Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının yaşadığı heyecan ile birlikte öğrenmek istedikleri ilk soru bebeklerinin dünyaya ne zaman geleceğidir. Gebeliğin oluştuğu tarih baz alınarak doğumun gerçekleşeceği tarihin hesaplanması, hamilelik haftası hesaplaması olarak adlandırılmaktadır. Ancak çoğu anne ve baba adayının yapmış olduğu hatalı hesaplamalar biraz karışıklık yaratabilir. Bunun nedeni ise, son adet tarihinin gerçekleştiği ilk günün yerine, döllenmenin oluştuğu güne göre yapılmasıdır. Aslında yapılan doktor muayenesi ile bebeğin kaçıncı haftasında olduğu ve ne zaman dünyaya geleceği daha net bir şekilde öğrenilebilmektedir. Ama heyecanlı anne adaylarının kendi gebelik haftalarını takip etme isteği ile kadın doğum uzmanları hamilelik hesaplanmasını oldukça basit bir formülle açıklamıştır.

Negele yöntemi ile hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Hamilelik haftasının hesaplanmasında kullanılan negele yöntemi, son adet tarihinin ilk günü temel alınarak, bu tarihe 7 gün eklenmesi ve 3 ay geriye gidilmesidir. Bu formülün daha açıklayıcı olması açısından basit bir örnek verecek olursak; Anne adayının son adet tarihinin ilk günü 10 Aralık 2015 ise, 10 Aralığa 7 gün eklenmesi ile 17 Aralık 2015 tarihi elde edilir. Aralık ayından 3 ay geriye gidilmesi ile Eylül ayı yani bebeğin doğum tarihi 17 Eylül 2016 şeklinde sonuçlanmaktadır.

 • 10 Aralık + 7 = 17 Aralık
 • ay (Aralık) – 3 ay = 9. ay (Eylül)
  2015 + 1 yıl = 2016
 • Sonuç: 17.09.2016

Fakat anne adayının adet görmeme, düzensiz adet görme ya da yumurtlama tarihinin gecikmesi halinde yapılan bu hamilelik hesaplaması bebeğin gerçek doğum tarihini vermeyebilir. Bu nedenle ultrason değerlendirmeleri dikkate alınarak, son adet tarihinin ilk günü ve tahmini doğum tarihi belirlenmektedir. Doğru tarih ile yeniden anne adayı hamilelik haftasını hesaplayabilir.

Hamileliğimin kaçıncı ayındayım?

Anne adayları genellikle doktor muayenelerinde hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmesine rağmen, kaç aylık hamile olduğunu sürekli olarak bilmek ve takip etmek isterler. Hamileliğimin kaçıncı ayındayım? Kaçıncı ay bitti? Kaçıncı aya girdim? Doğuma kaç ay kaldı? Gibi merak dolu sorularla hamilelik sürecini geçirirler. Ancak gebeliğin değerlendirilmesi her açıdan ay olarak değil hafta olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni ise, hamileliğin 1 ayının tam olarak 4 haftaya denk gelmemesidir. Çünkü gebelik 4 hafta 3 gün sonra meydana gelmektedir. Bu nedenle çoğu anne adayı gebelik hesaplamasında karışıklık yaşayabilir. Doktorların gebelik ayları hesaplamasında yaklaşık kabul ettiği haftalar ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • 4-5. hafta: 1 ay kabul edilir.
 • 8-9. hafta: 2. ay tamamlanır.
 • 12-13. hafta: 3. ay tamamlanır.
 • 16-17. hafta: 4. ay tamamlanır.
 • 20-21. hafta: 5. ay tamamlanır.
 • 24-25. hafta: 6. ay tamamlanır.
 • 28-29. hafta: 7. ay tamamlanır.
 • 32-33. hafta: 8. ay tamamlanır.
 • 36. haftanın bitimi ile 9. ay bitmiş kabul edilir.
 • 40. haftadan sonra 9 ay 10 günlük gebelik süreci tamamlanmaktadır. Gebelik toplamda 40 haftalık bir süreçten oluşmaktadır. Doğumların büyük bir çoğunluğu 38. ve 40. haftalar arasında gerçekleşmektedir.
  Ayrıca yapılan tüm bu hesaplamalara rağmen erken doğum gibi sürpriz durumlarla karşılaşılabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU