Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanımı - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanımı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanımı

Hamilelik Döneminde Koşu Bandı Kullanımı

Hamilelik döneminde koşu bandı kullanılabilir mi?

Hamilelik dönemi içerisinde herhangi bir kanama, düşük, erken doğum gibi tehlikelerin olmaması ve doktor tarafından spora engel bir durumun bildirilmemesi halinde, koşu bandının kullanılmasında da herhangi bir sakınca yoktur.
Dışarıda açık havada yürümesine veya koşmasına müsaade edilen bütün anne adayları, aynı aktiviteleri koşu bandı üzerinde de gerçekleştirebilir. Bu iki durum arasında, fiziksel açıdan önemli bir fark bulunmaz.

Koşu bandı kullanılacağı zaman anne adayları nelere dikkat etmelidir?

Koşu bandının hız ayarı çok yüksek tutulmamalıdır Dengeyi kaybetmeyecek şekilde konforlu ayakkabılar ile beraber uygun bir hızda kullanılması gerekir.Yaklaşık olarak yarım saat civarında yürüyüşün yapılması yeterliyken, koşu esnasında da 15 dakika yeterli olarak kabul edilir. Ancak belirtilen bu süre, anne adayları tarafından kendilerine göre aşırı terlemeyecek ve aşırı yorulmayacak şekilde ayarlayabilir. Hamilelik dönemi içerisinde hafif düzeyde spor yapılması tavsiye edilir. Koşu bandının bulunduğu odanın mümkünse penceresi spor yapıldığı esnada havalanabilmesi için açık tutulması gerekir.

Koşu veya yürüyüş yapıldığı esnada, anne adayının çok susuz kalmaması ve bol miktarda su içmesi gerekir. Bu sayede vücut tarafından kaybedilen suyun geri alınması sağlanmış olur
Aynı zamanda koşu bandında yürüyüş yaparken kalp atım hızınızı çok yükseltmemeye de dikkat etmelisiniz.
Vücudunuzun vermiş olduğu uyarılara dikkat ederek, zorlandığınızı hissettiğiniz anda yürümeyi derhal bırakmalısınız.

Hamilelik döneminde sporun önemi

Bugün, artık çok sayıda kadın doğum doktoru, hamilelik dönemi içerisinde hafif seviyede spor yapılmasının yararlarını kabul ediyor ve hastalarına da spor yapılmasını tavsiye ediyor.
Hamilelik dönemi içerisinde yapılabilen bu hafif egzersizler hem bebeğin, hem de anne adayının sağlıklarını koruması açısından oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Ancak hamilelik dönemi içerisinde her türlü spor yapılacağı zaman, anne adayının hem kendi sağlığını, hem de bebeğinin sağlığını düşünerek, bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.
2008 yılında gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, anne adaylarının gün içerisinde yarım saat boyunca kendi istedikleri hızda çok zorlanmamak şartı ile spor yapmaya teşvik edilmelerinin, önemli bir halk sağlığı tavsiyesi olduğunu vurgulamaktadır.

Aynı zamanda hamilelik dönemi içerisinde anne adayının yapmış olduğu sporlar, doğum esnasında ciddi kolaylık sağlamaktadır. Spor yapmayan anne adaylarının doğumları ile mukayese edildiği zaman, hamilelik döneminde spor yapan anne adayları zorlanmadan, daha ağrısız, hızlı ve kolay bir doğum gerçekleştirmektedir.

İLETİŞİM FORMU