Günümüzde Tüp Bebek Tedavisi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Günümüzde Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Günümüzde Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi, yardımcı bir üreme yöntemidir. Kendiliğinden çocuk sahibi olamayan anne ve baba olmak isteyen kişiler, tüp bebek yöntemi ile bu isteklerini gerçekleştirebilir. Tüp bebek tedavisi, gün geçtikçe gelişen, ilk tüp bebekten bu yana devrim niteliğinde yeniliklerin yapıldığı oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Yumurta ve sperm, laboratuvar koşullarında birleştirilir ve böylece döllenmeleri sağlanır. Ardından oluşan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Ardından da koşullar uygun ise gebelik gerçekleşir. Tüp bebeğin tedavi prosedürü kısaca böyledir. Tedaviye başlamadan önce anne adayının bu tedaviye uygunluğunun araştırılması gerekir. Kadının yumurtalarının kalitesi ve döllenmesi bakımından yeterli seviyeye getirilebilmesi için ilaç tedavisi kullanılır. Bunun dışında erkek adaydan en ideal ve kaliteli spermin elde edilmesi için sperm ayrıştırma yönteminin de sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra döllenmenmenin sağlanabilmesi için her şeyin sorunsuz gerçekleştirilmesi gerekir. Son aşama olarak embryonun rahme transferi ardından tutunması için 11 haftalık bir bekleme sürecinin de başarı ile tamamlanmasından sonra tedavide başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Bütün bu tedavi sürecinin ve tedavi aşamalarının uygun ve doğru bir şekilde atlatılması durumunda başarı şansı oldukça yüksektir. Ancak aşamalardan biri ya da olası aksaklıklar tedavinin sil baştan uygulanmasını gerektirir.

Geçmişten günümüze tüp bebek

  • Geçmişte tedavisi olmayan ancak şu an insanların ilaç dahi kullanmadan iyileştiği hastalıklar vardır. Geçmişte çözümsüz ve imkansız görülen çoğu şey günümüzde söz konusu bile edilmeyecek kadar önemsiz olmuştur. Kısırlık da böyle bir hastalıktır. Eskiden kesinlikle imkansız ve çözümsüz görülen çoğu sorun, günümüzde standart prosedürlerle tedavi edilmekte ve kişi çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi aslında henüz oldukça genç bir tedavidir. Ancak gelişmeler ve bu alandaki ilerlemer sayesinde herkes tarafından bilinen bir yöntem haline gelmişrtir. Türkiye’de ilk tüp bebek, 1987 senesinde dünyaya gelmiştir. O günden bugüne kadar geliştirilen yöntemler ve teknoloji tüp bebek yöntemini senelerce ileri götürmüştür.
  • Tüp bebek tedavisinin ilk zamaları kadınlara verilen ilaç ve enjeksiyon sayısı oldukça fazlaydı. Bu sebeple çeşitli yan etkiler de görülmekteydi. Zaman içerisinde bu sorun çözüldü. Yumurta sayısından çok yumurta kalitesine odaklanıldır. Bu keşif, tüp bebeğin en önemli adımlarından biridir. Yumurta sayısı yerine kalitesine odaklanmak başarı oranlarını yukarı çekti.
  • İlk tüp bebek uygulamalarında çoğul gebelik riski söz konusu idir. Embriyoların çok fazla transfer edilmesi, çoğul gebeliğin kapılarını açıyordu. Günümüzde ise çoğul gebelik riski yasalar sayesinde en aza indirilmiştir.
  • Geçmiş dönemlerde tüp bebek tedavisindeki olumsuzluklardan biri de aşamaların anne adayının uyuşturulmadan yapılmasıydı. Bu sebeple anne adayı şiddetli ağrlar duymaktaydı. Günümüzde ise kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. Anne adayı, işlemler sırasında ağrı ya da acı duymaz.
  • Günümüzde dünya çapında ve ülkemizde tüp bebek merkezleri oldukça başarılı tedaviler yapmaktadır. Tüp bebek merkezleri oldukça yaygın bir şekilde hizmet vermektedir. Ekiplerin ve uzmanların deneyimleri artmıştır. Ülkemizde devlet de tüp bebek tedavisine derstek vermektedir. Eskiye oranla oldukça ulaşılabilir bir tedavidir. Maliyetin bir kısmını gerekli koşullarda devlet karşılamaktadır.

Tüp bebek tedavisindeki en son gelişmeler

Tüp bebek tedavisinde geliştirilen yöntemler ya da yenilikler, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları için oldukça umut ışığı olmuştur.

Embriyo seçimindeki değişim:

Embriyonun kaliteli olanını seçmek, gebelik şansını arttır. Embriyonun kaliteli olanları ise görüntüsü ile seçilir. Fakat görüntüsüne göre embriyo seçmek, her zaman doğru sonuçlar doğurmaz. Bu sebeple embriyo seçimi için daha sağlıklı ve güvenilir yöntemler geliştirilmiştir.

Assisted Hatching (Yardımlı ayrılma)

Embriyonun rahim içerisinde tutunabilmesi için kabuğundan kurtulması gerekir. Assisted hatching adı verilen, yardımlı ayrılma yöntemi, embriyonun kabuğundan ayrılmasını ve anne adayının rahimde tutunması sağlamayı amaçlayan bir yöntemdir.

Yardımlı ayrılma:

  • 40 yaş ve üzeri kadınlarda,
  • embriyo kabuğu kalın olanlarda,
  • tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, tercih edilir.

Ofis histeroskopi

Rahimdeki problemler sebebiyle gebe kalamayan ya da tüp bebek tedavisinde başarı elde edemeyen kişiler için tanı koymayı sağlayan bir yöntemdir. Sorunun neyden kaynaklandığı, gebeliğin önündeki engelin ne olduğunu anlamak için oldukça başarılı bir yöntemdir.

Kadınların bir kısmında rahim içinde darlık, polip ya da yapışıklık, myom, tüplerde tıkanıklık gibi problemler mevcuttur. Ofis histeroskopi adı verilen tanı yöntemi sayesinde kadının rahmi kamera ile görüntülenebilir. Tanı ofis histeroskopi sayesinde konur. Ardından da soruna uygun tedavi planlaması yapılabilir. Rahimdeki problemin giderilmesi sayesinde tüp bebek tedavisi başarıya ulabilir.

Spermlerin seçimi

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biri de gebeliği sağlayacak olan spermlerin seçimi. Spermler, yumurtayı döllen ve embryoyu oluşturur. Embriyolar ne kadar kaliteli olursa gebelik şansı da o kadar artar. Spermler arasında en iyi olan spermin seçilmesi için günümüze kadar birçok yöntem geliştirilmiştir.

Günümüzde kullanılan ve en iyi sperm seçme yöntemi olara kabul edilen ise, IMSI olmaktadır. Normal koşullarda laboratuvarda koşullarında mikroskop altında spermler 200 kat büyütülerek görüntülenebilmekte ve öyle seçilebilmektedir. Fakat IMSI yöntemi ile spermler 6 bin kat büyütülebilmektedir. Spermlerin bu denli büyütülerek görüntülenebilmesi, spermin kalitesinin daha net ve kesin bir şekilde belirlenmesi sağlamaktadır. Ayrıca genetik bozukluklar söz konusu ise görülebilmesi sağlamaktadır.

Yapay rahim uygulaması

Yapay rahim uygulaması da günümüzde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir tüp bebek gelişmesidir. Adetin 21. Gününde anne adayının rahminden bir parça örneği alınır. Bu örnek laboratuvar koşullarında işlenir. Yapay rahim oluşturulur. Embriyolar transfer aşamasına kadar bu yapay rahimde bekletilir. Gebelik şansının ve embriyonun tutunma oranın arttırılması hedeflenir.

Embriyo dondurma yöntemi

Tüp bebek tedavisi maddi ve manevi açıdan zor bir tedavidir. Özellikle de anne adayları bu tedavi sürecinde babadan daha aktif şekilde yer aldığı için, daha fazla etkilenmektedir. Bol bol ilaç kullanır ve tedavi aşamaları anneye uygulanır. Tedavinin başarısız olması halinde, anne adayları bazen yeniden başlayacak gücü kendinde bulamayabilir.

Eskiden embryo dondurma yöntemi daha farklı bir yöntemle uygulanmaktaydı. Erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurta hücresi yavaş yöntemle dondurulmaktaydı. Tüp bebek tedavisi başarıya ulaşmazsa dondurulan bu hücreler çözündürülüyor ve ilaç kullanmadan tekrar tedaviye başlamak mümkün oluyordu. Ancak yavaş dondurma tekniği günümüzde kullanılmamaktadır. Embriyoların donduktan sonra canlı kalma şanslarının oldukça düşük olduğu yavaş dondurma yöntemi yerine Vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniği kullanılmaktadır. Bu sayede embriyolar dondurulduktan sonra çözüldüğünde canlı kalma şansları artmış olmaktadır. Gebelik şansı da bu sayede artmış olur. Dondurma yöntemi ile anneler yeniden ilaç kullanmak zorunda kalmamaktadır.

İLETİŞİM FORMU