Gebelikte Meme Kısımlarında Oluşan Değişiklikler Neler? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Gebelikte Meme Kısımlarında Oluşan Değişiklikler Neler?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Meme Kısımlarında Oluşan Değişiklikler Neler?

Gebelikte Meme Kısımlarında Oluşan Değişiklikler Neler?

Gebelik dönemi ile beraber kadınlar genel bir değişim sürecine girmektedir. Vücut gebelik için gerekli koşulları sağlamaya çalışırken, anne adayında bir takım fiziksel değişimler gözlemlenir. Bu değişimler gebeliğin anne adayının rahmine düşmesi ile başlayarak, hamilelik dönemi boyunca vücudun gebelik ile işbirliği içerisinde yaşamış olduğu değişim evresidir.

Gebelik kadınların yaşamış olduğu fizyolojik doğal bir değişim sürecidir. Bu nedenle ortaya çıkan belirtiler ve değişimler normal sürecin bir parçasıdır. Özellikle cilt sorunları gebelik dönemi içerisinde dikkat çeken en temel değişikliklerdir. Rahim kısmında meydana gelen değişimler, karın bölgesinde büyüme, meme kısmında büyüme, meme uçlarında koyulaşma gibi başlıca değişimlerden oluşmaktadır. Gebelik süreci için uygun ortamı ve doğumdan sonraki dönem için bebeğin beslenmesini amaçlayan değişimler, özellikle vücudun yapmış olduğu ön hazırlık çalışmalarıdır.

Memede meydana gelen değişikler

Göğüs ucunun etrafında yer alan areola denilen bu koyu renkli bölge, gebeliğin oluşması ile beraber daha fazla koyulaşarak, genişleyecektir. Ayrıca bu doku pütürlü bir hal alabilir. Areolanın yaşamış olduğu bu değişimler, doğumdan sonra azalacak fakat tam olarak yok olmayacaktır.

Süt üretimi için gelişmeye başlayan göğüslerde kan akışı artacaktır. Bu nedenle memenin üzerinde yer alan toplardamarlar daha belirgin bir hal alabilir. Açık tenli kadınlarda bu değişim daha net bir şekilde izlenebilir. Damarların belirginleşmesi ile birlikte anne adayının almış olduğu tüm besin ve sıvı maddelerinin bebeğe iletimini sağlamak amacıyla sistemin hazırlık çalışmaları başlamaktadır.

Memede hassasiyet

Gebelik döneminin ilk olgusu göğüslerde başlar. Gün geçtikçe göğüsler dolgunlaşarak gelişim gösterir. Bunun nedeni ise, bebeğin beslenebilmesi için süt bezlerinin süt üretimine ve süt kanallarının iletebilmesi adına yapmış olduğu hazırlık çalışmalarından dolayı göğüslerin daha duyarlı hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Dokular gerginleşir, damarlar genişler ve şişer.

Kolostrum ( memede meydana gelen akıntı )

Bu değişim göğüslerin doğumdan sonraki dönemdeki işlevselliğini test etmek amacıyla vücudun yapmış olduğu süt üretimi çalışmalarıdır. Çoğunlukla gebeliğin 2. veya 3. ayından itibaren tatlı bir sıvının akıntı şeklinde göğüsten gelmesidir. Bu sıvı ilk başlarda, kalın ve sarı renkte görülür. Doğumun yaklaşması ile beraber daha akışkan ve renksiz bir hal alır. Doğumdan sonraki ilk emzirmelerde de süt kolostrum şeklinde gelecektir. Birkaç emzirmeden sonra süt formuna geçecektir. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok.

Göğüslerde büyüme ve gelişme

Hamilelik dönemindeki bir kadının göğüs ölçüleri, normal döneme göre 3 ile 4 katına kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle anne adayları göğüslerinde sarkmanın oluşacağı gibi genel bir düşünceye sahip olmaktadır.  Fakat göğüslerde sarkmanın meydana gelmesindeki başlıca etkenler genetik özellikler ve anne adayının süreç boyunca destekleyici sutyenleri kullanmamasından kaynaklanabilir.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda anne adayının gebelik süreci boyunca hamile kadınlar için özel olarak üretilmiş iyi destekli bir sutyen kullanması gerekir. Özellikle göğüsleri iri ve sarkmaya eğilimi fazla olan anne adaylarının, geceleri yatarken bile sutyen kullanması faydalı olacaktır.

Gebelik dönemi ile beraber memelerde meydana gelen kaşıntı ve çatlaklar

Gebelik dönemi ile birlikte meydana gelen genişlemeler, cilt dokusunun gerilmesine neden olur. Normal ölçütünden çıkarak büyür ve çatların meydana gelmesine yol açar. Derinin bu küçük esneme hareketleri de kaşınma hissine neden olur. Anne adayları bu şikâyetlerini hafifletebilmek adına, doktorlarına danışarak nemlendirici krem kullanabilirler.

Memelerde Ağrı

Hamilelikle beraber memelerin hacminin artması ve gerginleşmesi ağrılara neden olur. Meydana gelen bu ağrıları hafifletebilmek için vücudu saran ve sıkıştıran giysilerden uzak durmanız, hamileler için tasarlanmış olan özel sutyenlerden kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Gebelik döneminde göğüs bakımı

Hamilelik süresince göğüslerin krem, losyon ve sabun ile yıkanmaması önerilmektedir. Genellikle gebelik esnasında göğüslerde ortaya çıkan kolostrum sıvısının, ılık su ile yıkanarak temizlenmesi tavsiye edilir. Hamileliğin son aylarında göğüs uçları daha fazla hassasiyete sahip olur. Göğsün temizlenmesi sırasında fazla dokunulması veya kıyafetlerin teması ile göğüs uçlarını uyarılmasını, rahim kasılmalarına neden olabilir. Bu kasılmalar sonucunda da erken doğum riski ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle anne adayının göğsünü uyaracak eylemlerden ve kozmetik ürünlerden uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca kolostrum sıvısında şikâyetçi olan anne adayları, göğüs pedleri kullanabilir.

İLETİŞİM FORMU