Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik kadın vücudunun yaşadığı hormonal değişimleri içeren ve bazı şikayetlere yol açan fizyolojik bir süreçtir. Özellikle hamilelik nedeni ile gebeliğin ilk üç ayında anne adayının böbreklerinden süzülen kan miktarında artış meydana gelir. İkinci trimester döneminde ise bu kan miktarında ciddi bir oranda artış görülür. Bu nedenle anne adaylarının böbreklerinin aktif çalışma süresi artarken, idrar üretimi de artış gösterir. Bu durumda sık sık idrara çıkma ihtiyacına ve aniden idrar sıkışmasına neden olur. Ayrıca anne karnındaki bebeğin büyümesi ile rahmin genişlemesi, rahim üzerinde yer alan idrar kesesini de etkilemektedir. Rahmi yerinde tutan bağ dokularının taşıdığı yük arttıkça gerilmeler meydana gelir. Bu nedenle mesanenin rahmin büyümesine bağlı olarak baskıya maruz kalması anne adaylarının sık sık idrara çıkma ihtiyacına yol açmaktadır. Hamilelik döneminde progesteron hormonun artması bu organlar arasındaki bağların gevşemesine ve tembelleşmesine neden olur. Bunun sonucunda hamilelik döneminde anne adaylarının sık sık idrar çıkma ihtiyacının dışında idrarını tutamama gibi inkontinans (idrar kaçırma) görülmektedir. Ayrıca östrojen reseptör salınımın artması, progesteron hormonun düşmesine neden olur. Bu durum Urge inkontinans nedenleri arasındaki en önemli etkendir. Kısacası idrar yolu enfeksiyonları hamilelik döneminde anne adaylarının idrar kaçırmasındaki en önemli nedenlerden birisidir.

Hamilelikte anne adayının kilosunun idrar kaçırma sorunlarında bir etkisi var mı?

Hormonların dışında anne adaylarının idrar kaçırmasına neden olan bir diğer sorun ise fazla kilodur. Fazla kilo nedeni ile sfinktere yüklenen ağırlığın artması, bağların zayıflayarak kontrolsüz idrar kaçırma sorunlarına yol açar. Ancak bazı anne adaylarının bu bağlarında doğuştan gelen bir zayıflık söz konusu olabilir.

Hamilelikle beraber anne adayının fazla kiloya sahip olması, idrar yolu enfeksiyonları ve doğum sayısının artmasına bağlı olarak bu sürecin yaşanmış olması idrar kaçırma problemlerinin artmasına neden olmaktadır. Aşırı kilo yani obezite ya da yapısal olarak bağ dokusunun zayıf olması halinde öksürme, gülme ve hapşırma gibi reflekslerde hamileliğin erken dönemlerinde idrar kaçırma sorunlarına yol açabilir.

Her hamilelikte idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar mı?

Yukarıda bahsedildiği gibi hamileliğin neden olduğu hormonal değişimler sonucunda anne adaylarını karşılaştığı en yaygın şikayet sık sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Bu durum hamileliklerin tümünde görülebilmektedir. Ayrıca aşırı kilo, bağların zayıf olması ve çok sayıda doğum yapmış olma gibi faktörler inkontinans problemlerinin daha sık yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak bahsedilen bu faktörlerin dışında yani anne adayının ideal kilosunda olması, idrar yolu enfeksiyonu geçirmeyen ve daha önce hiç doğum yapmayan anne adaylarında bu sorunlar görülmeyebilir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan idrar kaçırma problemleri, doğumdan sonraki dönemlerde de devam eder mi?

Hamilelik sürecinde meydana gelen fizyolojik değişimlerin tekrar eski haline dönmesi doğumdan sonraki 6 hafta içerisinde düzenine kavuşmaktadır. Gebelik nedeni ile bağlarda meydana gelen gerilmenin yol açtığı idrar kaçırma problemlerinin ileri derecede olması halinde, doğumdan sonraki dönemlerde de devam etme riski vardır.

İdrar kaçırma problemi olan anne adaylarına uygulanan prosedür nedir?

İdrar kaçırma şikayeti ile başvuran anne adaylarına öncelikle idrar kültürü ve antibiyogram ile enfeksiyon ihtimali değerlendirilir. Eğer enfeksiyon teşhis edilmiş ise, enfeksiyonunun giderilmesine yönelik tedavi uygulanır. Bu gibi sorunların araştırılmasındaki sonraki aşama ise idrar kesesi fonksiyonlarının ve ürodinamik yapının incelenmesidir. Ancak bu işlemin hamilelik gereği değişen anatomik yapı nedeni ile gerekli değerlendirilmeyi sağlayamadığı için, doğumdan sonraki döneme ertelenir. Doğumdan 6 hafta sonra yapılan muayenelerde idrar kaçırmanın tipi belirlenerek, uygun tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Hamilelikte idrar kaçırma problemlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Urge inkontinans nedenleri arasında enfeksiyon teşhis edilmiş ise, enfeksiyona yönelik antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Progesteron hormonun artmasına bağlı olarak östrojen reseptör oranındaki azalmadan kaynaklanan idrar kaçırma problemleri lokal olarak uygulanan östrojen kremleri ile giderilebilmektedir. Ayrıca pelvik kasların güçlendirilmesi amacı ile anne adaylarına kegel egzersizleri önerilir. Stres inkontinans sorunları yer alıyor ise, perine kaslarını güçlendirecek egzersizler ile belli bir oranda hafifletilebilmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan idrar kaçırma problemleri için yapılabilecek diğer tedaviler ise doğumdan sonraki döneme ertelenir. Doğumdan sonra problemlerin devam etmesi halinde, yapılan incelemelerde idrar kaçırma nedenlerine yönelik cerrahi müdahale gerekebilir.

İLETİŞİM FORMU