Hamilelik Döneminde Burun Kanaması Ve Nedenleri - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Burun Kanaması Ve Nedenleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Burun Kanaması Ve Nedenleri

Hamilelik Döneminde Burun Kanaması Ve Nedenleri

1 ) Hamilelik döneminde burun kanaması

Hamilelik dönemi içerisinde, günün herhangi bir anında durup duruken bir anda burnunun kanamaya başlaması, çok sık rastlanan bir durumdur. Bu kanamalar bazen birkaç damla, bazen ise çok şiddetli bir şekilde görülebilir.

Hamilelik döneminde bazı anne adaylarında ara sıra burun kanamaları meydana gelirken, bazı anne adaylarında her gün, bazılarında gün içerisinde birçok defa meydana gelebilmektedir. Bununla beraber, bazı anne adaylarında hamilelik dönemi içerisinde herhangi bir kanamanın gerçekleşmemesi de normal olarak kabul edilir.

Sürekli tekrar tekrar anne adaylarının karşısına çıkan burun kanamaları, hamilelik dönemi içerisinde çok sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir ve can sıkıcı olmasına rağmen, pek çok zaman anne adayı ve bebek bakımından herhangi bir zararı da yoktur

2 ) Hamilelik döneminde burun kanamasının sebebi nedir?

Hamilelik dönemi içerisinde östrojen ve progestron hormonlarında ki seviyenin yükselmesi ile beraber, burnun iç dokusunda kan akımında artış meydana gelir. Bu sebepten dolayı da yumuşama ve şişme oluşarak, burunda kanamanın meydana gelmesine sebep olur

3 ) Burun kanamasının meydana getirdiği etkiler nelerdir?

Hamilelik dönemi içerisinde burun kanaması ile karşı karşıya kalan anne adayların, ne kendileri ne de bebekleri açısından herhangi bir endişe veya panik yapmasına gerek yoktur. Genellikle bu dönemlerde görülen kanamanın miktarı oldukça azdır. Çok az da olsa, kendi kendine veya alınan basit tedbirler ile durmakta zorlanan kanamalara da rastlanmaktadır.

4 ) Kanamanın meydana gelmesi halinde yapılması gereken davranışlar nelerdir?

Doktorunuzun onaylaması ile yiyeceklerle beraber fazladan günde 250 mg C vitamini alarak, kılcal damarlarınızın direncini arttırıp, kanama riskinin minimum düzeye inmesini sağlayabilirsiniz. ( Ama doktorunuzun söylediğinden daha yüksek doz almayın )

Burun kanamasını durdurmak için uzanmak veya arkaya doğru eğilmek yerine oturun veya ayakta öne doğru eğilin.Her iki burun deliğinizi parmak uçlarınızla 5 dakika sıkın, eğer devam ediyorsa tekrar edin. 3 kez tekrardan sonra kanama hala devam ediyorsa veya kanama miktarı çok fazlaysa doktorunuza başvurun.

Kışın eviniz çok sıcak oluyor ve içeride sürekli kuru hava dolaşıyor ise, burunda kanama ve dolgunluk hissi de fazlalaşır. Bu kuruluğu gidermek amacı ile evinizde nemlendirici kullanmanız yararlı olacaktır. Her iki burun deliğinizi de, nazik bir şekilde jel ile yağlamayı da denemeniz, rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bazı durumlarda burun kanaması, burnunuzdan nefes almanızı güçleştirebilir. Burnunuzda bulunan pıhtıyı dışarı çıkarmak için, bir elinizle bir burun deliğinizi yavaş bir şekilde kapatıp , diğerinden hava vermeye çalışın. Daha sonra diğer burun deliğiniz için aynısının yapın ve rahat nefes alıp verinceye kadar bunu tekrarlayın.

5 ) Burun kanaması nasıl önlenebilir?

  • Burun kanamasını, çeşitli tedbirler alarak önleyebilmeniz mümkündür. Almanız gereken tedbirler ise
  • Çok şiddetli bir şekilde sümkürmekten kaçınmak
  • Hapşırma esnasında, ağız ve burnu kapatmayarak basıncın burun delikleri yolu ile dışarı çıkmasına olanak tanımak
  • Özellikle gece yatılacağı zaman, havanın kurumasını engellemek. Bunun için daha çok kış aylarında ısıtıcıların üzerine geniş bir kapta su koymak veya soğuk buhar makinesi yardımı ile odanın neminin fazlalaşmasını sağlamak yeterli olacaktır.
  • Burun içinde ki mukozaların ( sümüklerin ) kurumasına engel olabilmek için, buruna tuzlu su veya deniz suyu sıkmak
  • Bol miktarda sıvı almak ve bol bol su içmek
  • Takviye olarak C vitamini almak, damarların yapısını güçlendirerek kanamaların minimuma inmesine destek olabilir. Bunun için gün içerisinde ekstradan alacağınız 250 mg C vitamini yeterli olacaktır. Doktorunuzla bu konuyu görüşmeden kullanmamanız sizin ve bebeğiniz için yararlı olacaktır.

6 ) Burun kanamasının tedavisi nasıl sağlanır?

Burun kanamaları, hastanede herhangi bir müdahale ile tedavi edilmesine ihtiyaç duyulmayan hamilelik sorunlarından biridir. Ancak alınan basit tedbirler ile beraber, durmayan veya gün içerisinde çok sık tekrarlayan kanamaların meydana gelmesi halinde, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Kanamanın durmadığı zamanlarda, burun içine tampon konulması genelde tedavinin gerçekleşmesini sağlar. Bir diğer açıdan ise, durmayan veya çok sık tekrarlayan kanamaların bulunması halinde, Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından çeşitli kimyasallar kullanılarak, açık damar uçlarının kapatılması ile de tedavinin sağlanması mümkündür.

İLETİŞİM FORMU