Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı

Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı

Hamilelik döneminde vajinal akıntı nedir ve neden akar?

Hamilelik döneminde, anne adaylarının büyük bir kısmında vajinal akıntı meydana gelir. Lökore ( beyaz akıntı ) olarak tabir edilen bu akıntı sulu, beyaz veya hafif kokulu veya kokusuz şekilde görülen bir akıntıdır. Akıntı, hormonların hamilelik dönemi içerisinde aşırı derecede genişleyen vajina duvarına uyguladığı baskı ile ilişkili olarak meydana gelir.

Vajinal akıntı, hamilelik dönemi süresince az veya çok olacak şekilde görülebilir. Akıntının içerisinde bulunan yüksek miktarda ki asit sayesinde, zararlı olan bakterilerin ve organizmaların çoğalması önlenmiş olur.

Doğumdan sonra akıntı devam eder mi?

Doğumun gerçekleşmesinin ardından da annenin vajinal akıntısı devam eder. Bu dönemde meydana gelen akıntıya da Loşi ( lohusalık akıntısı ) denir. Loşi akıntısının oluşma sebebi ise, hormonal iniş çıkışlar ile ilişkili olarak kabul edilir. Bu akıntının ne kadar süre boyunca devam edeceği ve nasıl olacağı ( renk, koku ) her anneye göre değişiklik gösterir.
Doğumdan sonra ilk zamanlarda kanlı olarak gelen akıntı, ortalama 4 gün sonra rengi daha da açılarak kahverengi gibi bir renkte akar. Yaklaşık 1 veya 1.5 hafta sonra ise akıntı rengi normale döner. Akıntının ilk günlerde kanlı gelmesi de normaldir. Annelerin bu konuda yok yere panik yapmaması gerekir. Ara sıra akıntı esnasında pıhtı gelmesi de normal olarak kabul edilir. Bu akıntı da yaklaşık 1 veya 2 ay boyunca devam eder ve daha sonra kendiliğinden durur.

Hastalık ile alakası olabilir mi?

Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyonun habercisi de olabilir. Meydana gelen akıntı yeşilimsi, sarımsı bir renkte ve koyu peynir kıvamında ve ağır kokulu olarak akarsa, buna kızarıklık, kaşınma ve vulvada tahriş de eşlik ediyorsa, vajinal enfeksiyona yakalanmış olabilirsiniz.

Bakteriyel vajinit, çok sık rastlanılan bir vajinal enfeksiyon çeşidi olarak kabul edilir. Rahatsızlık veren koku ile beraber, gri ile yeşilimsi bir renk arası akıntının akmasına neden olur.

Hamilelik döneminde vajinal akıntının erken doğum ile ilişkisi var mı?

Hamilelik dönemi içerisinde akıntı meydana gelmesi, erken doğum ile ilişkili olarak da meydana gelebilir. Hamilelik dönemi içerisinde çok sık rastlanan bir başka vajinal enfeksiyon ise; pamukçuk ve trikomoniyazdır. Bu rahatsızlıkların hiç birinin, bebeğe karşı herhangi bir zararı bulunmaz. Aynı zamanda hamilelik dönemi içerisinde akıntının tedavin edilmesi de gayet mümkündür.

Hamilelik dönemi içerisinde sürekli bir şekilde şiddetli sulu akıntı olması, suyunuzun geldiğinin habercisi olabilir. Kanlı koyu kıvamlı ve mukoza gibi bir vajinal akıntı da rahim ağzı ile ilgili meydana gelmiş olan problemin belirtisi olabilir.

Hamilelik döneminde ki akıntı için neler yapılabilir?

Hamilelik dönemi içerisinde, hamilelik ile alakalı olarak görülen akıntı ile baş etmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Meydana gelme olasılığı bulunan enfeksiyon riskini azaltmak için, aşağıdaki tavsiyelere kulak vermeniz gerekmektedir.
Duş alırken vajinanıza su tutmayın. Vajinayı su ile yıkamak, vajinada bulunan mikroorganizma dengesini bozarak, bakteriyel vajinite sebebiyet verebilir.
Pamuklu iç çamaşırı kullanın.
Rahat ve bol giysiler giyin. Dar pantolonlardan, taytlardan ve jimanastikçi mayolarından uzak durun.

Hangi durumlarda doktora görünmek gerekir?

  • Aşağıdaki durumların görülmesi halinde, derhal doktora başvurunuz;
  • Akıntının yanı sıra karın ağrısı ve ateş varsa,
  • Akıntı yeşilimsi , sarımsı bir renk alıp kötü koktuğunda ya da koyu, peynir kıvamında veya pıhtı gibi olduğunda veya kan geldiğinde,
  • Akıntıya vulvada acı, kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik ediyorsa,
  • Sürekli ve şiddetli sulu akıntınız varsa ,
  • Yakın zamanda amniyosentez yaptırdıysanız ve vajinal akıntınız da artış olduysa .Bu amniyotik sıvı sızıntısı belirtisi olabilir.

Doğum yaptıktan sonra aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

  • Dört saat boyunca saatte bir sırılsıklam bir pedi atıyorsanız.Başınız dönüyor ve kan kaybınız artıyorsa , dört saati beklemeyin, hemen hastaneye başvurun.
  • Akıntınızın balık kokusuna benzer pis bir kokusu varsa,
  • Akıntıya karın ağrısı ve ateş eşlik ediyorsa ,
  • Karnınızda hassasiyet varsa ve çok sayıda kan pıhtısı geliyorsa

İLETİŞİM FORMU