Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler

1 ) Hamilelik döneminde göğüslerde ne gibi değişiklikler meydana gelir?

Hamileliğin ilk gününden itibaren, anne adayının göğüslerinde bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Oluşan bu değişikliklerin bir kısmı, göğüslerin emzirmeye hazırlanması için geçen doğal bir süreçtir. Süt kanallarının büyümesi ile alakalı olarak, göğüsün hacminde ve hassasiyetinde artış meydana gelir. Göğüslerde ağırlaşma hissedilebilir. Bununla beraber, iki göğüs arasında ki boyut arasında da fark oluşabilir. Meme cildi altında damarlar görünür hale gelebilir.

Göğüs uçları da hamilelik dönemi boyunca büyür, hassaslaşır ve renginde koyulaşma meydana gelir.  Bu dönem içerisinde göğüs uçlarından az miktarda süt gelebilir. Kolostrum olarak bilinen ve başlangıç sütü olarak kabul edilen bu süt, berrak veya sarımsı renkte olur. Göğüs uçlarından kanlı sıvı gelmesi durumunda, bir an önce doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Göğüs uçlarının üzerinde küçük çıkıntılar oluşabilir (Montgomery tüberkülleri). Bu çıkıntılar göğüs ucu sağlığını koruyabilmek için yağ salgılar. Bu sebepten dolayı da, hamilelik dönemi içerisinde göğüs ve çevresinin, sabun ile değil sadece su ile yıkanmasına dikkat edilmelidir.

2 ) Büyüme ve gelişme

Hamilelik döneminde göğüslerin büyüklüğü, 3 ile 4 katına kadar çıkabilir. Doğumun gerçekleşmesinin ardından, göğüslerde sarkmanın meydana gelip gelmemesi genetik özelliklerin yanı sıra size de bağlıdır. Doğumdan sonra memelerde sarkmaların oluşumunu engelleyebilmek hamilelik ile değil, hamilelik dönemi içerisinde yeterli miktarda destek sağlanmaması ile alakalıdır. Bu sebepten dolayı, hamilelik dönemi içerisinde iyi destekli bir sütyen kullanılması çok önemlidir. Göğüsleriniz çok iri ve sarkmaya eğilimi var ise, gece yatarken de dahi olmak üzere, sütyen takmanız daha uygun olacaktır. Geceleri gece sütyeni kullanmanız, doğum sonrasında sarkma ihtimalini olabildiğince en aza indirir

İlk hamilelikte görülen göğüslerde ki büyüme oranı, 2. veya 3. hamileliklerde aynı şekilde olmayabilir. Bunun en temel sebebi ise, ilk hamilelik döneminde göğüslerde oluşan değişikliklerden dolayı, daha sonraki hamileliklerde aynı ölçüde bir değişikliğe ihtiyaç olmaması ve göğüslerin hamilelik hormonlarına ilk hamilelikte verdikleri oranda tepki vermemeleri ile alakalıdır.

3 ) Göğüslerde kaşıntı ve çatlaklar

Hamilelik dönemi içerisinde, göğüslerde oluşan büyüme, gerilemelerin görülmesine sebep olur. Meydana gelen bu gerilmelerde, göğüslerde çatlakların gerçekleşmesine neden olur. Kaşıntıyı ve çatlakları azaltmak için, nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

4  ) Duyarlılık ve acı

Hamilelik dönemi içerisinde, göğüsler her geçen gün daha fazla büyüdüğü halde, dokunmaya karşı, daha da duyarlı bir hale gelirler. Hamilelik döneminde göğüsler, doğum için kendi kendine hazırlık yaparak, süt kanallarını bebek için hazır hale getirmeye çalışırlar. Bu nedenden dolayı da göğüs uçları, dokunmaya karşı daha duyarlı olur.

5 ) Damarlar belirginleşir

Göğüslerinizin için artan kan akımı ile alakalı olarak, göğüs üzerinde bulunan toplardamarlar, daha da belirginleşerek göz ile görülür hale gelir. Ten rengi açık ren olan kadınlarda, bu damarlar daha çok belirgin bir hal alır. Damarların belirginleşmesi, her türlü besin ve sıvının anneden bebeğe  gittiği bir taşınma sisteminin göstergesi olarak kabul edilir. Bu durum, doğum gerçekleştikten sonra veya emzirme işleminden sonra normal haline geri gelir.

6 ) Göğüs akıntısı ( kolostrum )

Bu ön süt olarak da ifade edilir. Tatlı ve sulu bir sıvıdır. Hamilelik döneminin, ikinci üç ayında göğüsler kolostrum üretiminde bulunur. Kolostrum kalın ve ilk esnada sarı görünür. Hamileliğe yakın solgun ve neredeyse hiç rengi olmaz. Doğumun gerçekleşmesinin ardından ise, bebeğin ilk birkaç emzirilmesinde süt kolostrum şeklinde göğüslerden akar. Toplum içerisinde buna ağız sütü de denir.

7 ) Ağrı

Hamilelik dönemi içerisinde göğüslerin büyümesi, hacminin artması, ağırlaşması, gerginleşmesi ağrının meydana gelmesine sebep olur. Bu ağrının olabildiğince önüne geçilmesi ve hatta giderilmesi için ise, olabildiğince bol kıyafetler giyilmesi tercih edilmelidir. Aynı zamanda hamile sütyeni kullanmanızda ağrıların azalmasında hatta oluşunu önlemede yarar sağlar.

8 ) Areola (Meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge)

Bu bölgede, hamilelik döneminde daha fazla koyulaşma, genişleme ve üzerinde koyu renkli pütürleşmeler oluşur. Areolada ki bu koyulaşma, annenin doğum yapması ile beraber azalır. Ancak tamamen ortadan kaybolmaz.

9 ) Hamilelik döneminde göğüslerinizin bakımı nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde, göğüslerinizin korumasında krem, losyon ve sabun ile temizlenmemesi sık sık tavsiye edilir. Hamilelik dönemi içerisinde, göğüslerinizde oluşan akıntı, kolostrumları ılık su yardımı ile yıkamanız önerilir. Hamileliğin son aylarında göğüs uçları daha çok hassaslaşacağından dolayı, göğüs uçlarının dokunularak çok fazla uyarılması halinde, rahim kasılmalarına gerçekleşmesine neden olur. Buda erken doğumun gerçekleşme ihtimalini arttırır

10 ) Anne adayları göğüslerde meydana gelen ağrıyı azaltmak için neler yapmalıdır?

Göğüslerde meydana gelen ağrıya karşı en etkili yöntem, birkaç adet iyi ve göğüsleri destekleyici sütyen almaktır. Bunun için, hamile eşyaları satan mağazalarda görevliye danışarak doğru seçimi yapmanız mümkündür. Sütyenin pamuklu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu, göğüslerde meydana gelecek olan tahrişin, olmasını engelleyecektir. Aynı zamanda daha rahat ve hava alır tarzdadır.

Gece boyunca, uykuda kullanmak için de aynı şekilde uygun sütyenler almak mümkündür. Bunda da yumuşak pamuklu bir sütyen tercih edilebilir. Hamile eşyaları satan yerlerde, gece sütyeni olarak satın alabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU