İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

Klasik tüp bebek tedavisinde, yumurtalar olgunlaşır ve daha sonra toplanarak işleme alınır. İlaçsız tüp bebek (IVM) tedavisinde ise, tamamen olgunlaşmasına gerek kalmadan toplanan yumurtalar, laboratuar ortamında olgunlaştırılır. Uygulanan bu tedavinin amacı, yumurtaların olgunlaştırılması içi kullanılacak olan ilaçlardan, herhangi bir zarar ile karşılaşacak hastaların tedavilerini, bu ilaçları kullanmadan sürdürmeleri, ve vücutlarının korunmasını sağlamaktır. İlaç kullanılmadan yapılan tüp bebek tedavisi sırasında, hastaya minimum miktarda, veya sıfır, hormon uygulanır. Büyümesi gözlemlenen yumurtalar, istenilen boyuta geldiği zaman, genel anestezi yöntemi ile, özel iğnenin yardımı sayesinde toplanmaya başlanır. Toplanan bu yumurtalar laboratuar ortamında bir takım sıvıların içerisinde bekletildikten sonra olgunlaşabilmeleri sağlanır. Bu adımdan sonra, hastanın eşinden alınan sperm, mikroenjeksiyon sistemi ile yumurtalara enjekte edilmeye başlanır. Böylece elde edilen embriyolar, tedavinin son adımı olarak, yeniden rahmin içine yerleştirilir.

Bu yöntemi kimler tercih etmelidir? En önemli kullanım alanı nedir?

Bir takım hastalarda, tüp bebek tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlara hassas olduğu görülerek, oluşan bu hassasiyetin neticesinde yumurtalıkların, beklenmeyen bir tepki vermesi ile, karında ve akciğerde sıvı toplanmasına ( overin hiperstimulasyon sendromu-OHSS) sebep olabileceği görülmüştür. İlaçsız tüp bebek tedavisi, özellikle bu hassasiyete sahip olan, OHSS oluşma ihtimali fazla olan PKOS (Polikistik Over Sendromu) hastalarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda endometriozis hastalarında, ilaçlara tepkisi zayıf olan hastalarda ve erkekte kısırlık problemlerinde da kullanılabilmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisi, hormon tedavisinin kesin bir suret ile yasaklandığı kanser hastaları için, daha çok uygulanabilinecek bir tedavi yöntemidir.

Bunun yanı sıra, normal yumurtalık rezervine sahip olan, fakat hormon kullanmayı kabul etmeyen hastalar için de alternatif bir tedavidir.

Avantajları nelerdir?

 • Tedavinin daha kolay gerçekleşmesi
 • Daha kısa tedavi süresi (8-10 gün)
 • Yan etkisinin görülmemesi
 • Risklere yol açmaması
 • Klinik ziyareti sayısının düşük olması (1 veya 2 kez)
 • Daha az enjeksiyon sayısı (2-3 defa)
 • Herhangi bir kan alma işleminin olmaması

Dezavantajları nelerdir?

Bu tedavi yöntemi ile, her zaman için istenilen kalitede yumurtalar elde edilmeyebilir. Aynı zamanda hamilelik ihtimali biraz daha düşüktür.

Kimlere uygulanamaz?

İlaçsız tüp bebek tedavisi, yaşı ileri olan hastalara uygulanamamaktadır.

Düşük yumurta rezervleri olan, ilaç tedavisi yapıldığı halde, 1 den çok yumurtanın gelişimini sağlayamayan veya  sağlanamayan anne adaylarında,

Klasik tüp bebek tedavilerinde elde edilen, çok fazla yumurtaya rağmen, bir tane kaliteli embriyo gelişimi olan anne baba adaylarında,

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarının uygulanmasının yasak olduğu kanser hastalığına sahip olan kişiler veya ovaryen hiperstimulasyon sendromu yani, aşırı yumurta gelişimi olan,  yüksek riskli hasta grubuna giren kişilerde ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.

Başarı oranı nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi (IVM) , başarı seviyesi kabul edilebilecek olan sınırlar içerisindedir (%30).

Tedavi süresi ne kadardır?

İlaçsız tüp bebek tedavisinde ki toplam süre 8 ile 10 gün arasında olmaktadır. Belirtilen bu süre içerisinde hastaların tedavi merkezine yalnızca 1 veya 2 kez, 30 dk gelmesi gerekmektedir.

Maliyeti ne kadardır?

İlaçsız Tüp bebek Tedavinin maliyetinin, klasik tüp bebek tedavisi ile arasında pek bir fark bulunmuyor. Ancak ilaç masrafında %90 a  kadar bir indirim söz konusudur.

Bu yöntem şu anda Türkiye’de sıkça kullanılan bir yöntem midir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi yöntemi, dünya çapında ve Türkiye’de çok az sayıda tüp bebek merkezi tarafından yapılmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu, kadınlarda meydana gelen, en önemli  yumurtlama problemlerinden biridir. Bu sorun, ortalama her beş kadından birinde görülür.

Kadın vücudunda olan iki yumurtalık, adet döneminde döllenmeye hazır olan bir olgun yumurta geliştirir. Folikül diye adlandırılan, içi bir takım sıvılar ile dolu olan bir kesecikte, bu yumurtanın gelişim sürecini ve olgunlaşmasını sonuçlandırır. Polikistik Over Sendromu’nda; çok fazla yumurtada, beraber olgunlaşmaya çalışması hali görülür. Ama bu yöntem başarılı sağlayamaz. Bu durumun sonucunda, çok sayıda yumurta mevcuttur. Ancak bu yumurtaların hiçbiri gelişip, döllenme özelliğine sahip değildir. Ultrason sayesinde, yumurtalıklar, içerisinde gelişim göstermemiş yumurta bulunan çok fazla kesecik, değişik bir şekilde kist gibi görülebilir.

OHSS Nedir?

OHSS, ( Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu yani Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu ), yumurtanın gelişmesi adına folikül uyarıcı hormon (FSH) tedavisi yapılan, anne adaylarında meydana gelmektedir. Tedavi sıraında, çok sayıda ki yumurtanın gelişiminin sağlanması halinde, yumurtalıkların boylarının büyümesi ve çok fazla uyarılmış olan bu yumurtalıklardan gelen aşırı hormon değerleri nedeni ile uyarılmanın gerçekleştiği zamandan itibaren 15 gün içerisinde bir takım yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler ;

 • Bulantı, kusma ve ishal,
 • Büyümüş yumurtalıklar nedeniyle karın bölgesinde gelişen ağrılar,
 • Akciğerlerde sıvı birikimi sebebiyle oluşan nefes darlığı,
 • Kan pıhtılaşmasında artma oluşur bu sebepten damarlarda pıhtılaşma oluşabilir,
 • Vücut sıvı ve elektrolit dengesindeki fark edilebilir farklılıklar,
 • Dehidratasyon yani, Vücudun susuz kalma durumu

OHSS’nin ağır bir şekilde ilerlediği görülen hastalarda, genellikle sürekli takip ve yatak istirahatı nedenlerinden dolayı, kişinin hastanede tedavisine devam edilmesi gerekir.  Bunun yanı sıra, önemli olan bir başka konu ise, IVM yani ilaçsız tüp bebek tedavi evrelerinde uygulanmakta olan ilaç miktarı, klasik tüp bebek yöntemine istinaden, oldukça az olmaktadır. Bu yüzden, hastaların tedavi ücreti, fark edilir biçimde azalmaktadır.

İlaç Yardımı Olmaksızın Yumurtalar Bu Yöntem ile Nasıl Elde Edilir?

Bu yöntem ile, ilaç kullanımı olmadığından dolayı, anne adayının normal adet döneminde ortaya çıkan yumurta hücreleri toplanır. Uygun olan kültür ortamına yumurtalar yerleştirilir. Yumurta hücresi, bu aşamadan sonra, baba adayından alınan sperm ile döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme tedavisi mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminin yardımı ile gerçekleştirilir.

İlaçsız tüp bebek nası yapılır?

İlaçsız tüp bebek tedavisinde ise; olgunlaşmadan alınan yumurtalar laboratuvar ortamında olgunlaştırılır. Bu tedavinin amacı, yumurtaların olgunlaştırılmasında verilen ilaçlardan hasar görebilecek kişilerin tedavilerini bu ilaçlar olmadan devam ettirmeleri ve vücutlarının korunmasını sağlamaktır.  Bazı anne adayları  tedavide kullanılan ilaçlara karşı reaksiyon gösterebilir. İlaçsız tüp bebek uygulamasında ise, anne adayı ilaçlardan dolayı ortaya çıkabilecek risklere karşı koruma altına alınmaktır.  Bu yöntemde normal adet döngüsü içinde kadında kendiliğinden gelişen yumurtalardan faydalanılır. Yumurtalar laboratuvar ortamında birtakım sıvılar içinde bekletilerek olgunlaşmaları sağlanır.

Yumurtalıkların olgunlaşması izlenir ve yeteri büyüklüğe ulaşmış yumartalar genel anestezi yöntemiyle birlikle bir iğne aracılığıyla toplanır. Toplanan bu olgunlaşmış yumurtalar, erkek baba adayının spermleriyle beraber mikroenjeksiyon işlemi adı verilen yöntem uygulanır ve daha sonra elde edilen embriyo rahimin içine yerleştirilir. İlaçsız tüp bebek yöntemi esnasında bu tedavinin uygulandığı kişiye minimum oranda hormon tedavisi uygulanır. Bazen bu hiç uygulanmaz.İlaçsız tüp bebek tedavisinde başarı oranı %30 civarındadır. Bu yöntemde oluşacak embriyoların klasik tedavide elde edilecek embriyolardan bir farkı olmamaktadır. Tedavi maliyetinin klasik tüp bebek tedavisi ile arasında bir farkı yoktur.

İLETİŞİM FORMU