Gebelikte Döneminde Kızamık - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Gebelikte Döneminde Kızamık
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Döneminde Kızamık

Gebelikte Döneminde Kızamık

Kızamık nedir, nasıl bulaşır?

Kızamık, robeola virüsünün neden olduğu solunum yolu ile bulaşan çocukluk dönemine ait ateşli bir hastalıktır. Çocukluk döneminde geçirilmesi ile bağışıklık kazanıldığı takdirde, ömür boyu virüsle karşılaşılsa bile bir daha bulaşma ihtimali çok düşüktür. Kızamık, virüse karşı bağışıklığın kazanılması halinde ve çocukluk döneminde yapılan kızamık aşıları sayesinde gebelik döneminde çok az rastlanan bir hastalıktır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre gebelik döneminde karşılaşılan kızamığın, bebek üzerinde herhangi bir anormalliğe neden olduğu tespit edilmemiştir. Kısacası gebelik döneminde kızamık, kızamıkçık hastalığının neden olduğu sakat bebek doğumuna sebebiyet vermemektedir.

Gebelikte kızamık bebeğe zarar verir mi?

Nadir olarak gebelik döneminde karşılaşılan kızamık hastalığı enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan yüksek ateşe yol açarak, düşükle sonuçlanan gebeliklere ve erken doğumlara neden olmaktadır. Doğuma yakın dönemlerde özellikle doğuma birkaç gün kala anne adayını enfeksiyon geçirmesi halinde, doğumla birlikte bebeğinde enfeksiyon kapma ihtimali artacağı için, bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki 12 saat içerisinde gamaglobülin uygulanması gerekir.

Gebelikte kızamık enfeksiyonu olan biri ile temas edilmesi sonucunda neler yapılması gerekir?

Gebelik döneminde, daha önceden kızamık geçirip geçirmediğinizi öğrenmeniz önlem açısından yapılması gereken ilk adımdır. Hastalığı geçirip geçirmediğinizi hatırlamıyor iseniz, öğrenmek için kızamığa neden olan robeola enfeksiyonun tespiti için IgG testinin yaptırmanız gerekir. Testin pozitif çıkması halinde hastalığı geçirmiş olduğunuzu ve kızamığa karşı bağışıklığınızın olduğu öğrenebilirsiniz. Bu durumda kızamık olan biri ile temas etseniz bile, bulaşma ihtimali olmadığı için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Hamilelikte kızamık aşısı

Çocukluk yaşlarında ve daha ileri dönemlerde kızamık geçirilmemiş ise ya da hatırlanmıyorsa, yapılan test sonucunun da negatif çıkması halinde, gebelikten en az 1 ay önce birer ay aralıklarla 2 doz şeklinde uygulanan canlı virüs aşısını yaptırmanız gerekir. Eğer canlı virüs aşılarını hamilelik döneminden önce yaptırmadıysanız, hamilelik döneminde kızamık enfeksiyonu taşıyan biri ile temas edilmesi sonucunda 6 gün içerisinde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bu durumda geç kalınmadan gamaglobülin aşısının vurulması oldukça önemlidir. Aksi halde kızamığın bebeğe de bulaşma riski oluşacaktır. Bu nedenle ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesi açısından, gebelik döneminden önce mutlaka kızamık testlerinin ve diğer bulaşıcı hastalıkların değerlendirilmesi ve aşısının yaptırılması gereklidir. Bu sayede istenmeyen sonuçlardan gebeliğinizi ve bebeğinizi koruma altına alabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU