Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

1 ) Hamilelik dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girilmez, düşüncesi doğru mu?

Cinsel ilişkide önemli olan, bebeğe baskı yapmayacak pozisyonların tercih edilmesidir.

Bazı eşler ve inanışlar, hamilelik dönemi boyunca, asla cinsel ilişkiye girilmemesini vurgular. Bu durum, aslında bebek açısından daha fazla daha fazla zarar teşkil eder. Çünkü ilişki anında, anneden salgılanan seratonin hormonu, bebeğin direk olarak gelişmesine yardımcı olur. Bu hormon, eşler arasındaki sevgiyi de arttırdığı için, bebeğin ruhen daha sağlıklı ve huzurlu bir aile çevresinde doğmasına ortam hazırlamaktadır.

2 ) Hamilelik döneminde, kaçıncı aya kadar cinsel ilişki yaşanabilir?

Bir çok kadın, hamilelik döneminin ilk zamanları içerisinde, daha hamile olduğunu bilmeden, cinsel hayatına zaten sürdürmektedir. Bu sebepten dolayı da, hamilelik döneminin ilk zamanlarında bile, cinsel ilişkiye girmenin, düşüğe neden olduğunu ifade etmek fazlası ile saçma olur. Ancak yine de doktorlar, daha önce düşük yapan, bir takım tedavi yöntemleri ile hamile kalmış, hamileliğinin ilk evrelerinde kanaması ve düşük riski teşhisi konmuş, daha önce servikal yetmezlik tanısı konmuş, genital enfeksiyonu bulunan anne adaylarının, doktorun izin verdiği ikinci bir zamana dek, cinsel ilişkiye girmemelerini önermektedir.

Cinselliğin hangi aya kadar devam edebileceği sorusuna cevap olarak ta, hamilelik dönemi boyunca, tıbbi bir engel görülmediği taktide ve belirli bir takım pozisyonlarda hamileliğin 9. ayına dek, cinsel ilişkinin devam etmesinde, herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hamileliğin son 1 ayında, spermde bulunan prostaglandin hormonunun, rahim ağzında açılmaya ve meme başı tahriği, aynı zamanda orgazmın neden olduğu oksitosin salınımının da, aynı şekilde rahimde kasılmalara neden olacağını kabul ederek, cinsel ilişki içerisinde bulunulmaması teorik olarak tavsiye edilmektedir. Ancak buna rağmen, bu konu ile alakalı kesin bir bulguya sahip değiliz. Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda, cinselliğin hamilelikte de normal hayatta ki kadar yoğun ve serbest yaşanabileceğini bilinmektedir. Anne adaylarının bu konuda doktorunun vermiş olduğu tavsiyeleri dinlemesinde yarar vardır.

3 ) Hamilelik döneminde cinsel ilişki sayısında bir sınırlama var mıdır?

Yapılan araştırmalarda sonucunda elde edilen verilere göre, 100 hamilelikten 3’ünde ilişki yapılmamasını gerektiren durum mevcuttur. Hamilelik dönemi içerisinde ilişki sayısında, herhangi bir sınırlamanın bulunması doğru değildir. Aynı zamanda, ilk haftalarda ya da son ayda ilişki olmaması gerektiği şeklindeki bilgiler de doğru değildir. İlişki isteğinin bulunması halinde ve aşağıdaki engel durumlar anne adayında söz konusu olmaması halinde, ilişki için zaman ve sayı sınırlaması bulunmaz.

4 ) Hamilelikte ne zaman cinsel ilişki olmamalı?

 • Kanama; kendiliğinden ya da ilişki sırasında olması
 • Ağrı; ilişki öncesi kasık ve bel ağrılarının olması
 • Su gelmesi
 • Kaşıntı ya da kokulu akıntı olması

5 ) Cinsel ilişkiden uzak durulması gereken durumlar

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan kanama ve ağrı, vajinal enfeksiyonlar, doktor tarafından tanısı konmuş plasenta previa (bebeğin eşinin rahim ağzında yerleşmesi), bebeğin sularının gelmesi, servikal yetmezlik.

Özet olarak, tıbbi herhangi bir engel bulunmaması halinde, hamileliğin 9. ayına dek, cinsellik hamile bir anne adayının en doğal ihtiyacıdır.

6 ) Baba adaylarının dikkat etmesi gereken husular

Baba adaylarının bu dönem içerisinde dikkat etmesi gereken kısımlar ise, aşağıda ki gibidir;

 • İlişki süresi boyunca, kadına hassas davranılmalıdır
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır
 • Bebeğe baskı yapacak durum ve hareketlerden uzak durulmalıdır

7 ) Hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar

 • Düşük tehdidi
 • Nedeni belli olmayan vaginal kanama
 • Hamilelik kesesinin beklenenden erken açılması ve suyun gelmesi durumda,
 • Plesenta plevra ( bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi )
 • Erken doğum riski
 • Eşinin cinsel yol ile bulaşan bir hastalık taşıması
 • Anne adayının HPV taşıyıcı olması durumunda
 • Tekil gebelikte son1 ay, çoğul gebelikte son 3 aylık dönem içerisinde

8 ) Dikkat!!!!!!!!!!!

 • Yasak olduğun dönemler içerisinde cinsel ilişki olmamalıdır.
 • Cinsel ilişki olduğunda kanama olması halinde muhakkak doktorunuza bildirin.
 • Kimyasal kayganlaştırıcı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Esanslı prezervatifler kullanmaktan kaçınılmalıdır. İçerisinde bulunan kimyasallardan dolayı önerilmemektedir.
 • Spermin içinde mevcut olan prostaglandinden dolayı, ya prezervatif ya da geri çekme yöntemi kullanılmalıdır. Prostaglandinin içeriği rahim ağzını uyaracak bu da rahim kasılmalarına sebebiyet verecektir.
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği pozisyonlarda cinsel ilişki olmalıdır.

9 ) Cinsel ilişki erken doğuma neden olur mu?

Hamilelik döneminin son safhalarında, anne adaylarını en fazla yoran şey, karın bölgesinde her geçen gün büyüyen bir ağırlığın taşınması, bununla beraber ödemlerin meydana getirdiği yıpratıcı etkenlerdir. Bu dönem boyunca ve en fazla da doğuma yakın zamanlarda, anne adayları kendilerini daha hareketsiz kılar ve kötü hissetmeye başlarlar. Birçok defa, hamile anne adaylarının aklına cinsellik gelmemektedir. Bu durumun yanı sıra, bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmenin, erken doğuma neden olabileceği de çok fazla karşılaşılan bir düşüncedir.

Ancak bu düşünülenlerin tezi ile ilgili, cinsel ilişki olması ya da cinsel ilişki miktarının, erken doğum ile hiç bir alakasının olmadığı görülmüştür. Hamileliğin, doğuma yakın zamanları içerisinde bir problem olmadığı müddetçe, cinsel ilişkiye girilebilir. Burada ilk olarak karşılaşılan sorunlardan biri, bebeğin olmasından kaynaklanan cinsel birleşmede teknik yetersizlik söz konusu olabilir.  Bu sorunu, cinsel birleşme şeklinde değişiklik yaparak, üstesinden gelmek mümkündür. Bu durumun bebeğe herhangi bir zarar verme ihtimali de söz konusu değildir.

İLETİŞİM FORMU