Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

1 ) Hamilelikte ağız sağlığının önemi

Ağız bakımı iyi olmayan ve dişeti kanamaları fazla olan hamilelerde, dişetlerinde hamilelik tümörü ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda düşük tehlikesi bulunan hamilelerde, ağız hijyeni kötü olması halinde, bu tehlike artabilir. Çeşitli fizyolojik değişikliklerden kaynaklanan hamilelik, hassas bir dönemdir. Hormonal farklılıklardan dolayı dişetlerinde hassasiyet oluşur ve dişeti hastalıkları doğal olarak artar. Mide bulantıları ve kusmaların etkisi ile hem ağız bakımı aksar, hem de ağız asidinde görülen artış sebebi ile diş çürüklerinde fazlalaşma görülür. Ancak hamilelik döneminde ki diş kaybının sorumlusu bebek değil, bakımın ihmal edilmesidir.

Hamilelik döneminde diş Anestesizi, hastanın herhangi bir alerjisinin bulunmaması halinde, hamileliğin seyrinde bir sorun bulunmuyorsa, anne adayları dişlerine anestezi rahatça yapılabilir. Böylece diş tedavileri daha rahat ve ağrı duymadan gerçekleştirilir.

2 ) Diş röntgeni

Röntgen çekmek çok fazla önerilmemektedir. Ancak yapılması muhakkak gerekiyorsa da, anne adayının kadın-doğum uzmanı ile görüşerek kurşun önlük giydirilip diş röntgeni çekilebilir.

3 ) Hamilelik gingitisi nedir?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler sebebi ile dişetlerinde iltihaplar görülmektedir. Buna hamilelik gingivitisi adı verilir. Bu durum daha çok, hamileliğin 2. aylarında başlayıp 8. aylarına kadar devam eder. Bu dişeti iltihabı, doğumun tamamlanmasının ardından, daha çok kendi kendine geçer.

Rahatsızlıkların devam etmesi halinde, diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

4 ) Hamilelikte görülen diş kaybına karşı alınması gereken önemler

Hamilelikte diş kaybetmemek için yapılması gereken iki önemli unsur vardır.

  1. Eğer planlı bir hamilelik ise, hamile olmadan önce muhakkak diş hekimine gidilmeli ve hamilelik esnasında sorun teşkil edecek tüm dişlerin tedavileri yapılmalıdır. Çürük dişler, eskimiş köprü ve protezler, gömük dişler ve dişeti hastalığına sebep olacak diş taşlarının tedavi edilmesi önemlidir. Planlı olmayan bir hamilelik söz konusu ise, yine de bir diş doktoruna gidilmeli ve dişeti hastalıklarına sebep olabilecek olan diş taşı temizliği yapılmalıdır. Doktorunuzun size tavsiye edeceği şekilde ağız bakımlarınızı yaparak, düzenli diş doktoru kontrollerine gidilmelidir.
  2. Hamilelik süresi boyunca, ağız bakımına ve beslenmeye daha fazla dikkat edilmelidir. Daha çok çürüğe sebebiyet verecek gıdalar, çok fazla tüketilmemelidir. Gün içerisinde muhakkak 2 defa dişler fırçalanmalı ve günde bir kez diş ipi kullanılmalıdır. Ilık tuzlu su gargaraları da çok yararlı olmaktadır.

5 ) Bebeğin diş sağlığı için yapılması gerekenler

Hamilelik dönemi boyunca iyi beslenmek, hem annenin hem de bebeğin sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Bebeğin diş gelişimi, hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlamaktadır. Sağlıklı diş gelişimi için kalsiyum, fosfor ve vitamin bakımından zengin olan gıdalar ile beslenmelidir. Aynı zamanda kullanılan ilaçlar, genellikle tetrasiklin gurubu ilaçlar, dişlerde renk değiştirmeye sebep olduğu için, doktor ile görüşülmeden kullanılmamalıdır.

6 ) Hamilelik döneminde diş daha kolay çürür mü?

Hamilelik döneminde bilindiğinin aksine dişlerden kalsiyum çekilmez. Bu dönemde, diş çürümelerinin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerin içerisinde, anne adayının ilk aylarda oluşan bulantı ve kusmanın ardından, ağız bakımına dikkat etmesi, dişlerini yeteri kadar fırçalamaması yer alır. Östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile de, diş etinde meydana gelen kanamalar yüzünden, anne adayı diş fırçalamayı ihmal edebilir. Bu sebep ile de, diş çürükleri ile çok fazla karşılaşılabilir.

7 ) Hamilelik döneminde görülen kusmanın ardından ne yapılmalıdır?

Anne adaylarının daha çok ilk 3 aylık dönem içerisinde kusma eylemlerinin fazla görüldüğü bilinmektedir. Anne adayları kusmayı önlemek adına, karbonhidrat tüketimine ağırlık vermektedir. Bunun dışında bu eylem, tükürük salgısının içeriğini de bozmakta, sit salgısını fazlalaştırmaktadır. Bu sebep ile de, diş çürüklerinde artma eğilimi olmaktadır. Bu durumun önlenmesi adına, anne adayının kusmanın ardından ağzını çalkalaması ya da 30 dakika sonra dişlerini fırçalaması gerekir. Bu önlemler ile diş çürüğünün meydana gelmesinin önüne geçilebilmektedir.

8 ) Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi bakımından ilk 3 aylık dönemde diş tedavisinden uzak durulması gerekir. Bunların tedavisi ikinci trimesterde yapılmalıdır. Hamileliğin son trimesteri de bu konuda biraz hassas bir süreçtir. Acil bir durum gerektirmeyen diş tedavilerinin, doğumun tamamlanmasının ardından geçen süreye bırakılması daha doğru olur. Dişlerde ve diş etinde oluşan enfeksiyon gibi acil durumlarda, bebeğin durumu göz önüne alınmalıdır. Lazım olması halinde doktorun önerisi ile diş tedavisi yapılmalıdır.

9 ) Hamilelik döneminde diş tedavilerinde anestezi uygulanabilir mi?

Bu hassas dönem içerisinde, birçok ilaçların kontrollü bir şekilde kullanılması ya da kullanılmaması gerektiği bilinmektedir. Ancak diş tedavisinde kullanılan lokal anesteziklerin hamileler üzerinde olumsuz bir etkisi ile karşılaşılmamıştır. Doktorun uygun görmesi halinde bunlar diş tedavisi esnasında kullanılabilir.

10 ) Hamilelik dönemi için söylenen “her doğumda bir diş kaybedilir” düşüncesi doğru mu?

Toplum içerisinde, bebek için lazım olan kalsiyumun, annenin dişlerinden alındığı ve bu etki ile annenin dişlerinin daha çabuk çürümesine sebep olduğu düşüncesi ile hamile anne adaylarının diş kaybı yaşadığının hatalı olduğu kesinlikle söylenebilir.  Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının dişlerinde kalsiyum kaybı olduğu ile ilgili, bugüne dek ispatlanmış bilimsel bir çalışma söz konusu değildir. Hamilelik döneminde bebek ve anne adayının sağlıklı kemiklere sahip olabilmesi adına alınacak olan günlük kalsiyum miktarı 1200mg ile 1500 mg civarındadır. Bu ihtiyaç, hamilelik içerisinde süt ve süt ürünleri tüketimi, yeşil yapraklı sebzelerden alınacak kalsiyum ile karşılanabilmektedir. Anne adayı dışarıdan yeterli miktarda kalsiyum alamazsa, bebeğin gelişiminde lazım olan kalsiyum oranı, anne adayının kemiklerinden karşılanmaktadır. Bu nedenden dolayı, anne adayının hamilelik döneminde görülen diş kayıplarından, bu durum sorumlu değildir.

11 ) Hamilelik döneminin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?

Hamilelik döneminde hormonların değerlerinde olan farklılık sebebi ile tükürük salgısında olan asit oranı artmakta ve dişler daha çok çürükle karşı karşıya kalmaktadır. Anne adayının ağız bakımına dikkat etmemesi halinde, diş ve diş eti problemlerinde artma ile karşılaşılabilir. Diş fırçalamanın ihmal edilmesi durumunda da, diş ve diş etinde bakteri birikimi fazlalaşmakta, bu bakteriler üremekte ve diş etinde şişlik, kızarıklık ve kanama gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

12 ) Gebelikte diş bakımının önemi

  • Ağız ve diş bakımı her gün düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Hamilelik öncesinde anne adayı tam bir ağız muayenesinden geçmeli ve ağız hijyeni oluşturulmalıdır. Bu gebelikte devam ettirilerek, alışkanlık edinilmelidir.
  • Dişlerdeki plaklar ve diş eti hastalıkları, gebelikteki hormonal değişimlerle bağlantılıdır. Bu nedenle ağız bakımının ihmal edilmemesi gerekir.
  • Hamilelik döneminde ki hormon seviyelerinin fazla olması sebebi ile ağız mukozası dış etkilere karşı hassas olur. Bakteri plaklarına karşı daha yatkın olan bir ortam meydana gelir.
  • Günde en az iki kez diş fırçalanmalı, diş ipi kullanımı sayesinde etkili bir diş bakımı yapılmalıdır.
  • Ağız gargarası konusunda doktora danışılmalıdır. Tuzlu suyla yapılacak gargaralar, diş etini rahatlatarak, hassasiyetin azalmasını sağlar.

İLETİŞİM FORMU