gribi ya da mevsimsel hastalıklara karşı aşı yaptıran anneler, bebeklerini emzirmeye devam edebilir.

H1N1 virüsü riskine karşı ne gibi önlemler alınabilir?

 • İnsanlar ile yanak yanağa öpüşmek ya da el sıkışmak gibi çok fazla yakın temastan kaçının.
 • İçeriğinde alkol ihtiva eden el yıkama antiseptikleri kullanmaya özen gösterin.
 • Hasta olduğunu bildiğiniz ya da şüphelendiğiniz insanlar ile aynı ortamda bulunmamaya çalışın.
 • Ellerinizi gün içerisinde sık sık yıkayın.
 • Öksürürken ya da hapşırırken mutlaka ağzınızı kâğıt mendil ile kapatın.
 • Kapalı ortamlar yerine genellikle açık havada bulunmaya özen gösterin.
 • Ellerinizi yüz bölgenize temas etmeden önce mutlaka hijyen koşulları içerisinde iyice yıkayın.

İLETİŞİM FORMU