Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken 9 Aşı - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken 9 Aşı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken 9 Aşı

Hamilelik Döneminde Yapılması Gereken 9 Aşı

Hamilelik döneminde aşının önemi nedir?

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayına yapılması gereken belli başlı aşılar, anne adayının ve anne karnında büyümekte olan bebeğin ve yeni doğanın sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde hangi aşıların anne adayları için tehlikeli olduğunu, hangi aşıların ise serbest olduğunu sizlere sunduk. İşte hamilelik döneminde yapılması gereken veya sakıncalı olan aşılar ve etkileri

1 ) Hamilelik döneminde Hepatit A aşısı

Henüz gelişmekte olan ülkelere gidilmesi gerektiği zamanlarda, anne adayı daha önce hepatit A vakasına yakalanmamış ise, Hepatit A immünglobulini yaptırılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Hepatit A aşısı, canlı virüs aşıları olduğundan dolayı, hamileliğin her dönemi için yapılması uygun görülmez. Ancak uzman kontrolü altında yapılabilir.

2 ) Hamilelik döneminde hepatit B aşısı ve etkileri

Anne adayının taşıyıcı olması durumunda, doğum gerçekleştikten sonra ilk 12 saat içerisinde muhakkak bebeğe hepatit-B aşısı yapılmalıdır. Bu mecburiyetin sebebi ise, annenin taşıyıcı olması halinde bebeğine doğumun yapıldığı sırada hepatit bulaştırma ihtimalinin bulunmasıdır.

Ancak annenin değil de babanın hepatit b taşıyıcısı olması halinde ise, anne hamile kalmadan önce bu aşıyı yaptırmalıdır. Eşi hepatit-b taşıyıcısı olan kadınlar, hepatit-b hastalığına yakalanma olasılığına sahip olarak görülürler. Bu sebepten dolayı, anne de aşı yapılarak koruma altına alınır. Annenin hamile kalmadan önce aşı yaptırmaması halinde ise, muhakkak hamilelik dönemi içerisinde aşı yaptırması gerekir.

3 ) Hamilelik döneminde kuduz aşısı

Hamilelik dönemi içerisinde şüpheli görülen bir hayvan ile temas edilmesi durumunda, anne adayına kuduz aşısı yapılmasının herhangi bir sakınca görülmez. Bu sebepten dolayı, bu gibi bir durum ile karşılaşılması halinde, zaman kaybetmeden size en yakın olan sağlık kuruluşunu ziyaret ederek, gerekli olan müdahalenin yapılmasını isteyin. Hamilelik dönemi içerisinde, anne ve bebek açısından herhangi bir zararı yoktur.

4 ) Hamilelik döneminde tetanos aşısı

Daha önce hiç tetanos aşısı yaptırmamış bir anne adayı, hamilelik döneminde tetanos aşısı yaptırmalıdır. Hamilelik döneminin 2. ve 3. üç ayında tetanos aşısı yapılması uygun görülür. Bir ay ara ile yapılan bu tetanos aşılarından 2. yapıldıktan 6 ay sonra 3. doz tetanos aşısı yapılması gerekir.

Anne adayı hamile olmadan önce tetanos aşısı yaptırmışsa ve yaptırmış olduğu en son ki aşının üzerinden 10 yıldan daha az bir süre geçmiş ise, anne adayının hamilelik döneminde aşı yaptırmasına gerek duyulmaz. Ancak anne adayı, hamile olmadan önce aşı yaptırdığı halde, en son yapılan aşının üzerinden 10 yıldan daha fazla bir süre geçmiş ise, anne adayına tek doz da olsa aşı yapılması gerekir.

Tetanos, yeni doğan bebeklerin özellikle ilk aylarında %60 oran ile ölümcül risk bulundurduğundan dolayı, tetanos aşısının yeri çok önemli görülür.

5 ) Hamilelikte grip aşısı

Hamile anne adaylarının, grip aşısı yaptırmasında herhangi bir tehlike bulunmaz. Bu durum ile beraber, emzirme döneminde olan annelerin de aynı şekilde grip aşısı yaptırılması kötü bir sonuç doğurmaz.

Grip aşısı, hiç bir şekilde gribin oluşmasına sebebiyet vermez.  Aşılamanın yapılmasının ardından ortaya çıkan üst solunum yolları enfeksiyonu, tesadüften ibarettir. Kısacası bu durumun grip aşısı ile hiçbir alakası bulunmaz.

6 ) Hamilelikte meningokok aşısı

Anne adayında sık karşılaşılan menenjit salgılarından dolayı, yapılması gereken bir aşı olarak kabul edilir. Bu aşının anne adayına ve bebeğe vermiş olduğu hasar, bugün için tespit edilememiştir.  Bebeği de anneyi de çok iyi koruyan bir aşı olarak görülür. Doktor tarafından, gereksinim duyulmaması halinde meningokok aşısı yapılmaz.

7) Hamilelikte hangi aşılar önerilir, hangileri sakıncalıdır?

    Hepatit A: Yüksek riskli bir durum anında, gerek görülüyor ise yapılmalı.

    Hepatit B: Bazı durumlarda tavsiye edilir. Hamilelik esnasında, Hepatit B enfeksiyonu için riskli olan kadınlar muhakkak aşı yaptırmalıdır.

    HPV:  Tavsiye edilmez

    Grip aşısı: Tavsiye edilir

    MMR (Kabakulak, kızamık, kızamıkçık): Sakıncalı olarak görülür

    MCV4 (Menenjit): Gerek duyulması halinde yapılabilir.

    Polio: Teorik olarak yapılmamalıdır. Fakat, yüksek enfeksiyon riski taşınması halinde ve acil koruma gerekli ise, yapılabilir.

    Tetanoz (Difteri): Yapılması gereken bir aşıdır

    Suçiçeği: Sakıncalıdır.

    Verem aşısı (BCG): Sakıncalıdır.

    Kuduz: Gerek duyulması halinde yapılabilir.

    Sarı Humma: Bulaşma riski çok yüksek ise yapılabilir.

8 ) Hamilelikte yalnızca doktorun gerekli gördüğü zamanlarda yapılan aşılar

Bu aşılar, hamilelik dönemi içerisinde sadece doktorun ihtiyaç duyması halinde anne adaylarına uygulanır.

 • Polio
 • Sarı humma
 • Pnömokok
 • Kolera
 • Boğmaca
 • Hepatit A

9 ) Hamilelikte asla yapılmaması gereken canlı hücre aşıları

Bu aşı türleri, içerisinde canlı hücre barındırdığından dolayı, kesinlikle hamilelik dönemi içerisinde anne adaylarına yapılmamalıdır.

 • BCG
 • Kabakulak
 • Kızamık
 • Kızamıkçık
 • Su çiçeği

İLETİŞİM FORMU