Gebelikte Yasak Olan 9 Şey - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Gebelikte Yasak Olan 9 Şey
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Yasak Olan 9 Şey

Gebelikte Yasak Olan 9 Şey

Sağlıklı bir gebelik dönemi, anne adayının kendi ve bebeği için ihtiyacı olan gereksinimleri karşılaması ve yine kendi ve bebeği için olumsuz sonuçlar yaratabilecek davranışlardan kaçınması ile sağlanır. Özellikle vitamin ve mineral desteği sürecin temellerini oluştururken, anne adaylarının beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi, sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek gelişimi için gereken ilk şartı yerine getirmesiyle oluşmaktadır. Uzmanların gebelik sürecini etkileyen ve anne adaylarının kesinlikle uzak durması gerektiği konusunda uyardıkları gebelikte yasak olan 9 şey aşağıdaki gibidir:

Sigara

Günümüzün en tehditkâr duruşunu sergileyen sigara, içinde bulundurduğu 4 bin zehirli maddeden dolayı insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle içeriğindeki nikotin maddesi bebeğe giden kan miktarını azaltarak, erken doğum gibi düşükle sonuçlanan gebeliklere neden olmaktadır. Ayrıca bu zararlı kimyasallar kan dolaşımından plasentaya geçerek, bebeğin sinirsel ve fiziksel gelişiminin yavaşlatır.

Karbon monoksit, hem annenin hem de bebeğin kan hücrelerinin ihtiyacı olan oksijen miktarını azaltarak, gelişimi engeller ve bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur.

Nikotin bebeğin kan damarlarını daraltarak daha az oksijen ve besin maddesinin ulaşmasına neden olur.

Hamilelik döneminde sigara içen anne adayları; bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin beklenenden daha erken zamanda açılmasına, plasentanın yanlış yere konumlanmasına ve erken ayrılmasına, dış gebeliğe, gebelikte hipertansiyona ve kanama gibi birçok komplikasyona neden olmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde ve sonrasında kesinlikle sigaradan uzak durulması gerekir. Ayrıca baba adayının sigara kullanımı da anne adayını pasif içici konumuna soktuğu için, bu durumda da gebelik etkilenmektedir. Sağlıklı bir bebek için, sigaranın gebelikte bir yeri olmadığını bilmeniz gerekir.

Alkol

  • Sigara gibi alkolde içeriğinde bulunan bazı maddeler nedeni ile zararlı alışkanlıklar grubunda yer alır.
  • Alkol bebekte çeşitli anomalilere; zekâ geriliğine, düşük ve erken doğum gibi tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır.
  • Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde tüketilen alkol, embriyoya direkt etki ederek düşükle sonlandırabilir.
  • Bebeğin organ gelişimi döneminde gelişim bozukluklarına yol açarak, toksik etkisi ile santral sinir sistemine zarar vermektedir.
  • Alkol, hamileliğin her döneminde uzak durulması gereken zehirli bir maddedir. Alkolün bebekler üzerinde oluşturduğu en kritik etkisi “Fetal Alkol Sendromu (FAS)” olarak tanımlanır.  Bebeklerde meydana gelen fiziksel ve zihinsel anomalilerin bütünlüğüdür. Bu sebeplerden dolayı, gebelik döneminin yasakları arasında yer almaktadır.

Uyuşturucu madde etkisi

Uyuşturucunun etkisi; düşük, erken doğum ve plasentaya bağlı olarak bebeğin gelişimini etkileyen bazı komplike durumlara neden olmasıdır. Uyuşturucu madde kullanan anne adaylarının bebekleri de, amfetamin bağımlısı olarak dünya gelmektedir. Bebeklerde titreme, yeme güçlüğü, uyku sorunu ve ani kasılma durumları görülebilir. Bu etkilerin yanı sıra ilerleyen yaşlarda zekâ geriliği de eşlik eder.

Tomografi

Yüksek dozda radyasyon içeren bu teknolojinin, hamile kadınlarda kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. BT, CAT SCAN gibi kontrollerin gebelik dönemi içerisinde uygulanması, anne karnındaki bebeği direkt olarak radyasyona maruz bırakmaktadır. Bu nedenle bir takım komplikasyonların yaşanmaması adına, gebelikte uzak durulması gerekenler listesinde yer alır.

Suni tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılarının insan sağlığı üzerindeki etkisi tartışma konusu olmasına rağmen, tatlandırıcılıların içeriğinde bulunan aspartam adı verilen maddenin doğum defektlerine yol açtığı kesin olarak açıklanamamıştır. 

Aspartamın vücut içerisinde metabolize edilmesi sonucunda metanol, aspartik asit ve fenil alanin adı verilen proteinin yapı taşı oluşturan aminoasitleri meydana getirir. Bunların arasından aspartik asit plasentaya geçemez, metanol maddesi de çok az bir miktarda olduğu için zararlı bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat fenil alanin, PKU (fenilketonüri) hastalığı olan kişilerde tehlikeli duurmlar yaratabilir. Bu nedenle PKU hastalığı olan hamile kadınların kullanmaması önerilir. Bu madde bebeğin sinir sistemine etki ederek, ağır zihinsel geriliklerin yaşanmasına yol açabilir. Bu nedenle PKU hastalığı olan hamile kadınların, içerisinde aspartam bulunan ürünleri kullanması yasaktır.

Sauna, hamam ve kaplıca

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunun kan seviyesi artar ve buna paralel olarak da kalbin çalışma fonksiyonlarında artış görülür. Aşırı sıcak ortamlar damarların genişlemesine neden olur. Bunun sonucunda kan akımının artışı, kalbi daha fazla çalışmaya zorlamaktadır. Normal kapasitesinin üstünde bir performans göstermeye zorunlu tutulan kalp, ciddi sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle hamile kadınların sauna, hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamlarda bulunması yasaktır.

Çiğ et

Çiğ et, çiğ köfte, iyi pişmemiş yumurta, pastörize edilmemiş süt gibi gıdaların tüketimi, bağırsaklarda parazit oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca anne adayının çiğ etle direkt temasında da kaçınması gerekir. Et üzerinde bulunan bazı parazitler kolaylıkla annenin vücuduna geçebilir. Bunun sonucunda da besin zehirlenmeleri ortaya çıkarak, anne ve bebek için zor anların yaşamasına neden olur. Sindirim sistemi komplikasyonları, anne ve bebek için oldukça sakıncalı bir durumdur.

Stres

Hamilelik döneminde özellikle uzak durulması gereken en tehlikeli faktörlerden bir tanesi strestir. Anne adayının yaşadığı yoğun stres faktörü, bebeğe de geçerek bazı komplikasyonlara neden olabilir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için anne adayının olabildiğince rahat ve huzurlu bir ortamda geçirmesi gerekir. Aksi takdirde düşük ve erken doğum gibi kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Yapılan araştırmalara göre strese maruz kalan bebeklerin sinirli ve huzursuz bir karaktere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca gebelik döneminde yaşanan stres, plasenta yani bebeğin eşi ile alakalı ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Anne adayını ve bebeği etkileyen diğer tehdit unsurları aşağıdaki gibidir:

Gebelik boyunca anne adayının yorucu işlerden kesinlikle uzak durması gerekir. Vücudu zorlayan, ani hareketler, yorucu işler ve ağır eşya kaldırma gibi eylemler, karın içindeki bebeği olumsuz yönde etkileyerek, tehlikeli sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Anne adayının hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için bu tarz hareketlerden mümkün olabildiğince uzak durması önerilir.

  • Uzun süreli seyahat
  • Fazla efor sarf ettirici egzersiz programı
  • Topuklu ayakkabı ve dar giysiler
  • Çok fazla ayakta ve aynı pozisyonda kalma
  • Doktorun bilgisi dışında ilaç kullanımı

İLETİŞİM FORMU