IMSI Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu IMSI Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

IMSI Nedir?

IMSI Nedir?

IMSI, sperm hücrelerinin mikroenjeksiyon yöntemi sırasında yüksek büyütme teknolojisi ile seçilmesi işlemidir. Tüp bebek tedavisi sırasında elde edilen her üreme hücresi oldukça önemlidir. Ancak bu üreme hücrelerinin bazıları, diğerlerinden daha kalitelidir. Bu sebeple de gebe kalma şansı bu hücrelerle daha yüksektir. Bu hücrelerin tespiti de oldukça ciddi teknolojik gelişmeler gerektirmektedir. IMSI yöntemi ise, yüksek mikroskobik büyütme yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntemde kullanılacak sperm hücreleri, işleme alınmadan önce morfolojik olarak ayrıntılı olarak değerlendirilir. Bu yöntem sonucunda da sperm hücreleri arasından en kaliteli olanı tercih edilmelidir.

IMSI yöntemi, erkek kısırlığında devrim niteliğindedir. Sınırlı sayıda yumurta elde edilen hastalarda, tekrar eden tüp bebek başarısızlıklarında, spermlerle ilgili sorunların mevcut olduğu durumlarda oldukça başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

IMSI yönteminin mikroenjeksiyon yönteminden farkı nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde rutin olarak sperm örnekleri 400 kat büyütülür ve ardından seçilerek tüp bebek işlemine geçilir. Bu büyütme yöntemi de oldukça başarılı olmasına rağmen, çeşitli hastalarda yeterli değildir. Mikroenjeksiyon yönteminde, sperm hücresindeki bozukluklar gözlemlenebilir olmasına rağmen, sperm başında yer alan bozukluklar bu yöntemde görüntülenemez. IMSI yönteminde ise sperm hücreleri 400 yerine 8000 kata kadar büyütülebilmektedir.

Bu yöntem, standart tüp bebek uygulamalarına ve yöntemlerine kıyasla oldukça üst düzeydedir. Sperm hücrelerine herhangi bir zarar verilmeden, hücreler araştırılabilmektedir.

IMSI yönteminde spermler kaç kat büyütülür?

Bu yöntemde özel mikroskoplar kullanılmaktadır. Bu sayede de sperm hücreleri 8000 kat büyütülebilmekte ve sperm hücresinde mevcut olabilecek herhangi bir ufak pürüz dahi gözlemlenebilmektedir. Bu sayede de normale en yakın olan ve diğer sperm hücreleri arasında en kaliteli olan sperm hücresi seçilebilecektir. Bu da gebelik şansını arttırmaktadır.

Genetik ve çevresel faktörler, sperm DNA’sının bozulmasına yol açabilmektedir. Bu durumda da sperm hücresinin dölleme kabiliyeti azalmaktadır. IMSI (İntra cytoplasmic Morphologically Selected sperm İnjection) yönteminde canlı spermde DNA hasarı olup olmadığını en başarılı şekilde gösterilebilmektedir.

Yumurta ve sperm hücrelerinin kaliteli olmaması yani DNA’sının hasarlı olabilmesi, gebeliğin gerçekleşmemesine, gebelik gerçekleşse dahi düşüklere yol açabilmektedir. Anormal hücre metabolizması ve oksidatif stres, sperm DNA zincirlerinin bütünlüğünün korunmasını zorlaştırıp DNA kollarında çeşitli hasarlara sebep olabilir.

Erkeklerde bu duruma yol açan faktörler ise:

  • Yaşın ilerlemesi,
  • Sigara kullanımı,
  • Hava kirliliği ve çevresel faktörler,
  • Aşırı sıcak ortamlara maruz kalma olarak sayılabilir.

Erkek adayının yaşı 35’i geçtiğinde sperm hücresinde DNA hasarı olma riski daha fazladır. BU sebeple de tüp bebek tedavi başarısı düşebilmektedir.

IMSI yöntemi kimlerde kullanılmalıdır?

  • Şiddetli erkek kısırlığı vakalarında,
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında,
  • Tekrarlayan düşüklerde,
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında IMSI yöntemi oldukça başarılı şekilde uygulanabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU