Hamile Kalmaya Engel Faktörler Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamile Kalmaya Engel Faktörler Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamile Kalmaya Engel Faktörler Nelerdir?

Hamile Kalmaya Engel Faktörler Nelerdir?

Hamileliğe Engel Olan Durumlar NelerdirBir çiftin kısır olduğundan bahsedilebilmesi, şüphe edilebilmesi için öncelikle belli bir süre içinde ve belli aralıklarla doğal yolla gebelik elde edebilmenin denenmiş olması gerekmektedir. Bu bakımdan 35 yaşın altındakilerin yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindekilerin de 6 ay boyunca düzenli olarak korumasız cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekmektedir. Bu süre zarfında gebelik elde edilememesi hamile kalmaya engel bir faktörün varlığına işaret etmektedir.

Bu durum çok nadir görülmemekte ve hatta günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin % 15’inden fazlası doğal yolla gebelik elde edememektedir. Özellikle sanayileşmiş modern toplumlarda kısırlık problemleriyle daha sık karşılaşılmaktadır. Zira eğitim, iş bulma, kariyer yapma planları tamamlandıktan sonra bebek sahibi olmaya sıra gelebilmektedir. İşte bu koşullarda yaşayan toplumlarda daha sık karşılaşılan kısırlık problemleri; kadından, erkekten ya da her ikisinden de kaynaklanabilmektedir. Kısırlık şikayetiyle doktora başvuran çiftlerin yaklaşık olarak % 15’inde ise kısırlığa sebep olan etken belirlenememekte ve bu durum da açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

Kadınlarda hamile kalmaya engel faktörler nelerdir?

Her kız bebek belli bir yumurta kapasitesiyle doğar ve bu yumurtalar yaş ilerledikçe, hastalıklarla, kullanılan ilaçlarla, stres ve depresyon hallerinde yavaş yavaş azalmaktadır. Bunun yanında ergenliğe girişle birlikte her ay yumurtlama gerçekleşir. Bu bağlamda düşünüldüğünde kadının üreyebilme yeterliliğinin en önemli etkeni yumurta kapasitesidir ve kadının yaşı ilerledikçe de yumurta rezervi hızla azalır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların yaş ilerlemeden (35 yaşından önce) gebe kalmaları önerilir. Bununla birlikte kadının düzenli olarak yumurtlaması da gebe kalabilmesi için önem taşır ve yumurtlama bozuklukları gebeliğe engel olabilir.

Ayrıca kadının doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan rahim anomalilerinin de hamile kalmayı engellediği bilinmektedir. Zira cinsel ilişkinin ardından döllenme gerçekleştikten sonra meydana gelen embriyonun tutunabilmesi için kadının rahminin gebeliğe uygun, elverişli olması gerekir. Aksi halde embriyo rahme yerleşemez ya da embriyo beslenemediği için gebelik düşükle sonuçlanabilir.  Tüm bunlara ek olarak kadının üreme yolları enfeksiyonları geçirmesi, yumurtayı alıp spermle buluşturan tüplerin tıkalı olması, kist, miyom, polip gibi oluşumların varlığı da kadının hamile kalmasını engelleyen faktörlerdir
hamilelige-engel-olan-faktorler-nelerdir-2

Hamile kalmayı engelleyen erkek kaynaklı faktörler nelerdir?

Erkekte kısırlığa sebep olan faktörler çoğunlukla sperm sayısı, kalitesi, olgunluğu, hareketliliğinin gebelik için yeterli olmaması şeklindedir. Bununla birlikte sperm üretimini sağlayan hormonların salgılanma dengesizlikleri ve bazı olumsuz genetik özellikler de erkek kısırlığına sebep olabilmektedir. Ayrıca varikosel (testislerde damar genişlemesi), kromozomsal anomaliler, testis travması, ürolojik yollarla ilgili enfeksiyonlar, alkol ve sigara kullanımı da erkek kısırlığının sebeplerindendir.

Hamile kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?

  1. Bir çiftin en fazla 1 yıl içinde gebelik elde edebilmesi için öncelikle düzenli olarak korumasız cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bunun için uzmanların haftada 2-3 cinsel ilişkiye girilmesini önermektedirler. Zira haftada 1 kez gibi seyrek aralıklarla ilişkiye girildiğinde kadının yumurtlama dönemini denk getirmek zor olabilir. Bununla birlikte her gün gibi sık sık cinsel ilişkiye girildiğinde ise erkeğin menisinde gebelik için yeterli sayıda, olgunlukta ve hareketlilikte sperm depolanmayabilmektedir.
  2. Gebelik elde edilebilmesi için kadının yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişkiye girilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yumurta olmazsa döllenme ve dolayısıyla da gebelik meydana gelmez. İşte bu bağlamda haftada 2-3 kez düzenli cinsel ilişki gebelik ihtimalini artırır. Başka bir yol olarak da kadının yumurtlama dönemi takip edilip bu dönem içinde ilişkiye girmek faydalı olabilmektedir.
  3. Sağlıklı her birey için zararlı olan, vücudun tüm organlarının fonksiyonlarını olumsuz etkileyen sigara kadın ve erkeğin üreme yeterliliklerini de olumsuz etkilemektedir. Şöyle ki; sigara bağımlısı olan kadınların yumurta rezervleri, erkeklerin de sperm rezerv ve kaliteleri kullanmayan yaşıtlarına göre çok daha erken yaşlarda düşmekte, tükenmektedir. Bu sebeple de sigara kullanmak hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.
  4. Aşırı kilolu, obez olan erkek ve kadınların üreme fonksiyonlarının yavaşladığı ve özellikle de aşırı kilonun kadınların hamile kalmalarını zorlaştırdığı bilinmektedir.
  5. Yeterli ve dengeli beslenmeyen, uzun süreli düşük kalorili diyetler uygulayan, aşırı zayıf kadın ve erkeklerde üreme bozuklukları görülmekte ve kısırlık vakalarına daha sık rastlanmaktadır.

İLETİŞİM FORMU