Hangi Miyom Çeşitleri Gebelik İçin Zararlıdır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Hangi Miyom Çeşitleri Gebelik İçin Zararlıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hangi Miyom Çeşitleri Gebelik İçin Zararlıdır?

Hangi Miyom Çeşitleri Gebelik İçin Zararlıdır?

Rahimde düz kas dokusundan oluşan iyi huylu tümörlere miyom adı verilmektedir. Dünya genelindeki tüm kadınların yaklaşık olarak % 25’inde görülen miyomlar, çoğunlukla her hangi bir belirti vermezler. Miyomların yerleştiği yer, yayılma alanı, büyüklüğü ve sayısı belirti gösterip göstermemesini ve her hangi bir şikayete yol açma durumunu belirlemektedir. Miyomlar sınıflara ayrılırken de yerleştikleri alana göre isimlendirilirler. Bu bağlamda rahim iç tabakasında gelişenler, rahim orta tabakasında gelişenler, rahim dış tabakasında gelişenler ve diğer üç miyomu da içeren saplı miyomlar bulunmaktadır.

Rahim iç dokusunda gelişen miyomlar

Rahim kıvrımının alt kısmında gelişen miyomlar kadınlarda en nadir görülen miyomlardır. Rahim iç tabakasında gelişen bu miyomlar, çok fazla büyüdüklerinde rahim kıvrımını genişletir, tüpler tıkanabilir ve bu durumda gebeliğin gerçekleşmesi zorlanır. Bu miyomların bir kısmı hiçbir şikayete sebep olmaz ve kadın miyom geliştiğini bile fark etmez. Ancak bazıları adet kanamasının çok uzun sürmesine, kanamanın yoğun olmasına, aşırı şiddetli ağrı ve sancıya sebep olmaktadır. Bu tür şikayetlerde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aksi halde kadında kansızlık, halsizlik, aşırı yorgunluk gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Rahim iç dokusunda gelişen miyomlar fazla büyüdüklerinde vajinanın içine doğru yayılabilir ve doku kaybı, akıntı, enfeksiyon sorunlarına sebep olabilir.

Rahmin orta tabakasında gelişen miyomlar

Kadınlarda en sık rastlanan miyomlar rahmin orta tabakasında, rahim duvarında gelişen miyomlardır. Buradaki miyomlar büyüdüğünde rahimde de büyüme görülür ve öylesine büyüyebilirler ki kadın kendisini hamile zannedebilir. Ayrıca kadının aşırı kanamasının olması, kan pıhtılaşmasında sorunlar ve büyüyen miyomların etrafındaki organlara baskı yapması dolayısıyla karın, kasık ağrıları yaşanabilir.

Rahmin dış dokusunda gelişen miyomlar

Rahmin dış kısmında ve rahim duvarında gelişen miyomlar, dışa doğru gelişmekte ve büyümektedirler. Büyürken çevredeki organlara zarar verir, baskı ve basınç yaparlar. Bu sebeple kasıklarda ağrı olur. Rahmin dış dokusunda gelişen miyomlar, rahme sapla bağlıdırlar, rahimden ayrı bir oluşum şeklinde görünürler. Şikayet yaratmayan miyomlar genellikle rutin jinekolojik muayeneler esnasında fark edilmektedirler.

Saplı miyomlar

Rahmin içinde, ortasında ve dışında gelişen miyomların ince veya kalın bir sapla rahme tutunması durumunda saplı miyomdan bahsedilir. Bu tür miyomlar doku üzerinde değil, saplarda büyürler. Sapın çevresinde dönerek geliştiğinde ağrı, kanama ve doku deformasyonu görülür.

Miyomlar nasıl tedavi edilir?

Miyom tedavisinde asıl amaç kadının kanama, ağrı, kısırlık gibi şikayetlerini azaltmak, yok etmektir. Belirti göstermeyen zararsız miyomlar genellikle rutin jinekolojik muayenelerde, başka bir rahatsızlık dolayısıyla çekilen ultrason görüntülerinde tesadüfen fark edilmektedir. Bu tür durumlarda miyomların tedavi edilmesine gerek duyulmaz, yılda 2-3 kez takip ve kontrol edilmesi yeterlidir. Miyomların tedavi yöntemi belirlenirken kadının yaşı, bebek sahibi olmayı isteyip istememesi, miyomların yerleştiği alan, yayılma şekli, büyüklüğü ve sayısı önem taşımaktadır. Miyom tedavisinde kullanılan en bilindik tedavi yöntemleri ilaçla küçültme, açık ya da kapalı ameliyat yoluyla miyomların çıkarılması olarak sıralanabilir. Kadının yaşı 40’ın üzerindeyse, şikayetler şiddetli ise ve kadın gebelik istemiyorsa rahmin alınması şeklinde bir operasyon da uygulanabilir. Miyomların ilaçlarla küçültülmesi, yok edilmesi tedavisinde ilaçların yan etkileri görülebildiğinden ve tedavi bırakıldığında yeniden miyom oluşabildiğinden günümüzde çok sık kullanılmamaktadır. Rahim boşluğuna ve rahim duvarına yerleşen miyomlar histereskopik operasyonla, rahim dışında gelişenler ise kapalı ameliyat (laparoskopi) ile alınmaktadır.

Hangi miyomlar gebelik için zararlıdır?

Miyomlar ister rahim içi boşluğunda, rahim duvarında, isterse rahmin dışına doğru yayılarak gelişmiş olsun gebe kalmayı engelleme, oluşan gebeliği tehlikeye atabilme riski vardır. Her hangi bir şikayete yol açmayan miyomlar bile gebeliğin ilk üç ayında artan östrojen hormonunun etkisiyle büyüyebilmektedir. Bu sebeple gebelik öncesinde miyomların varlığı tespit edildiyse doktorun tedavi edilmesi gerekebilir. Bununla birlikte rahim duvarında gelişen miyomlar rahim duvarının doğal dokusunu bozmakta ve bu alanda deformasyona yol açmaktadır. Döllenme gerçekleştiğinde oluşan fetüs de rahim duvarına tutunup buradan beslenerek yaşayabildiği için, bu alanın deforme olması fetüsün tutunmasını engelleyerek düşüklere sebep olur. Rahim içi boşluğunda gelişen miyomlar da tüpleri tıkayabildiği, aşırı kanamaya yol açtığı için kısırlık sebebi olarak bilinirler. Rahim içinde oluşan miyomlar gebeliğin oluşumu ve ilerleyişi açısından sorun teşkil eder.

İLETİŞİM FORMU